Trasa skansenów przygranicznych obejmuje zabytkowe obiekty, takie jak kompleks budynków należących do dawnej rezydencji prezydenckiej w Wiśle i przylegające do niej tereny.
Skansen po stronie naszej granicy jest znany jako “Habsburska Osada Gospodarcza” ze względu na fakt, że niektóre z budynków należały wcześniej do dawnego kompleksu wypoczynkowego Habsburgów w Wiśle. Konkretnie były to budynki gospodarcze i dla służby. Wszystkie obiekty na terenie skansenu pochodzą z XX wieku i zostały przeniesione z różnych części Wisły. Jego sercem jest odbudowana oficyna, która kiedyś była częścią budynków należących do zameczku na Zadnim Groniu, czyli rezydencji prezydenta RP.
Początkowo, już w 2002 roku, prywatny inwestor chciał stworzyć skansen z tymi budynkami, ale później miasto przejęło je z powrotem, gdy inwestor zrezygnował z tych planów. Wspomniana wcześniej rezydencja była użytkowana przez Ignacego Mościckiego, ostatniego prezydenta RP przed II wojną światową. Podczas okupacji hitlerowskiej zamek został przekształcony w ośrodek dla oficerów i urzędników III Rzeszy, a po wojnie był wykorzystywany przez urzędników PRL-u. Dopiero w 2002 roku Kancelaria Prezydenta odzyskała zamek, który przez lata należał do śląskiej kopalni. W 2005 roku ówczesny Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Aleksander Kwaśniewski, po długim remoncie otworzył go na Zadnim Groniu w Wiśle. Zamek został zmodernizowany i dostosowany do współczesnych standardów rezydencji głowy państwa.
W skansenie będzie można zobaczyć różne elementy, takie jak izba góralska czy pracownia, gdzie prezentowane będą tradycyjne wyroby regionalne. Na zewnątrz zostaną
wystawione stare maszyny i inne duże eksponaty, a całość zostanie uzupełniona elementami małej architektury i wiatą, z której będzie można podziwiać wodospad w Wiśle.
Nowa atrakcja to uzupełnienie już i tak bogatej w atrakcje Wisły, miasta przyciągającego turystów przez cały rok- czy to zawodami Pucharu Świata w skokach narciarskich, skocznią imienia Adama Małysza i Galerią Sportową z jego trofeami, Festiwalem Muzyki Kameralnej “Lato z Chopinem”, pięknym wodospadem zwanym „Wiślańską Niagarą”, kulturą góralską, ośrodkami narciarskimi i oczywiście- pięknymi okolicznościami górskiej przyrody.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.