Czym jest plecak Wisport Crafter 30?
Crafter 30 jest odchudzoną wersją starszego Craftera 55. Zastosowano w nim wiele z militarnych i outdoroowych rozwiązań utylitarnych, ale z przeznaczeniem na jednodniowy lub weekendowy wypad. Z reguły plecaki małe i miejskie są maksymalnie uproszczone, aby zmniejszyć ich masę. Nie ma w dodatku potrzeby przekombinowywania plecaka typu EDC (Every Day Carry). Obfitość wszelkich elementów jest więc pierwszym sygnałem, że Crafter 30 przeznaczony jest do czegoś więcej niż codzienny użytek. Spójrzmy więc na specyfikacje podane przez producenta na jego oficjalnej stronie.
Wisport Crafter 30 – specyfikacja
Linia: Military
Przeznaczenie: Militaria, Survival, Scouting, Obóz, ASG
Pojemność: 30 litrów
System nośny: AFS
Materiał: Cordura
Zamki: KROKO
Klamry: ITW Nexus, Duraflex
Liczba komór: 1
Liczba kieszeni: 4
Waga: 1200 g
Wymiary: 54 x 28 x 22 cm
Wszystkie szwy ryglowane
System taśm kompatybilny z MOLLE
System szybkiego wypinania plecaka
System kompatybilny z Camelbak
W komplecie peleryna przeciwdeszczowa oraz stelaż z włókna szklanego

Do zrobienia poszycia użyto Cordury, jednej z najtrwalszych tkanin dostępnych do tego celu. Materiał od wewnątrz pokryty jest kilkoma warstwami poliuretanu, a od zewnątrz teflonem, co zwiększa jego odporność na wodę i zabrudzenia. Zamki błyskawiczne są solidne, wszyte spiralą do wewnątrz i zakryte materiałową zakładką osłaniającą przed deszczem. Na dodatek mamy w zestawie pokrowiec przeciwdeszczowy, więc Crafter 30 jest przygotowany na trudne warunki.

Mniejszy brat Craftera 55
Co rzuca się w oczy, to pomimo iż 30-stka jest mniejsza od starszego odpowiednika i niektóre rozwiązania konstrukcyjne trzeba było uprościć, to idea pozostała niezmieniona. Zmniejszono liczbę uchwytów, ale zachowano dwa górne, we frontowej i plecowej części plecaka. System nośny jest bardzo solidny, choć w przeciwieństwie do poprzednika, wszyty na stałe w korpus.
Góra plecaka zakończona jest klapą zamykaną solidnym zamkiem błyskawicznym na 3/4 obwodu, dzięki czemu możemy wygodnie odgiąć klapę i mieć swobodny dostęp do wnętrza. Rozwiązanie to pozwoliło dodać przestrzeni w środku plecaka, który nie zwęża się ku górze, tylko ma kształt „tuby”.
Na klapie znajduje się kieszeń wyprofilowana na zewnątrz. Dzięki temu możemy wypchać główną komorę po brzegi, a rzeczy w górnej kieszeni nie zostaną zgniecione – dopóki do górnych troków nie przymocujemy nic ciężkiego, zawartość powinna być bezpieczna.

Front
Charakterystycznym dla Craftera 30 jest wspomniany natłok elementów i najbardziej widać to z przodu. Mamy tu zamek błyskawiczny w kształcie odwróconej litery „U”, którym dostaniemy się do środka. Jeśli mamy mocno upakowany plecak, to łatwo możemy dostać się do przedmiotów znajdujących się na jego dnie.
Na frontowej ścianie mamy umieszczony szeroki pas rzepu na naszywki, a pod nim gumową linkę zakończoną regulatorem do szybkiego przytroczenia kurtki czy kasku. Tuż przy zamku wszyto cztery drabinki, a kolejne cztery mamy na spodzie plecaka. Umożliwiają przepięcie dwóch dostępnych w zestawie troków w trzy różne miejsca: na górę, front lub spód. Na stronie Wisporta możemy też dokupić dodatkowe troki (zatrzaskowe lub samozaciskowe), zwiększając jeszcze bardziej cargo, które można przymocować do plecaka.

