Swarovski Optic zaprezentował nowy 115mm obiektyw do swoich modułowych systemów obserwacji ATX/STX/BTX (Swarovski: lornetki NL Pure, 2020-07-02).
System optyczny Swarovskiego jest wszechstronny: za pomocą akcesoriów i przejściówek można zmieniać jego zastosowanie – od obserwacji przyrody czy nocnego nieba, do kontrolowania przestrzelin na tarczy strzeleckiej. Możliwość podłączenia telefonu lub aparatu fotograficznego pozwala na dokumentowanie czynionych obserwacji
Modułowe systemy ATX/STX/BTX Swarovskiego to w największym uproszczeniu lunety obserwacyjne, w których część okularowa łączy się z obiektywem za pomocą precyzyjnego szybkozłącza. Całość umożliwia skonfigurowanie urządzenia do potrzeb konkretnej sytuacji. Producent daje do wyboru kilka obiektywów i trzy znacznie różniące się geometrią okulary: pojedynczy równoległy do osi optycznej obiektywu, pojedynczy pryzmatyczny (wygodny dla strzelców sportowych, przy postawie stojąc) oraz podwójny – lornetkowy do wygodnej obserwacji przyrody przy wykorzystaniu statywu.
Nowością jest obiektyw obserwacyjny o średnicy soczewki 115mm. Jest to na chwilę obecną największe szkło dostępne w systemie. Mniejsze to obiektywy o średnicach 65mm, 85mm i 95mm (IWA 2017: Rewolucyjny Swarovski dS, 2017-03-04).
Nowy 115mm obiektyw w całej okazałości połączony z lornetkowym okularem. w całości po zamontowaniu na statywie staje się komfortowym narzędziem / Zdjęcia: Swarovski
Potężna średnica obiektywu przekłada się na ilość transmitowanego do okularu światła, a to z kolei przekłada się na jasność całego systemu: użytkownik ma możliwość dostrzeżenia drobniejszych szczegółów w gorszych warunkach oświetleniowych a obraz jest lepszej jakości nawet przy dużych powiększeniach.
Zakres powiększeń, w których pracuje nowe obiektyw Swarovskiego to krotności od 30 do 70, co przekłada się na pole widzenia od 35m/1,98º (powiększenie x30) do 19m/1,09º (powiększenie x70). Szkło ostrzy już na dystansie 4,8m, a zakres korekcji to 5 dioptrii. Producent deklaruje 90% transmisję światła przez cały układ optyczny.
Obiektyw o tak dużej średnicy nie jest niestety ani mały ani lekki. Samo szkło, bez części okularowej mierzy 440mm długości i waży niemal 3kg. Te liczby, w zestawieniu z zakresem powiększeń powodują, że sprzętu nie sposób używać z ręki – konieczny jest statyw montowany w standardowe gniazda 1/4 lub 3/8 cala.
Po instalacji na statywie masa staje się sprzymierzeńcem użytkownika – cały system optyczny jest dzięki niej bardzo stabilny. To z kolei, w połączeniu z akcesoryjnymi adapterami pozwala fotografować przyrodę nawet za pomocą telefonu komórkowego.
Zakup nowego obiektywu Swarovskiego nie jest tani. Cena na stronie producenta to – bagatela – 990 Euro. Kompletny system liczy się w tysiącach…
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.