Tegorocznym Motywem przewodnim lodowej bazyliki jest Opactwo Westminsterskie z Londynu. Do tej pory, w sercu Tatr Wysokich, na 1285 m n.p.m., można było podziwiać m.in. barcelońską Sagradę Familię, watykańską bazylikę św. Piotra, paryską katedrę Notre Dame, a także sobór Zmartwychwstania Chrystusa w Petersburgu, czy hiszpańską katedrę znajdującą się w Santiago de Compostela. W tym roku lodowa budowla jest wyrazem hołdu wyrażającego szacunek dla Królowej Elżbiety II, która dokładnie piętnaście lat temu odwiedziła te rejony Słowacji.1
To cudowne! Uważam, że artyści wykonali fantastyczną pracę. Bardzo wzrusza mnie widok opactwa tutaj w Tatrach. Królowa Elżbieta II miała szczególne relacje z Tatrami Wysokimi, a Opactwo Westminsterskie ma szczególne relacje z rodziną królewską. Dla mnie to coś wyjątkowego i myślę, że takie samo będzie dla wszystkich odwiedzających. Na pewno zobaczymy tu wielu brytyjskich turystów – przyznał Nigel Baker, brytyjski ambasador na Słowacji.
Podczas ceremonii otwarcia ujawnił tablicę upamiętniającą wizytę monarchy w tym miejscu. Po zakończeniu sezonu Świątyni Lodowej planuje się umieszczenie tablicy na stałe.
Tatrzańska Świątynia Lodowa udostępniona jest turystom od 17 listopada. Zachwyca swoich odwiedzających przede wszystkim wielkością i materiałami, z jakich jest wykonana. Ta imponująca konstrukcja jest złożona z 1,8 tysiąca brył lodu o łącznej wadze 225 ton, a jej najwyższy punkt sięga 11,5 metra. Dodatkowo, połączenie rzeźb z lodu i szkła, oświetlone mistycznym światłem i wsparte delikatną muzyką klasyczną, tworzy niezwykły, niepowtarzalny klimat. W trakcie tego jedenastego sezonu zaplanowano 12 występów i koncertów, a dla zwiedzających miejsce jest otwarte w godzinach 8:30 – 16:30.
Poza samą świątynią turystów przyciąga wystawa fotografii upamiętniających wizytę Królowej Elżbiety II i księcia Filipa w Tatrach Wysokich w 2008 roku, a także miniaturowe repliki klejnotów koronnych, podarowanych przez Opactwo Westminsterskie. Kolejnym z wyjątkowych elementów w tej lodowej konstrukcji jest krzesło koronacyjne z lodu, przyciągające kolejki turystów pragnących uwiecznić ten moment na zdjęciach. Niezwykłym dodatkiem jest szklana korona królewska stworzona przez artystę Achilleasa Sdoukosa. Za powstanie całej świątyni ponownie odpowiadał Adam Bakoš, a przy tworzeniu tego dzieła pomagali rzeźbiarze z Polski, Słowacji, Czech i Niemiec pod jego biegłym nadzorem.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.