Trasy treningowe zostały przygotowane z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, które w tej dyscyplinie mogą rywalizować na równi z pozostałymi. W orientacji precyzyjnej położenie punktów kontrolnych ocenia się z odległości, poruszając się tylko wyznaczonymi ścieżkami czy chodnikami. Dzięki temu na etapie projektowania tras łatwo ominąć bariery architektoniczne. Z drugiej strony prawidłowe rozwiązanie zadań nawigacyjnych w takich warunkach wymaga od uczestników ponadprzeciętnych umiejętności czytania zarówno mapy jak i terenu. Dla wszystkich uczestników była to duża dawka nowej wiedzy i umiejętności, ponieważ żadnej z nich nie miał wcześniej do czynienia z tą dyscypliną.
Na koniec młodzież miała okazję wykorzystać zdobyte doświadczenie w zawodach orientacji precyzyjnej, które odbyły się w piątek na terenie parku na Zarabiu. Na zwycięzców czekały nagrody w postaci pamiątkowych statuetek, kompasów, map, czasopism krajoznawczych oraz voucherów na najważniejsze zawody orientacji precyzyjnej w roku 2024 – Mistrzostwa Polski na Helu oraz Dragon Cup w Jaworznie, zaliczany do rankingu światowego. Najlepsze wyniki osiągnęli:
1. Bartłomiej Turała
2. Jakub Firek
3. Filip Dobosz
4. Milana Babinska
5. Julia Gawęda
6. Daniel Bohdanov
Nauczyciele biorący udział w projekcie będą mieć możliwość nieodpłatnego korzystania ze wszystkich map oraz sprzętu treningowego również w przyszłości, co pozwoli na kontynuowanie zajęć z tej dyscypliny wszystkim zainteresowanym. Natomiast dla uczniów chętnych na udział w zawodach regionalnych i krajowych Stowarzyszenie planuje zorganizować wyjazdy w przyszłym sezonie startowym.
Tak opisywała swój udział w projekcie Szkoła Podstawowa nr 4, na której terenie odbyła się część treningów oraz która udostępniła pomieszczenia na bazę zawodów podsumowujących projekt:
„Nasza szkoła w roku szkolnym 2023/2024 bierze udział w projekcie »Na start z mapą«, który uzyskał wsparcie w programie »Sport na Start« Fundacji BGK.
W wyniku działań tego projektu w październiku instruktorzy Stowarzyszeniu Rozwoju Orienteeringu, będący jednocześnie medalistami Mistrzostw Polski i aktywnymi zawodnikami zawodów międzynarodowych przeprowadzili z uczniami z klas 6-8 zajęcia z orientacji precyzyjnej.
Wytłumaczyli uczniom zasady dyscypliny i przygotowali krótką trasę na terenie szkoły. Zajęcia odbywały się z podziałem na grupy, tak aby wszyscy mogli komfortowo załapać wszystkie niuanse, zadać pytania prowadzącym i sprawdzić się na trasach treningowych. Uczniowie otrzymali również duży zastrzyk wiedzy teoretycznej oraz zapoznali się ze stroną internetową www.temposim.yq.cz, na której mogli poćwiczyć online różne mapy z orientacji precyzyjnej.
W orientacji precyzyjnej zawodnicy poruszają się wyłącznie wzdłuż dróg lub ścieżek i odwiedzają oznaczone w terenie punkty podejmowania decyzji, używając mapy oraz korzystając z kompasu, wybierają, który z kilku (1-6) widocznych w terenie punktów kontrolnych jest tym znajdującym się w środku okręgu zaznaczonego na mapie i jednocześnie zdefiniowanym za pomocą piktogramów w specjalnej tabelce. Długość trasy nie powinna przekraczać 3500 m i powinna być tak zbudowana, aby mniej mobilni zawodnicy i osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, mogły z łatwością pokonać trasę w wyznaczonym limicie czasowym.
Aby zaliczyć punkt kontrolny, zawodnik musi udzielić odpowiedzi, który punkt jest ustawiony prawidłowo: A, B, C, D, E, F. Możliwa jest również sytuacja, że żaden z punktów nie jest ustawiony prawidłowo – w takim wypadku, zawodnik powinien udzielić odpowiedzi „Z” (ang. „zero”). W przypadku gdy zawodnik ma dysfunkcje ruchowe utrudniające pisanie, odpowiedzi mogą być udzielane ustnie. Na zawodach międzynarodowych korzysta się z alfabetu fonetycznego ICAO: A–Alpha, B–Bravo, C–Charlie, D–Delta, E– Echo, F–Foxtrot, Z—Zero. W najprostszej konfiguracji, w terenie może być ustawiony jeden punkt kontrolny i zadaniem zawodnika jest ustalenie, czy punkt jest ustawiony prawidłowo – odpowiedź „A”, czy nieprawidłowo – odpowiedź „Z”.”
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.