Pomiędzy oboma zamkami dojściowymi do głównej komory znajduje się uchwyt, który jest niesamowicie pomocny, jeśli chcesz umieścić plecak w bagażniku, wrzucić do kabiny samochodu ciężarowego lub na półkę bagażową w pociągu. Uchwyt zrobiony jest z szerokiej taśmy, która zszyta jest z bokami plecaka aż do płyty plecowej. Wzmacnia to dodatkowo plecak, odciążając naprężenia na zamek błyskawiczny poniżej.
Dodatkowe kieszenie
Na bocznych częściach plecaka mamy jeszcze dwie kieszenie na bidon, głębokie na ok. 15 cm, zakończone ściągaczem. Wykorzystano tę samą sztywną cordurę, co w reszcie plecaka, i wyprofilowano ją lekko na zewnątrz, dzięki czemu nic nie powinno z niej wypadać, niezależnie od tego jak wypchana będzie główna komora.
Na każdym boku mamy jeszcze po dwa paski kompresyjne zapinane na klamry. Są na tyle długie, że mogą być wykorzystane do przytroczenia dodatkowego cargo. Dodano do nich gumy, aby można było skrócić luźno zwisającą taśmę. Do tego wszyto przelotki kompatybilne z MOLLE/PALS, co pozwala przytroczyć dodatkowy pouch czy apteczkę. Po obu stronach znajdziemy też szlufki z D-ringiem.

System nośny plecaka Wisport Crafter 30
Skupiając się na systemie nośnym, możemy dostrzec największe różnice między Crafterem 30 a Crafterem 55. W mniejszym modelu regulacja systemu nośnego została ograniczona do zmiany długości szelek, pasa piersiowego i pasa biodrowego, które są stosunkowo długie – ich długość to odpowiednio w przybliżeniu: 95 cm, 65 cm, 118 cm. Cały tylny panel jest zrobiony z termoformowanej pianki pokrytej miękką dzianiną. Powierzchnia jest przyjemna w dotyku i sztywna, z kanałami pozwalającymi odprowadzać wilgoć. Dodatkowe usztywnienie daje pojedynczy pręt z włókna szklanego umiejscowiony na środku.

Szelki
Pasy naramienne, razem z kolejnym uchwytem, są wszyte bezpośrednio w górę plecaka i wyposażone w klamry systemu szybkiego wypinania, aby w razie niebezpieczeństwa szybko się z plecaka uwolnić. Są szerokie, sztywne oraz dobrze wyprofilowane w kształt litery „S”. Przez całą długość dodano taśmę, na której zaczepiona jest obrotowa klamra mocująca rurkę od systemu hydracyjnego. W poprzek mamy wszyte dodatkowe trzy przelotki, które z powodzeniem mogą nam posłużyć do przypięcia latarki, gazu pieprzowego, czy przewleczenia rurki od Camelbak.

Uproszczone paski
Pasek piersiowy nie został wszyty w taśmę na środku, tylko zawinięty dookoła szelki, a przed przesuwaniem się zabezpiecza go uchwyt systemu hydracyjnego. Dzięki temu możemy łatwo zmienić jego położenie i dostosować do swojej wygody. Minusy tego rozwiązania: pasek plącze się przy zakładaniu plecaka, a w razie potrzeby zdjęcie go zajmuje chwilę dłużej.
Pas biodrowy Craftera-mini został pozbawiony skrzydełek, które w większych modelach zmniejszają nieprzyjemność noszenia bardzo dużego ciężaru. Postawiono za to na szeroką taśmę wszytą w boki plecaka, bardziej adekwatną do jego rozmiaru i lżejszą. Jeśli chcesz z Craftera 30 zrobić plecak EDC, to możesz łatwo zdjąć cały pas biodrowy i piersiowy. Jest to również przydatne podczas podróży pociągiem czy samolotem – Crafter 30 spokojnie sprawdza się jako bagaż podręczny.

Wnętrze
Wisport Crafter 30 jest plecakiem jednokomorowym, ale dodano kilka elementów znacząco poprawiających organizację przestrzeni. Po spodniej stronie klapy i na frontowej części wszyto siatkowe kieszenie, w których możemy trzymać drobne przedmioty, do których chcemy mieć szybki dostęp.
Od strony plecowej 2/3 wysokości zajmuje kieszeń w formie zakładki zakończonej ściągaczem. Pomieści laptopa o przekątnej ekranu 15,6 cala tudzież bukłak systemu hydracyjnego.

