Małe rzeczy lubią się gubić
Zdaje mi się, że większość z nas preferuje w EDC mniejsze narzędzia. Ultralekkie foldery, szwajcarskie scyzoryki, małe latareczki. Niestety, małe rzeczy lubią się gubić. Lubią też ginąć w zakamarkach toreb i plecaków. Należałoby je jakoś zebrać w jedno miejsce i uporządkować…
Naprzeciw naszym potrzebom wychodzą organizery. Mniejsze, większe, z kieszonkami na zamek, przegródkami, gumkami. Nawet takie, które można przymocować do ścianki z weluru. Jednym z nich jest Helikon-Tex Insert EDC Medium, średniej wielkości uniwersalny organizer z rodziny akcesoriów Versatile Insert System (VIS). Cechuje się wymiarami 12 cm x 6 cm x 15 cm, masą 102 g oraz wykonaniem z Cordury.

Przeanalizujmy Helikon-Tex Insert EDC Medium
Rzep, wszędzie rzep!
Na pierwszy rzut oka Insert EDC Medium wygląda jak zwykły pouch, czyli po prostu kieszeń modułowa. Ot taki prostokącik w kolorze Coyote, otwierany dwukierunkowym zamkiem.

Na jego tyle nie znajduje się jednak system montażowy standardu PALS w tradycyjnym wydaniu. Zamiast niego wykorzystano chowany rzep, który służy mocowaniu kieszeni na welurowych ściankach wewnętrznych toreb oraz plecaków. Rozwiązanie to jest już w zasadzie standardem u renomowanych producentów, umożliwiającym dogodne rozmieszczenie kieszeni, stabilność położenia oraz szybkie dobycie.
Nietypowy montaż na PALS
Z pewnością zauważyliście już dwie tasiemki z drabinkami. Służą one przewleczeniu przez komórki systemu PALS i zahaczeniu się o nie. Niektóre plecaki wyposażone są w wewnętrzne komórki PALS, więc użytkownik zyskuje drugi sposób montażu Inserta. Nie jest to jednak metoda tak popularna jak wspomniany wcześniej rzep. No i trzeba też brać pod uwagę, że po zamocowaniu Insert staje się w zasadzie integralną częścią plecaku i można zapomnieć o ekspresowym wyjęciu. Odczepianie nie jest jakieś mozolnie trudne i wolne, ale w przypadku rzepu jest to w zasadzie sekunda.
Poniżej Insert EDC Medium zamocowany wewnątrz głównej komory plecaka Helikon-Tex Matilda.
Zajrzyjmy w końcu do środka
Zamek jest długi i umożliwia otwarcie na walizkę. Dwa suwaki znacznie ułatwiają życie, zamek można rozpiąć częściowo, np. tylko na górze czy do połowy, co robię najczęściej przy dobieraniu się do zawartości Inserta w plecaku.
Wnętrze zostało zagospodarowane na bogato – wyposażenie rozlokować można nie tylko na ściankach, ale także na samym dnie. Najbogatsza jest tylna ścianka. To na niej znajdziemy jedną szeroką przegrodę, trzy mniejsze oraz trzy komórki stworzone z gumy. Jak widać na zdjęciach, są po prostu idealne na małe narzędzia. W tej szerszej na dobrą sprawę zmieści się nawet minimalistyczna apteczka w woreczku strunowym. W moim przypadku stanowi miejsce na żel odkażający.
Na dnie utworzono dwie komórki z elastycznej gumy. Widać, że projektanci nie zamierzali oszczędzać ani jednego cm2 miejsca wewnątrz.

Przednia ścianka to jedynie (albo aż) siatkowa kieszeń zapinana zamkiem. Prosto i skutecznie. Tam lądują klucze, i jak trzeba, nośniki danych.

Jak się to wszystko sprawdza?
Ano znakomicie! Kieszeń znacząco ułatwiła przenoszenie całego ekwipunku. Nie muszę już grzebać po kieszeniach, nic nie stuka i nie wala się po plecaku. Wszystko ujęte w jednym miejscu w jednym systemie. Ciężko tu się dużo rozpisywać, w końcu nie jest to tak kompleksowy produkt, jak plecak. Jedyne, czego może brak, to możliwości przekształcenia Insert EDC Medium w prostą nereczkę. Ale to też skomplikowałoby całość…
Moją propozycją jest dodanie pętelek na górnych rogach, do których pasek przyczepiany byłby dobrymi karabińczykami. Pełnoprawne klamry raczej odpadają, wymagałyby możliwości schowania aby nie majtały się niepotrzebnie na lewo i prawo. Możliwość ta zwiększyłaby zapewne grubość Inserta i jego cenę. Na dobrą sprawę można by stworzyć pętelki mocowane do paneli z rzepa, w końcu w podobny sposób montuje się torby typu dangler do spodu wojskowych kamizelek i nikt nie narzeka… No i tak oto stworzyłem dla Was pomysł na home project 🙂
Poniżej Insert EDC Medium w swoim docelowym miejscu – przedniej komorze plecaka Helikon-Tex Guardian Assault, o którym rozpisałem się w recenzji Helikon-Tex Guardian Assault – klasyk w wydaniu kameleona.

Nic tylko brać
Insert EDC Medium to udane akcesorium, które sprawdza się w każdej sytuacji. Jest świetnie wykonane zarówno pod kątem jakościowym, jak i projektowym. Nic w tym dziwnego, Helikon-Tex przyzwyczaił mnie już do świetnie zaprojektowanych organizerów. Insert EDC Medium oferowany jest w kolorze czarnym, oliwkowym (Olive Green), szarym (Shadow Grey) oraz piaskowym (Coyote) w cenie 79,99 zł. Jest to według mnie uczciwa cena. Jeśli szukasz sposobu na organizację swojego EDC w plecaku lub torbie, Insert EDC Medium powinien zostać przez ciebie obowiązkowo rozpatrzony.
Dziękujemy firmie Helikon-Tex za udostępnienie organizera Insert EDC Medium do testów.
Artykuł zawiera lokowanie produktu – plecaka Helikon-Tex Guardian Assault.
Współpraca reklamowa. Testy produktów prowadzimy niezależnie, opinie są wyłączną oceną autorki lub autora. Reklamodawca nie ma możliwości ingerencji w treść recenzji
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.