Gerber Confidant Bamboo
Zaczniemy od moim zdaniem najmniej wyględnej, a zarazem tej najbardziej fikuśnej konstrukcji, jaką jest nóż składany Gerber Confidant w wersji kolorystycznej OD Green z wkładką z drewna bambusowego. Ostatnio na nożowym rynku pojawiło się sporo składanych folderów z ostrzem przypominającym nóż Nessmuk i podobnie jest tutaj. Głownia drop point ze sporą recurvą i fałszywką na grzbiecie została wykonana ze stali 440 i wykończona metodą stonewash, która dobrze ukrywa pojawiające się rysy. Za otwarcie ostrza odpowiada dwustronny kołek lub dla bardziej wprawionej osoby wystający flipper, który po otwarciu działa jako garda osłaniająca palec przed przypadkowym ześliźnięciem na ostre. Blokada to standardowy listek liner lock. Na rękojeści mamy teksturowany materiał G10 w kolorze OD Green, urozmaicony o drewnianą wkładkę z bambusa. Całości dopełnia klips typu deep carry, pozwalający na głębokie ukrycie noża w kieszeni – oczywiście z logo Gerber.
Gerber Scout
Tu już bardziej klasycznie – składany folder z ostrzem typu drop point, które dla zwiększenia odporności na korozję zostało pokryte ciemnym PVD. Kolor ten współgra z rękojeścią wykonaną z brązowej micarty. Ostrze otwierane jest za pomocą podłużnego otworu, a blokowane blokadą Pivot Lock – wariacją na temat amerykańskiego Axis Locka. W przypadku noża Gerber Scout wartym odnotowania jest konkretnej wielkości śruba pivota, możliwość montażu klipsa na prawej i lewej okładzinie, co w połączeniu z obustronnym otwarciem i blokadą pozwala na używanie noża w prawej, jak i w lewej ręce. Mamy też minimalistyczny wybijak do szyb schowany za klipsem.
Gerber Convoy
Kolejny w kolejce jest obozowy fixed w konstrukcji full tang z 10-centymetrowym ostrzem ze stali 440 oraz okładzinami rękojeści wykonanymi z micarty. Ciekawe w profilu ostrze wykończone metodą stonewash posiada podcięcie (tzw. choil) ułatwiające ostrzenie noża. Mocno teksturowane rękojeści posiadają dwa duże otwory pozwalające na przytroczenie kija i transformację noża we włócznię. Waga noża to 115 gramów przy długości całkowitej 21,5 cm. W zestawie producent dodaje pochewkę, wykonaną z twardego nylonu, która ma możliwość montażu pasa nośnego po obu jej stronach – nóż można zawiesić na prawej, jak i lewej stronie.
Gerber Strongarm Camp Green
Na koniec zostawiłem największą niewiadomą i niespodziankę. Model Strongarm to właściwie klasyka ze stajni Gerbera. Nóż ten użytkowany jest przez jednostki specjalne w USA jak i u nas – w Polsce. 12-centymetrowe ostrze wykonane ze stali 420 HC „Made in USA”, wąska rękojeść i pochwa pozwalająca na przenoszenie w pionie, poziomie, na pasie, zawieszeniu, kamizelce czy plecaku. Znany i chwalony od wielu lat. Foty zamieszczone poniżej trafiły do nas jako pierwszych w Polsce – próżno ich szukać na oficjalnej stronie Gerber Gear. Rękojeść od Strongarm, w której prawdopodobnie wymieniono tzw. skull crusher na obuch, a do tego dodano ostrze z prawie pełnym, płaskim szlifem. Ubranko to cywilna, płaska pochwa ze wszystkimi możliwościami montażu tak jak w oryginale. Nie mamy jeszcze wymiarów, przybliżonej ceny, ani daty pierwszej dostawy, ale zaręczam – nóż trafi do redakcji na testy jako do pierwszych w Polsce i na pewno podzielimy się opiniami na jego temat.
Na koniec przypomnę, że wszystkie produkty marki Gerber Gear są objęte dożywotnią gwarancją, dystrybutorem marki jest firma Crag Sport, a najtaniej dostaniecie je na www.arobron.pl
Współpraca reklamowa
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.