Kieszeń antywlamaniowa w plecaku Wisport Crafter 30
Od strony pleców, pod piankowym laminatem, skryta jest jeszcze jedna, płaska kieszeń na teczkę A4 lub laptopa z ekranem do 13 cali. Znajduje się poza główną komorą plecaka, dzięki czemu łatwiej jest szybko wyjąć jej zawartość bez wybebeszania całego ekwipunku. Jest też idealnym miejscem na schowanie najważniejszych przedmiotów, jeśli obawiamy się kradzieży. Zamek błyskawiczny nie rzuca się w oczy, a umiejscowienie blisko pleców sprawia, że wyjęcie z niej czegoś bez naszej wiedzy byłoby wyzwaniem.
Zamek kończy się ok. 6 cm nad dnem, aby zapobiec jego rozerwaniu przez np. ciężką teczkę. Dlatego mimo iż przestrzeń wewnątrz ma wymiary ok. 24 x 40 cm, to realnie zmieścimy w niej tylko przedmioty, które przejdą przez otwór o wysokości 30 cm.

W tej samej kieszeni mamy też dostęp do usztywnienia w formie płaskiego prętu z włókna szklanego. W ewentualnym wyciągnięciu listwy pomaga niewielki, trójkątny otwór w głównej komorze, przez który można ją wysunąć.
Peleryna przeciwdeszczowa
Warto jeszcze wspomnieć o zamykanej rzepem kieszeni na spodzie plecaka. Mamy w niej schowaną pelerynę przeciwdeszczową, która lekko usztywnia dno. Pokrowiec wyposażony jest w gumkę i regulator, aby można było go zacisnąć i zabezpieczyć wokół plecaka.

Recenzja plecaka Wisport Crafter 30 – podsumowanie
Moim zdaniem największą zaletą plecaka Wisport Crafter 30 jest jakość wykonania. Materiał pokrycia nie jest przesadnie gruby, ale dzięki zastosowanym rozwiązaniom konstrukcyjnym udało się uzyskać pewną sztywność i nie jest on „miękki i leisty”, ale zachowuje swój kształt. Jednocześnie ten efekt osiągnięto bez niepotrzebnego zwiększania masy, a w trudnych sytuacjach liczy się każdy gram.
Wybierając plecak, warto zwrócić uwagę na cenę, która waha się w zależności od wersji kolorystycznej. Najdroższe są modele z serii camo, a na obecną chwilę mamy w ofercie 5 rodzajów kamuflażu, w tym dwa polskie wzory: MAPA i wz. 93. Turyści też znajdą kolory dla siebie, każdy z nich wciąż jest stonowany i ziemisty, co z pewnością trafi w gusta większości fanów outdoroowych aktywności.

Jeśli zdecydujesz się na zakup, to polecam od razu zamówić sobie gumy do taśm, których z jakiegoś powodu jest mniej, niż wydaje mi się potrzebnych. Do pasa biodrowego przydadzą się dwie gumy szerokości 50 mm, które nie zostały dołączone do zestawu. Cztery boczne, przyszyte na stałe paski kompresyjne miały już gumę, za to dwa górne troki, które mamy w zestawie z plecakiem, są jej pozbawione. Tutaj brak gum tak nie przeszkadza, jak w pasie biodrowym. Jeśli jednak rozważasz dokupienie dodatkowych elementów, to do Craftera pasują troki i gumy w rozmiarze 25 mm, które możesz znaleźć na stronie producenta (linki pod artykułem).
Podsumowując, uważam że Wisport Crafter 30 jest idealnym plecakiem zarówno do zadań specjalnych, jak i na aktywne wakacje. Producent opisuje go jako plecak jednodniowy lub weekendowy i w takich warunkach sprawdza się świetnie. Ja jednak z sukcesem spakowałam go na podróż samolotem i trzytygodniowe, miejskie wakacje i zmieściłam się z nim w bagażu podręcznym, a wracając, mogłam grubsze ubrania przymocować trokami, żeby zmieścić wszystkie suweniry.

Podoba mi się założenie produktu jako EDC z ewentualną możliwością podwojenia jego zasobności niezliczonymi taśmami i uchwytami, robiąc z niego plecak survivalowy. Właśnie ta dobrze wyegzekwowana wszechstronność wyróżnia Wisport Crafter 30 na tle pozostałych egzemplarzy w tej kategorii pojemnościowej.
Dziękujemy Wisport za udostępnienie plecaka do testów.
Linki do przydatnych akcesoriów:
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.