Domus Polonorum – czym zajmuje się organizacja?
Domus Polonorum to organizacja prowadząca opiekę nad polskimi zabytkami kultury, znajdującymi się w posiadaniu prywatnych właścicieli. Zrzesza miłośników historii i dziedzictwa kulturowego, promując i kultywując obraz polskiego domu szlacheckiego i otoczajacego go krajobrazu. Domus Polonorum zarejestrowana jest od roku 2003 i współpracuje z międzynarodową organizacją European Historic Houses, która zrzesza osoby o podobnej pasji z 24 europejskich krajów.
Airbnb wspiera zrównoważony rozwój turystyki historycznej
Airbnb odnotowuje stały wzrost zainteresowania pobytem w miejscach historycznych – 15 procent więcej w pierwszej połowie 2023 roku względem roku 2022. Potwierdza to UNESCO – turystyka kulturowa to jeden z najprędzej rozwijających się sektorów turystyki, zajmujący 40 procent rynku. Dotyczy to także Polski, gdzie najczęstszymi celami podróży w celu obcowania z kulturą i historią są:
– Kraków,
– Warszawa,
– Powiat Lwówecki,
– Powiat Lubański,
– Powiat Krakowski.
W odpowiedzi na rosnący popyt, Airbnb wprowadziło w swojej ofercie kategorie Domy Historyczne, w której znajduje się obecnie ponad 52 000 miejsc w 10 krajach Europy, w tym również w Polsce. Celem kultywacji tego interesującego trendu, Airbnb wspiera Domus Polonorum darowizną w wysokości 40 000 dolarów. Darowizna wspomóc ma wsparcie oferowane dla właścicieli cennych zabytków. Podobne akcje prowadzone są również w Niemczech i Francji.

Cieszymy się, że możemy współpracować ze Stowarzyszeniem Domus Polonorum w Polsce i wspierać zachowanie historycznych domów oraz dziedzictwa kulturowego w kraju. Ta dotacja stanowi dowód na zaangażowanie Airbnb w zrównoważoną turystykę
Małgorzata Kacprzyk, Public Policy Manager, CEE w Airbnb
Umieszczenie posiadłości w ofercie Airbnb stwarza niezwykłą okazję dla turystów z całego świata na poznanie jej unikalnej historii i klimatu. Jest to również okazja dla właścicieli na zdobycie dodatkowych środków, pozwalających na utrzymanie obiektu w należytym stanie lub ewentualny jego rozwój.
Korzystanie z usługi Airbnb pozwala nam, jako właścicielom zabytkowego obiektu, dotrzeć do ludzi z całego świata zainteresowanych turystyką historyczną w Polsce. Z drugiej strony, goście uzyskują dostęp do czegoś więcej niż tylko zakwaterowania w atrakcyjnym miejscu. Taki pobyt to doskonała okazja do nauki historii Polski, jej kultury i tradycji. Nasze domy i my sami stajemy się w pewnym sensie „świadkami historii“, dzięki którym mogą lepiej zrozumieć kraj i społeczność, którą odwiedzają
Marta i Michał Smoczyński, właściciele Nowego Dworu w Goszycach
Turystyka historyczna i kulturowa może stanowić idealne rozszerzenie klasycznej turystyki. Południowa część naszego kraju jest jednym z najczęściej odwiedzanych regionów, pełnym nie tylko wspaniałych, górskich krajobrazów, ale również miejsc o znaczeniu historycznym. Doba spędzona w wiekowym domu stanowi okazję do bliższego poznania historii i życia mieszkańców sprzed lat. Być może jest to także okazja do refleksji nad naszym codziennym życiem i licznymi udogodnieniami z których tak często korzystamy?
Więcej informacji w oficjalnym komunikacie Airbnb
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.