Jak zdobyć odznakę „Łowców Beboków”?
Na Facebookowej stronie „Beboki z Katowic” pojawił się niedawno wpis. „Uwaga miłośnicy beboków! Mamy dla Was wspaniałą informację i zaproszenie do katowickiej przygody!”. Nowo powstała gra miejska w mieście Katowice, w której można zdobyć odznakę łowców beboków, czyli figurek ludowych śląskich stworów usytuowanych w różnych obszarach na terenie miasta.
Aby zdobyć odznakę, wystarczy znaleźć więcej niż połowę stempli umieszczonych przy figurach beboków. Lista miejsc, w których można je znaleźć, znajduje się na wspomianym profilu „Beboki z Katowic”. Dodatkowo, w aplikacji „Katowice City Break” dostępna jest interaktywna mapa wszystkich 44 figurek.
Do czego zbierać pieczątki?
Marta Chmielewska, naczelniczka Wydziału Promocji Urzędu Miasta Katowice, poinformowała, że „W Centrum Informacji Turystycznej dostępna jest specjalna książeczka, w której można zbierać pieczątki. Katowicki Szlak Beboków to jeden z pomysłów na to, jak wykorzystać sympatyczne stworki, aby zachęcić do zwiedzania miasta. Zbieranie pieczątek jest świetną okazją do jego poznawania”
Co jeżeli nie mamy książeczki, a znaleźliśmy beboka?
Aby zbierać pieczątki, nie trzeba nawet odbierać wspomnianej książeczki. Wystarczy dowolna kartka lub notes, w którym zbierzemy odznaczenia. Po uzbieraniu większej części stempli, odznakę można odebrać w „Atelier z akwarelami” na Nikiszowcu (ul. Czechowa 10/9). Na miejscu można również wpisać się do Księgi Łowców Beboków. Co istotne, liczba odznak jest limitowana.

Projekt odtwórcy „Beboków”
Za „Atelier z akwarelami” odpowiedzialny jest Grzegorz Chudy, projektant katowickich beboków. Pierwsze ich rysunki stworzył na prośbę swojej córki. „Tak pozytywny odbiór beboka i skala zainteresowania figurkami są dla mnie miłym zaskoczeniem. Cieszę się też, że kolejne figurki pojawiają się w mieście z inicjatywy samych mieszkańców. Wierzę, że dzięki temu katowiczanie będą się czuć z nimi bardziej związani” powiedział.
Kim są beboki?
Pisarz Waldemar Cichoń opisał beboki w swojej książce „Bebok, heksa i inksi. Rzecz o śląskich strachach i straszkach”. „Gatunkowo bebok niejako wymyka się klasyfikacjom, bo nie jest ani duchem, ani upiorem, ani czartem, ani skrzatem, ani elfem, ani kimkolwiek innym”. Kim w takim razie są beboki?
„No cóż, bebok to po prostu bebok, i jaki jest, każdy widzi. Czym jeszcze, oprócz zabierania dzieci i uczenia ich dobrych manier laską, wzmiankowany zajmuje się w życiu – nie wiadomo”.
Gry miejskie w innych miastach

Gry miejskie w innych miastach
W Poznaniu pieczątki zdobywcy można zbierać chociażby na terenie Palmiarni czy Zoo. We Wrocławiu możemy udać się na trop Wrocławskich Krasnali z użyciem przygotowanej aplikacji. W Krakowie cyklicznie pojawiają się imprezy promujące miasto polegające na zbieraniu pieczątek uprawniających do zakupu tańszych biletów na zwiedzanie muzeów. W muzeach stolicy również czekają pieczątki, upoważniające do odebrania oryginalnej nagrody.
Jak znaleźć gry miejskie?
W wielu miastach w Polsce, w tym we wspomnianych Katowicach, organizowane są gry miejskie polegające na odnajdywaniu różnych ukrytych miejsc, zabytków, czy nawet murali. Po wpisaniu w wyszukiwarce „gra miejska Katowice” znajdziemy sporo rozwiązań dla całej rodziny i znajomych na weekendową integrację.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.