Kershaw Covalent
Stawkę otwiera model Covalent (symbol producenta: 2024). Składany, lekki folder z 8 cm ostrzem ze stali D2, która została pokryta czarną powłoką wykończoną na styl Black Wash. Ostrze w profilu drop point jest osadzone na łożyskach w firmowym systemie KVT, co gwarantuje płynne działanie. Okładziny rękojeści to lekki materiał FRN barwiony na szaro i pokryty grubym teksturowaniem. Klips w wersji Deep Carry może zostać przełożony na drugą stronę noża i pozwala na schowanie noża głęboko w kieszeni. Folder otwierany jest za pomocą flippera umiejscowionego na grzbiecie ostrza. Długość po złożeniu to 11 cm, a waga to niespełna 80 gramów.
Kershaw Monitor
Kershaw Monitor (symbol producenta: 2021) na pierwszy rzut oka wygląda jak mniejszy, taktyczny brat modelu Covalent. Mamy ten sam rodzaj stali (D2) pokrytej czarną powłoką, flipper oraz podobny dwustronny klips w wersji Deep Carry. Ostrze jest jednak odrobinę krótsze – 7,62 cm, przy tej samej 11 cm rękojeści. Ten sam profil ostrza drop point, zdobi fałszywka wyprowadzona na grzbiecie noża. Jeśli chodzi o rękojeści to mamy tu stalowe linery pokryte czarnym tworzywem G-10. Waga noża to 77 gramów.
Kershaw Heist
Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteś fanem noży typu flipper, producent przygotował model Kershaw Heist (symbol producenta: 2037). Nóż ten posiada ostrze drop point o długości 7,8 cm ponownie wykonane ze stali D2 i wykończone na styl Stone Wash. W tym modelu również znajdziemy system KVT – łożyska, zwiększające płynność otwierania noża. Szerszy niż w poprzednich modelach klips również ma możliwość przykręcenia po obu stronach noża. Ostrze jest otwierane za pomocą obustronnego kołka. Długość rękojeści to 11,1cm, a waga wynosi 80 gramów.
Kershaw Iridium
Dla tych, którzy wolą noże cięższe, w których nie znajdziemy, choć grama tworzywa Kershaw proponuje model Iridium (symbol producenta: 2038). Tożsame z modelem Heist ostrze ze stali D2, zostało lekko wydłużone do 8,9 cm. Rękojeści to aluminium pokryte szarą anodyzacją, a dla złamania barwy dodano backspacer i oczko do zamontowania linki w kolorze pomarańczowym.
Ten sam klips co w modelu Heist również ma możliwość zamontowania po obu stronach. Ostrze jest otwierane za pomocą obustronnego kołka. Długość złożonego noża to 10,8 cm, a waga 96 gramów.
Stal D2
W ostatnich latach stal D2 jest coraz częściej wybierana przez producentów noży z całego świata. Jest to wysokowęglowy stop, twardy i odporny na ścieranie. Może pokrywać się patyną oraz ogniskami rdzy. Bardzo często ostrza zabezpieczane są różnego rodzaju powłokami. Ze względu na rodzaj mieszanki użytej do produkcji, bywa problematyczna w ostrzeniu na kieszonkowych ostrzałkach. Najczęściej hartowana na twardość 58-62 HRC.
Blokada DuraLock
Aby przybliżyć, czym jest stosowana w powyższych nożach nowa blokada DuraLock, powróćmy do 1988 roku i firmy Benchmade. System blokady Axis Lock został zaprojektowany i opatentowany przez Billa McHenry’ego i Jasona Williamsa. Następnie prawa do patentu zostały odkupione przez firmę Benchmade. Pierwszym nożem wyposażonym w Axis Locka był model 710.
System ten działa na zasadzie poprzecznego pręta, który porusza się po gnieździe wykonanym w stalowych wkładkach. Za odpowiedni docisk pręta do rozłożonego ostrza odpowiadają dwie sprężyny typu Omega, umiejscowione po obu stronach rękojeści. Stalowy pręt blokady jest w stanie utrzymać obciążenie nawet do 100 kilogramów, a jego powolne ścieranie się nie wpływa na zmniejszenie bezpieczeństwa blokady. Wręcz przeciwnie, tył klingi lepiej dopasowuje się do pręta blokady (oczywiście do pewnego momentu zużycia). Blokada została skonstruowana w taki sposób, że odciągnięcie jej przy zamkniętym ostrzu zwalnia je i pozwala na szybkie otwarcie samym ruchem nadgarstka, tak więc do złożenia i rozłożenia ostrza potrzebna jest tylko jedna ręka. Czyszczenie również nie nastręcza żadnych problemów. Wystarczy elementy przepłukać, nawet bez rozkręcania samej konstrukcji. Do całkowitego czyszczenia i smarowania zazwyczaj wystarczy zdjęcie okładzin rękojeści.
Blokada DuraLock na pierwszy rzut oka wygląda identycznie jak opisany powyżej Axis Lock.
Mam nadzieję, że jeden z nowych model Kershaw trafi w moje ręce na testy, wtedy postaram się sprawdzić, czy blokada jest faktyczne identyczna z produktami Benchmade.
Na zdjęciu: Zbliżenie na blokadę Axis Lock.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.