Wspinaczka po skałach to pasja łącząca wszystkich, którzy stawiają na górski styl życia, niezależnie od podbijanych wysokości. Dla każdego z nas przekraczanie własnych ograniczeń to satysfakcjonujące wyzwanie. Bez względu na poziom umiejętności, osiąganie szczytów własnych możliwości przynosi nam te same emocje. Festiwal to miejsce dla osób, które cenią sobie wspinaczkę i górski sport w każdej postaci. Tegoroczni goście festiwalu, tacy jak Chris Sharma, Seb Berthe czy Edu Marin, zainspirują nas do działania.
Jednym z wyjątkowych gości festiwalu będzie Klaas Willems, wspinacz zmierzający nie tylko z trudnościami skał, lecz także z mukowiscydozą. Wspinacz ma 35 lat, podczas gdy lekarze dawali mu tylko 25. Jego historia odsłania głębsze aspekty wartości wspinaczki. Film o tytule Still Alive (reż. Santino Martirano), który również obejrzymy na festiwalu, dokumentuje jego zmagania.
Grono gości i selekcja filmów odsłonią dla nas różne twarze wspinaczki skalnej. Polscy wspinacze również reprezentują różne nurty, od hakówki po trudne wielowyciągówki na Sardynii. 21. KFG gościć będzie Marcina Tomaszewskiego, który razem z Pawłem Hałdasem dokonał pierwszego zimowego przejścia w stylu big wall na Grenlandii. Z kolei Józek Soszyński z Małgosią Jurewicz zaliczyli wyjątkowy sezon na Romsdal, Lofotach i Yosemite. Oba zespoły pokażą filmy z tych wypraw.
Na temat wspinaczki Alpejskiej fascynujące historie przybliżą nam Wadim Jabłoński, Maciej Kimel, Adam Bielecki i Mariusz Hatala, których wyprawa miała na celu wytyczenie nowych ścieżek alpinizmu, a zamieniła się w akcję, w której uratowali życie indyjskiego wspinacza, Piotr Krzyżowski czy też Bartek Ziemski i Oswald Rodrigo Pereira. Przypomnijmy, że dwóch ostatnich panów uczestniczyło w wyprawie na Annapurnę i Dhalulagiri, podczas której Bartek wspiął się i zjechał na nartach z tych dwóch ośmiotysięczników, a Oswald nakręcił na tej podstawie film Silent Escape, który również obejrzymy premierowo na festiwalu.
Podczas festiwalu rozmawiać będziemy o wartościach w górach, stylu przejść i wyjątkowych postaciach, które wpływają na rozwój wspinaczki. Gala wręczenia nagród Kraków Mountain i Climbing Award 2023 będzie okazją do uhonorowania wybitnych osiągnięć. Kraków Climbing Award Lifetime Achievement trafi w ręce Chrisa Sharmy!
Festiwal to także rozmowy wspomnieniowe, m.in. o Kacprze Tekieli, który zginął w Alpach Berneńskich realizując swój ambitny projekt zdobycia wszystkich czterotysięczników. Pojawią się również dyskusje o ekologii oraz spotkania z autorami literatury górskiej.
Ciekawe prelekcje i pokazy filmowe będą głównymi atrakcjami każdego dnia. Spotkamy się z autorami książek, himalaistami, badaczami przyrody oraz wybitnymi postaciami wspinaczki. Równolegle będziemy mogli również wziąć udział w warsztatach ze wspinaczki i ratowania ludzkiego życia prowadzonych przez doświadczonych taterników, wspinaczy, przewodników górskich, trenerów i szkoleniowców. Posłuchamy o bezpieczeństwie w górach, asekuracji, technikach zjazdów. Przewidziane są też warsztaty dla nowicjuszy, przy których bardziej doświadczeni wspinacze opowiedzą o prawidłowej technice i treningach przygotowawczych do wspinania. Zostaną nam także przybliżone miejsca w okolicy Krakowa i na terenie całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie można się powspinać niezależnie od stopnia zaawansowania. Dowiemy się jak łączyć żeglowanie ze skitouringiem, lub jak skitourować w nieoczywistych do tego miejscach, takich jak nasze rodzimee Bieszczady. Postudiujemy mapy wspinaczkowe Tatr, posłuchamy o lotach paralotnią ze szczytów górskich a nawet zobaczymy Oman.
Uczestnictwo w festiwalu to niezapomniana okazja dla pasjonatów wspinaczki, gór i przygody. To wyjątkowy moment, aby spotkać się z ikonami świata wspinaczki, posłuchać ich inspirujących historii oraz pogłębić wiedzę na temat różnorodnych aspektów tego sportu. Podczas festiwalu można również zobaczyć premierowe filmy, które ukazują niezwykłe wyczyny i wyprawy w górach. To doskonała okazja do poszerzenia horyzontów, zgłębienia tajników wspinaczki oraz przestrzeń do dyskusji na temat wartości.
Krakowski Festiwal Górski zapewni każdemu uczestnikowi piękne wspomnienia, emocje i solidną dawkę inspiracji. Zdecydowanie warto.
Więcej szczegółów na stronie: https://kfg.pl/
Karnety i bilety w promocyjnej cenie: https://kfg.pl/21-kfg/bilety/
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.