Na portalu Kickstarter pojawiła się kampania crowdfundingowa pozwalająca wesprzeć rozwój interesującego mechanizmu blokującego głownię o nazwie Clip-Lock.
Anatoliy Omelchenko jest projektantem noży oraz sprzętu outdoorowego. Wśród jego konceptów możemy znaleźć między innymi, zintegrowany z blokadą Virobloc, klips do noży Opinel, nóż o zmiennej geometrii czy kompaktową kuchenkę outdoorową wykorzystującą puszkę w roli paleniska
Rzadką okazją jest pojawienie się nowego typu mechanizmu blokującego, a jeszcze rzadszą gdy nie jest ona wersją rozwojową obecnie istniejących konstrukcji. Anatoliy Omelchenko, projektant noży oraz akcesoriów bushcraftowych i codziennego użytku (EDC) stworzył ciekawe rozwiązanie znacząco odróżniające się od dotychczas spotykanych koncepcji.
Opracowany przez niego Clip-Lock angażuje wykorzystywany do przenoszenia klips, w roli mechanizmu blokującego głownię. Zgodnie z wyznawaną filozofią prostoty konstrukcji, projektant obrał sobie za cel maksymalne uproszczenie noża i pozbawienie go niepotrzebnych elementów. W tym przypadku założeniem jest wykorzystanie istniejącego elementu w podwójnej roli.
Grafiki autora przedstawiające metodę działania blokady. Rozwiązaniu nie można odmówić prostoty i pomysłowości, zastanawiająca jest jednak wytrzymałość blokady
Koncepcja blokady jest w założeniu prosta i wykorzystuje zjawisko sprężystości stali – w tym przypadku to zastosowanie klipsa typu wire (drucianego) – którego jeden koniec przyłączony jest na stałe, natomiast drugi poruszając się wertykalnie, blokuje głownię, przemieszczając się w półkolistym wycięciu znajdującym się dookoła jej osi obrotu. Na początku i końcu łukowatego odcinka znajdują się wgłębienia, w które wchodzi końcówka klipsa, zatrzymując głownię w pozycji otwartej lub zamkniętej.
Anatoliy Omelchenko deklaruje wysoką niezawodność systemu, twierdząc również że jego konserwacja nie będzie wymagała rozbierania noża, a całość czyszczenia można ograniczyć do przepłukania blokady wodą. Uwagę zwraca tutaj również na walor ekonomiczny – blokada nie dość, że ogranicza ilość części niezbędnych do skonstruowania noża, to jest również niezwykle prosta w produkcji.
Projektant prezentuje również również nóż w wersji z głownią drop point oraz pełnym, płaskim szlifem. Estetyka i ergonomia modelu wyraźnie czerpie inspirację z istniejących wzorców, trzeba przyznać, z bardzo dobrym efektem / Zdjęcia i grafika: Anatoliy Omelchenko
Z punktu widzenia ergonomii stosowania blokada wyróżnia się istotnymi zaletami. Podobnie jak ma to miejsce w blokadach typu Axis Lock czy Compression Lock podczas jej obsługi użytkownik nie musi umieszczać palców na drodze obrotu głowni. Jest to zatem walor zapewniający bezpieczeństwo obsługi. Podobieństwo odnaleźć możemy tutaj również w metodzie otwierania. Oczywiście do dyspozycji mamy kołek otwierający, jednakże możemy również, tak jak we wcześniej wymienionych systemach, odblokować mechanizm i rozłożyć nóż ruchem nadgarstka. Zdecydowanie zwiększa to przyjemność obsługi modelu co zapewne zostanie docenione przez przyszłych użytkowników.
Musimy tutaj jednak zwrócić uwagę na potencjalne niedoskonałości wynikające bezpośrednio z konstrukcji blokady. Przede wszystkim nóż blokowany jest w praktyce przez stalowy pręt o grubości oscylującej zapewne w okolicach 2 mm. Element o tak małej powierzchni przekroju, ponadto wystawiony na naprężenia ścinające, a nie jak w przypadku większości blokad, w głównej mierze ściskające, może nie być w stanie długotrwale przenosić obciążeń. Niepokojący jest tutaj również brak widocznego na przekrojach trzpienia ( tzw. stop pin) przejmującego część naprężeń. Mógłby on znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa konstrukcji.
Drugim aspektem jest ograniczona użyteczność zarówno dla użytkowników leworęcznych, jak i osób preferujących inną metodykę przenoszenia noża w kieszeni. Klips-blokada jest bowiem zespolona na stałe z nożem i umożliwia jego noszenie jedynie w pozycji złozonym ostrzem do dołu (tip-down). Aspekt obsługi przez osoby leworęczne nie jest jednak dużym problemem – mogą zwalniać blokadę innym palcem niż założył twórca. Nie jest to też pierwszy typ systemu blokującego cierpiący na taki problem. W podobnej sytuacji stawiani byli użytkownicy systemu Compression Lock co jednak producent – Spyderco – rozwiązał wypuszczając na rynek wersję dla osób leworęcznych. Zastanawiająca jest również obecność trzeciego wycięcia w półkolistej prowadnicy blokady, którego rola pozostaje nieznana.
Przyglądając się ogólnej konstrukcji noża widać, że projektant pozostaje wierny założeniom. Model charakteryzuje się niezwykle prostą, acz estetyczną stylistyką czerpiąc pełnymi garściami ze sprawdzonych rozwiązań. Nie ma w tym jednak nic złego – patrząc na formę rękojeści można odnieść ją sobie do kilku znanych już konstrukcji i z dużą pewnością założyć, że jej ergonomia będzie co najmniej dobra. Ponadto prostota i minimalizm stanowią świetne tło dla blokady będącej tu w końcu najistotniejszym elementem. Głownia o popularnym kształcie clip point, wyprowadzona szlifem wklęsłym została wykonana ze stali 440A. W kwestii doboru materiału można by wymagać nieco więcej, lecz ograniczenie kosztów konstrukcji może pomóc projektantowi wprowadzić swój produkt na rynek.
Warto przy okazji przyjrzeć się samemu autorowi Clip-Locka. Nie jest to bowiem jego pierwsza próba wprowadzenia autorskich rozwiązań do nożowego światka. Anatoliy Omelchenko pochwalić może się również innym projektem w założeniach podobnym do omawianego. W lutym obecnego roku, również na Kickstarterze, pojawiła się kampania pod nazwą Clipinel. Przedstawiała ona zmodyfikowaną blokadę Virobloc z przyłączonym klipsem umożliwiającym przenoszenie noży Opinel na krawędzi kieszeni. Projekt wprowadził po 70 latach powiew świeżości do klasycznej konstrukcji, zachowując jednak spójny estetycznie charakter i zdecydowanie zwiększył jej użyteczność jako noża EDC. Aktualna kampania – Clip-Lock – trwa do 29 listopada, a wysokość wpłaty, pozwalającej na otrzymanie jednej sztuki noża wynosi 55 $.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.