6 stycznia Oddział Miejski PTTK w Toruniu zorganizował kolejną odsłonę wędrówek rodzinnych. Tym razem trasa wycieczki, licząca około 17 kilometrów, poprowadziła uczestników przez różnorodne tereny – zarówno drogi, jak i ścieżki leśne – rozpoczynając się przy stacji PKP w Czernikowie i kierując się w stronę Góry Piwnej, czasem określanej jako Babia Góra. Jest to wydma śródlądowa, wznosząca się na około 118 metrów nad poziomem morza, która stanowi malowniczy punkt na mapie tej trasy.
Kolejną atrakcją na terenie Kaszub, na którą PTTK zaprosiło wszystkich swoich członków i sympatyków, była specjalna msza święta w języku kaszubskim. Odbyła się ona w sobotę, 6 stycznia, o godzinie 18:00 w kościele pw. św. Stanisława w Bydgoszczy. Po mszy uczestnicy wzięli udział w tradycyjnym spotkaniu opłatkowym będącym okazją do śpiewania kolęd po kaszubsku oraz do dzielenia się smakołykami. Był to wyjątkowy czas celebrowania świąt w pięknym języku i tradycji kaszubskiej.
Kolejnego dnia, czyli w niedzielę 7 stycznia PTTK przeprowadziło uczestników przez pieszy rajd po bydgoskim Lesie Gdańskim. Trasa wycieczki liczyła 11 kilometrów, a podczas rajdu uczestnicy mieli okazję zmierzyć swoje siły na różnorodnym terenie, zanurzyć się w historii miejsc pamięci narodowej, a także doświadczyć unikalnego krajobrazu, który oferuje bydgoski Las Gdański. Bydgoska „Sahara” to jedno z charakterystycznych miejsc tego obszaru – jego unikatowość polega na wyjątkowo piaszczystym, niemal wydmowym charakterze gruntu, co z przyciągnęło uwagę uczestników swoją nietypową nazwą i wyjątkowym ukształtowaniem terenu.
Wydarzenia, które są dopiero przed nami, to na przykład krótka, 5 kilometrowa wycieczka piesza, organizowana przez oddział Miejski w Toruniu, biegnąca przez Stare Miasto aż do Dworu Artusa. Nazwa gmachu, sięgającego historią do 1389 roku, nawiązuje do legendy króla Artura i rycerzy Okrągłego Stołu. Pierwotny budynek, zniszczony w 1802 r. ze względu na zły stan techniczny, nie dotrwał do naszych czasów. Wydarzenie odbędzie się 10 stycznia, czyli w najbliższą środę.
Tydzień później, w sobotę 13 stycznia, odbędzie się wyjątkowy rajd krajoznawczy pod nazwą 19. Zima w Borach Tucholskich – Kaszubskie Uroczyska. Planowana jest 16-kilometrowa wędrówka, która zaprowadzi uczestników przez kaszubskie lasy otoczone przez rzeki i jeziora, w północnej części Borów Tucholskich. Podczas tego wydarzenia piechurzy będą mieli okazję odkryć 2 rezerwaty przyrody (w tym jeden nowo utworzony), 3 obszary Natura 2000 (z pływającymi wyspami oraz ścieżkami prowadzącymi przez bagna), a także 6 użytków ekologicznych z jeziorami lobeliowymi. Dodatkowo, na trasie można spodziewać się pomników przyrody, zabytków architektury, cmentarzy, zabudowy regionalnej, opuszczonej osady, wieży widokowej oraz innych interesujących miejsc. Warto pamiętać, że teren jest zróżnicowany, od pagórkowatego po bagienny, dlatego warto wyposażyć się w odpowiednie, wygodne, wodoodporne obuwie zabezpieczające kostki przed urazem.
W ten sam weekend, w dniach 12-14 stycznia odbędzie się także Stolemowy Rajd, o którym pisaliśmy w tym artykule: https://elventure.pl/dolacz-do-przygody-xvii-zimowy-rajd-pomorski-pttk/ . Przez trzy dni, od piątku do niedzieli, uczestnicy codziennie pokonają jeden z trzech odcinków tras wybranego rodzaju, za wyjątkiem trasy motorowej, która rozpocznie się i zakończy tego samego dnia – w piątek, 12 stycznia. Wszystkie trasy rajdu poprowadzone zostaną przez obszary powiatu bytowskiego. Warto zwrócić uwagę na te trasy, które prowadzą przez historyczne szlaki, na przykład Szlak Dzielnego Rycerza, czyli trasa o długości 11 km, rozpoczynająca się u bram XIV-wiecznego zamku krzyżackiego w Bytowie i biegnąca wzdłuż Jeziora Jeleń. Kolejna historyczna trasa to szlak wzdłuż zabytkowego mostu z XIX w. nad Borują, przez Rezerwat przyrody „Las nad Jeziorem Mądrzechowskim”, aż do wspomnianego jeziora.
Wyprawy zapowiadają się naprawdę ciekawie i zróżnicowanie. Warto śledzić strony miejskich oddziałów PTTK, czy też wydarzenia udostępniane w przez nich w mediach społecznościowych, aby odpowiednio szybko zgłosić się do uczestnictwa. Można też obserwować wydarzenia na bieżąco aby móc przygotować się na kolejne, ponieważ to nie koniec atrakcji jakie PTTK ma w swoim zanadrzu na ten rok.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.