Erupcja wulkanu Etna
Wulkan Etna, zlokalizowany na wschodnim wybrzeżu Sycylii, jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. W lipcu 2024 roku, Etna wybuchła po raz kolejny, emitując ogromne ilości popiołu i dymu do atmosfery. Erupcja ta była wyjątkowo silna, co doprowadziło do opadów popiołu na dużą skalę w okolicznych miejscowościach. Mieszkańcy oraz turyści byli zmuszeni do noszenia masek ochronnych, aby uniknąć problemów zdrowotnych.

Lotnisko na Sycylii
Erupcja Etny miała poważne konsekwencje dla lotniska na Sycylii. Popiół wulkaniczny, który opadł na pasy startowe, zmusił władze lotniska do czasowego zamknięcia. Lotnisko odwołuje lub przekierowuje samoloty do innych lotnisk, co powoduje ogromne niedogodności dla pasażerów. Lotnisko na Sycylii, jedno z najważniejszych w regionie, odczuło dotkliwe skutki tej erupcji.
Ewakuacja mieszkańców i turystów
Mieszkańcy Sycylii, choć przyzwyczajeni do aktywności wulkanicznej Etny, byli zaniepokojeni siłą ostatniej erupcji. Wiele osób musiało ewakuować swoje domy w obawie przed dalszymi wybuchami. Turyści, którzy przyjechali na Sycylię, aby podziwiać piękno wyspy, byli rozczarowani odwołanymi lotami i zamkniętymi atrakcjami turystycznymi.
Filmik z erupcji
Dostępny jest tutaj.
Erupcja tego wulkanu była tak potężna, że fragment aktywnego stożka uległ zawaleniu. Ponadto liczne osuwiska dotarły aż do morza. Co więcej, istotne jest, aby osoby przebywające w okolicy lub planujące podróż do tych rejonów dbały o swoje bezpieczeństwo. Zalecamy również na bieżąco monitorować zalecenia publikowane przez instytucje rządowe.

Departament Ochrony Ludności, reagując na aktywność wulkanu Etna, podniósł poziom alarmowy i wprowadził środki mające na celu zmniejszenie ryzyka. Co więcej, podobne działania podjęto również w odniesieniu do pobliskiego wulkanu Stromboli.
– Decyzję tę przyjęto w świetle ocen, które pojawiły się podczas spotkania z Centrami Kompetencji i Departamentem Ochrony Ludności Regionu Sycylii, które to spotkanie zwołano wczoraj wieczorem w związku z działalnością wulkanu, w wyniku której odnotowano wzrost wstrząsów i częstą aktywność w kraterach szczytowych, czemu towarzyszą niewielkie emisje lawy w obszarze krateru, z możliwą szybką ewolucją zjawiska w stronę bardziej energetycznej aktywności —
wyjaśnia w komunikacie Departament Ochrony Ludności.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.