Cmentarze w Budapeszcie
Miejsca pamięci
Cmentarz Farkasréti, podobnie jak cmentarz Kerepesi, to najpiękniejsze miejsca w Budapeszcie, albowiem cmentarze wraz z ich mieszkańcami są jednymi z najwspanialszych rzeczy, jakie daliśmy światu; śmierć to nasza specjalność – uważa Krzysztof Varga, poeta polsko-węgierskiego pochodzenia. Podobnie uważają przedstawiciele pokoleń millenialsów i generacji Z. Coraz częściej przyjeżdżają do Budapesztu między innymi po to, aby zwiedzać wspomniane cmentarze i inne miejsca pamięci.
„Narodowy Instytut Dziedzictwa (NÖRI) ogłosił, że liczba odwiedzających cmentarz przy ulicy Fiumei, cmentarz żydowski przy ulicy Salgótarjáni i Narodowy Park Żałoby na Nowym Cmentarzu Publicznym rośnie z roku na rok” – możemy przeczytać w artykule opublikowanym przez serwis Hungary Today. Na przykładzie Budapesztu odnotowano zauważalny wzrost odwiedzających cmentarze. Przede wszystkim widoczne jest zwiększone zainteresowanie młodego pokolenia. Coraz więcej osób bierze udział w spacerach tematycznych po nekropoliach. Poznają podczas nich historię miasta, poniekąd poprzez zwiedzanie nagrobków znanych postaci.
Rekordowa liczba zwiedzających
W 2023 roku odnotowano rekordową liczbę uczestników takich spacerów, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu tą formą turystyki. W 2023 roku, na 755 spacerów po cmentarzach wyruszyło 17 345 osób. Według instytutu badawczego, taka ilość zwiedzających jest nowością. Można powiedzieć, że jako społeczeństwo dojrzewamy do tych bardziej trudnych aspektów życia i chcemy je głębiej poznawać.
Nie tylko w Budapeszcie
Podobne zjawisko obserwuje się także w innych europejskich miastach, gdzie podróżni coraz częściej poszukują podobnych, głębokich doświadczeń. Przykłady takich miejsc to muzea w Sarajewie, które opowiadają historię oblężenia miasta i wojennej masakry. Jeżeli chodzi o polskie obiekty, należą do nich chociażby Muzeum Auschwitz-Birkenau czy kwatera główna Adolfa Hitlera „Wilczy Szaniec”.
Budapeszt, znany przede wszystkim z niesamowitej architektury, term leczniczych czy obiektów sakralnych, jest także miejscem zadumy i pamięci, które warto odwiedzić dla własnego głębszego zrozumienia.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.