Czym jest Międzynarodowa Konferencja Parków Narodowych?
Co roku w Międzynarodowej Konferencji Parków Narodowych udział bierze ponad 100 strażników parków, członków ich zarządów, specjalistów w dziedzinie ochrony przyrody i ekologów. Celem wydarzenia jest wymiana doświadczeń uzyskanych w zróżnicowanych przyrodniczo miejscach trapionych przez podobne problemy oraz opracowanie nowych dróg rozwoju. Poprzednie edycje przyniosły dla parków wiele rozwiązań, dzięki którym stały się miejscami bardziej przyjaznymi dla osób z niepełnosprawnościami. Usprawniona została także realizowana w nich edukacja.
Opracowany na amerykańskich wzorcach program Przyjaciel Parku Narodowego pozwolił z kolei Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu zwiększyć ilość wolontariuszy z zera do 300 w 2019 roku. Wprowadzony pilotażowo w roku 2015 w Babiogórskim Parku Narodowym, zwiększył wiedzę młodzieży na temat ochrony środowiska. Programy, szkolenia i inne przedsięwzięcia są doskonałym narzędziem w ulepszaniu stosunku społeczeństwa do obszarów chronionych i opracowywaniu nowych, bardziej zrównoważonych ekologicznie rozwiązań.
Przebieg tegorecznej Konferencji
Pomimo znacznych sukcesów, wciąż pozostaje wiele do zrealizowania. Oczekuje się, że liczba turystów odwiedzających parki narodowe będzie coraz większa. Nic w tym dziwnego – przebywanie w nich znacznie poprawia stan zdrowia zarówno psychicznego jak i fizycznego. Dla przykładu: Służba Leśna Stanów Zjednoczonych czynnie wspiera programy terapii opierających się na obcowaniu z naturą.
Zwiększony napływ odwiedzających wiąże się z niepodważalną koniecznością wdrożenia kreatywnych rozwiązań i specyficznych ograniczeń, dzięki którym korzystanie z licznych dóbr oferowanych przez parki odbywać się będzie w sposób zbalansowany.
XV Międzynarodowa Konferencja Parków Narodowych w Kudowie-Zdroju otworzona została przez Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, Marka Brzezinskiego. Ambasador zacytował słowa amerykańskiego pisarza, Wallace’a Stegnera, który uznaje parki narodowe za najlepszy amerykański pomysł. Otwarcie konferencji zgrało się czasem z 30-leciem Parku Narodowego Gór Stołowych – ambasador złożył gratulacje Dyrektorowi Parku Narodowego Gór Stołowych, Bartłomiejowi Jakubowskiemu.
Konferencję poprzedziła piesza wycieczka Ambasadora Brzezinskiego z Konsul Generalną USA Erin Nickerson, Dyrektorem Parku Narodowego Gór Stołowych Bartłomiejem Jakubowskim oraz jego zastępcą, Tomaszem Mazurem. Celem wycieczki był Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt Gór Stołowych, do którego dotarli szlakiem wyznaczonym przez Johna Quincy Adamsa, 6. prezydenta Stanów Zjednoczonych.
XV Międzynarodowa Konferencja Parków Narodowych jak i obchody 30-lecia Parku Narodowego Gór Stołowych trwały do dnia 16 września. Specjalnym gościem był Paul Labovitz, przedstawiciel Parku Narodowego Indiana Dunes z ponad 35-letnim doświadczeniem, który połączył się z uczestnikami wirtualnie.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.