Co ważne wytyczne LP nie sprowadzą okolicznych lasów do roli podmiejskich parków, czy wręcz przeciwnie rezerwatów przyrody. Decyzja ma na celu znalezienie „złotego środka” w zagospodarowaniu terenów najczęściej przez nas odwiedzanych.
Lasy o zwiększonej funkcji społecznej
LP z tego powodu tworzy nową kategorię – lasy o zwiększonej funkcji społecznej. Kategoria ta będzie ujmować nie tylko wspomniane lasy miejskie, ale również, lasy często użytkowane rekreacyjnie, tereny leśne w sąsiedztwie ośrodków wypoczynkowych oraz lasy uzdrowiskowe. Wytyczne Dyrektora Generalnego LP wskazuje na możliwość współdziałania społeczeństwa wraz z nadleśnictwem, która będzie miała na celu wymianę informacji o wzajemnych potrzebach i obowiązkach względem zachowania lasów w dobrym stanie.
Zdjęcie: Lasy Państwowe
Wytyczne LP jak na razie nie wprowadzają nagłych zmian, a raczej stopniowe wskazywanie reguł, według jakich nadleśnictwa będą mogły układać swoje plany działań na najniższe lata. LP przyjęły, że każdego roku plany gospodarki powstaną dla około 40 nadleśnictw (tj. około 10% w kraju). Dzięki stosowaniu idywidualnych planów dla różnych lasów będziemy mogli spodziewać się właściwych prac leśnych nastawionych na trwałość, bezpieczeństwo odwiedzających i utrzymanie walorów krajobrazowych z minimalnym udziałem zrębów.
Zarządzenie dyrektora generalnego wchodzi w życie 1 września br. I już wówczas rozpoczną się pierwsze wytyczenia nowej kategorii lasów.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.