Kolejny przetarg na dzierżawę Samotni
Schronisko Samotnia leży nad Małym Stawem, blisko głównego szlaku na Śnieżkę z Karpacza. W zeszłym roku zorganizowano przetarg na jego dzierżawę. Wyniki przetargu ogłoszono kilka dni temu. Jego dzierżawę przez kolejne pięć lat przejmie spółka Wysoka II. Prowadzi ona również znane tatrzańskie schronisko – Murowaniec.
Petycja w sprawie rodziny zarządców
W konkursie na prowadzenie schroniska PTTK Samotnia w Karkonoszach wzięły udział trzy firmy. Konkurs został powtórzony po sporym szumie medialnym wywołanym przez petycję wobec poprzednich dzierżawców, którzy pełnili tą funkcję przez poprzednie 57 lat.
Petycja powstała w lipcu 2023 roku. Wtedy to rodzina Siemaszków, czyli dotychczasowych dzierżawców schroniska Samotnia, ogłosiła na profilu schroniska, że oferta przedłużenia umowy dzierżawy została odrzucona. Według relacji, odmowa ze strony prezesa spółki Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK, Grzegorza Błaszczyka, nie wyjaśniała jej przyczyn.
Autorzy petycji sprzeciwiali się „wyrzuceniu gospodarzy”, rodziny Siemaszków, ze schroniska Samotnia. Ich argumentem było to, że to dzięki rodzinie Siemaszków schronisko odnosi sukcesy i przyciąga miłośników gór, co zresztą potwierdziło wielu zwolenników schroniska.
„To było wspaniałe; jesteśmy bardzo wdzięczni za tę akcję” – komentowała Magdalena Siemaszko-Arcimowicz, zarządca i córka zmarłego w 1994 roku znanego polskiego ratownika GOPR, Waldemara Siemaszki.
Przedstawiciele PTTK zapewniają, że działają w duchu transparentności. „Nowy konkurs, a szczególnie jego kryteria zostały przestudiowane przez wiele osób”.
Zwycięzca przetargu- firma z Zakopanego
Grzegorz Błaszczyk, który pełni funkcję prezesa spółki Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK, przekazał, że „W ocenie komisji, najlepszą ofertę złożyła spółka Wysoka II z Zakopanego. Umowa z nowym dzierżawcą zostanie podpisana na 5 lat.”
Zwycięzca musiał m.in. zadeklarować, że jest gotów płacić minimum 37,5 tys. zł czynszu miesięcznie. Kryteria obejmowały również z inwestycjami. Kandydaci przedstawiali deklaracje dotyczące wysokości planowanych nakładów finansowych na modernizację obiektu. Schronisko termomodernizację, wymianę stolarki, renowację elewacji oraz wykonanie niezbędnych zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Dodatkowo, istotne były referencje. Przedstawiciele PTTK zaznaczyli, że firma Wysoka II ma bogate doświadczenie w branży, co potwierdzają ich dobre opinie od spółki zarządzającej schroniskiem górskim PTTK Murowaniec w Tatrach. Grzegorz Błaszczyk dodał, że te referencje pozwalają spojrzeć na potencjalną współpracę z pewną perspektywą, gdyż w opinii PTTK schronisko w Zakopanem bardzo dobrze prosperuje.
Wnioski prezydium PTTK
Pod koniec zeszłego lipca prezes PTTK Jerzy Kapłon, poinformował o wnioskach obradującego w Jeleniej Górze prezydium. Uznali, że do schroniska należy „wpuścić trochę nowoczesności, podnieść standard, na przykład w pokojach powinny być sanitariaty. Takie są oczekiwania współczesnego turysty. Nie chce przebywać w przaśnych i smutnych wnętrzach”. W tym czasie w świecie turystyki górskiej zawrzało, o czym możemy się przekonać po wpisach osób korzystających z noclegu w schronisku.

Komunikat na Facebooku Samotni
W komunikacie opublikowanym na Facebooku Schronisko PTTK Samotnia im. Waldemara Siemaszki możemy przeczytać: „Z olbrzymim smutkiem informujemy, że będziemy w Samotni do 15 maja. Zabieramy ze sobą mnóstwo wspomnień, wdzięczności i szacunku dla Was – przyjaciół-turystów. Dziękujemy, za wszystko!”.
Mimo późnej pory publikacji, pod oświadczeniem użytkownicy portalu zamieścili dziesiątki komentarzy wyrażających wsparcie dla dotychczasowych dzierżawców „Samotni”.
Opinie internautów są bardzo podzielone. Część z nich zarzuca nowemu dzierżawcy, spółce Wysoka II, że schronisko które ma już pod swoją opieką przerobili na „hotel” czy „bar szybkiej obsługi”. Wielu turystów ma wątpliwości, że zmiana ma przysłużyć się schronisku.
Kolejny, poruszający wpis na Facebooku
W najnowszym, poruszającym wpisie na Facebooku możemy przeczytać apel, który podpisała Magdalena Arcimowicz. „Niedługo zostawiamy Samotnię, z nadzieją, że dla ludzi, którzy zajmą nasze miejsce, będzie ona tak samo ważna. Z nadzieją, że zmiany jej posłużą i że jej nie opuścicie.” Apel poprzedza wpis o tym, że wydarzenia poprzedzające przetarg zaskutkowały w niszczeniu budynku. „Nowy dach przeciekał już po paru tygodniach, okna rozpadały się po paru miesiącach, a na ścianach sali pojawił się śnieg. (…) Moje interwencje nie skutkowały niczym innym, niż informacją, że powinnam opuścić schronisko.”
Obiekt ma być przekazany 15 maja. Tego samego dnia nowy dzierżawca ma przejąć zarządzanie schroniskiem.
Schronisko będzie funkcjonowało „po staremu”

Prezes spółki Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK zapewnił, że zmiana dzierżawcy „nie oznacza, że Samotni grozi coś złego”. – Jestem pewny, że dalej dla tysięcy turystów będzie to ulubione schronisko PTTK w Karkonoszach. Może szarlotka będzie im smakowała inaczej, ale panorama gór się nie zmieni. Wygląd Samotni poza inwestycjami, które poprawią komfort i bezpieczeństwo turystów również. Nie zamienimy Samotni na górski hotel, nigdy nie mieliśmy nawet takich planów – przekazał.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.