Słowem wstępu
Nie każdy lubi spontaniczne wyjazdy zainspirowane obejrzanym filmem, przeczytaną książką czy artykułem. Wiele osób (w tym ja) woli odpowiednio wcześniej przemyśleć i na spokojnie zaplanować gdzie chce pojechać, kiedy i co
w danym miejscu zobaczyć. I wydaje mi się, że nie ma ku temu lepszego momentu, niż chwila kiedy dzieci bawią się nowymi prezentami znalezionymi pod choinką pozwalając nam usiąść z kubkami kawy nad mapą, przewodnikiem czy portalami turystycznymi.
W 2023 roku w Polsce powstało wiele różnych miejsc interesujących turystycznie, w wielu miejscach istniejące atrakcje zostały zmodernizowane i niewątpliwie każda z nich warta jest obejrzenia. Natomiast w tym artykule ująłem tylko te nowości, które pojawiły się podczas układania szeroko rozumianego planu urlopowego i korespondują z naszymi (na ile realnymi – czas pokaże) planami wyjazdowymi.
Buty, plecak i w drogę
Planując weekendowe wypady za miasto inaczej podchodzimy do tematu jadąc samemu albo w gronie znajomych a inaczej, gdy musimy brać pod uwagę możliwości i potrzeby dwójki małych dzieci. Dlatego, mając na uwadze m. in. opcje dojazdu, parkingu, oraz niezbyt wymagające pod kontem kondycyjnym trasy, moją uwagę przykuły poniższe nowinki.
Wieża widokowa na Malniku (1)
Malnik to szczyt w zachodnim paśmie Gór Leluchowskich mierzący 726m, znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie miejscowości Muszyna (województwo małopolskie). Niedaleko szczytu wybudowano mierzącą 42m wieżę widokową, z której można podziwiać m. in. panoramę Tatr Słowackich czy Pienin. Władze Muszyny licząc na dużą ilość turystów już projektują kolejną inwestycję w tym miejscu – kolejkę gondolową, która będzie wozić turystów na szczyt Malnika.
Wieża widokowa na Górze Skiełek (2)
Góra Skiełek, zaliczana do Korony Beskidu Wyspowego ma wysokość 749 m n.p.m., zlokalizowana jest
w sąsiedztwie miejscowości Łukowice, niedaleko Nowego Sącza oraz Limanowej (województwo małopolskie). Na jej szczycie, wiosną 2023 roku oddano do użytku nową – 28 metrową wieżę widokową, z której rozciąga się widok m. in. na Tatry, Gorce, Beskid Sądecki i Wyspowy. Dodatkowo wieża na Skiełku jest obecnie najwyższą wieżą widokową w paśmie Beskidu Wyspowego.
Wieża widokowa na Holicy (3)
Holica to szczyt Beskidów Wschodnicho wysokości 761 m n.p.m. Zlokalizowany jest pomiędzy miejscowościami Ustjanowa Górna i Łobozew Górny (województwo podkarpackie). Na jej szczycie została wybudowana nowa wieża widokowa, z której rozciąga się widok na panoramę Bieszczad, Ustrzyk Dolnych i Jeziora Solińskiego. Wieża
o wysokości 35 metrów został wyposażona w dwie platformy widokowe na wysokości 17 i 30 metrów.
Ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach (4)
Pogórze Karpackie słynie z wielu atrakcji turystycznych, a kolejną z nich w 2023 roku dołożyły Ciężkowice (województwo małopolskie). Od tego roku można podziwiać przepiękne lasy Pogórza Ciężkowickiego (370 m. n.p.m.) spacerując w ich koronach. Nowo otwarta ścieżka liczy ponad 1 km długości a w najwyższym punkcie sięga 22 m wysokości ponad poziom gruntu. Projektanci, aby uatrakcyjnić spacer, przewidzieli na trasie 8 punktów edukacyjnych oraz 6 punktów sprawnościowych. Co ważne obiekt jest w 100% przyjazny osobom niepełnosprawnym.
Najdłuższa w Polsce tyrolka (5)
W Wańkowej (województwo podkarpackie), w Bieszczadach od września 2023 roku można korzystać z najdłuższej w Polsce kolejki tyrolskiej. Turyści mają do dyspozycji dwie linie o długości 1350 m każda. Maksymalna odległość od ziemi podczas przejazdu to 48m a największa prędkość z jaką można się tą kolejką poruszać to 120 km/h. Start znajduje się na górnej stacji kolejki narciarskiej (620 m n.p.m.) a koniec na przeciwległym zboczu góry, 175m niżej. Dodatkową atrakcją zlokalizowaną w bezpośrednim sąsiedztwie tyrolki jest tor tubingowy (zjazd na pontonie/dmuchanym kółku) o długości 400 m.
Mazurska Pętla Rowerowa (6)
W 2023 r. w województwie warmińsko-mazurskim zakończono prace przy Mazurskiej Trasie Rowerowej. Liczy ona prawie 300 km długości i biegnie przez Węgorzewo, Mrągowo, Mikołajki, Ruciane- Nidy, Pisz, Miłki i Giżycko. Trasa łączy najpiękniejsze miejsca krainy Wielkich Jezior Mazurskich oraz łączy się ze Wschodnim Szlakiem Green Velo (najdłuższym w Polsce). 20% trasy biegnie terenami leśnymi, a po drodze na rowerzystów czeka 9 wież widokowych oraz 18 Miejsc Obsługi Rowerzystów (MOR).
W czasie deszczu dzieci się nudzą
Lasy, góry, rzeki i jeziora są piękne, i chciałoby się jak najwięcej czasu spędzać „w tak pięknych okolicznościach przyrody”. Co jednak w sytuacji, kiedy pogoda pokrzyżuje nam plany? A może w czasie podróży mamy możliwość zorganizowania dwugodzinnego postoju i chcielibyśmy w tym czasie coś zobaczyć? Tu warto pochylić się nad ofertą kulturalną oraz edukacyjną regionu, w który się udajemy. Moje zainteresowanie wzbudziły poniższe miejsca.
Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi (7)
Nowy obiekt na turystycznej mapie województwa świętokrzyskiego, utworzony przez Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”, która ma promować niematerialne dziedzictwo regionu, przede wszystkim legendy ludowe i opowieści związane z Górami Świętokrzyskimi. Jest to miejsce, gdzie tradycyjne podania nabierają nowoczesnego (multimedialnego) charakteru za sprawą interaktywnej ścieżce multimedialnej.
Świętokrzyska Zagroda Kultury “Harmonia” w Hucie Szklanej (8)
W nowoczesnym budynku, którego kształt jest połączeniem zagrody wiejskiej oraz instrumentu muzycznego, harmonii, będzie można oglądać multimedialne wystawy poświęcone dziejom i kulturze wsi regionu świętokrzyskiego w XIX i XX wieku. Muzeum poza 600m2 powierzchni wystawowej dysponuje również salą widowiskową wyposażoną w nowoczesny sprzęt multimedialny oraz interaktywną mapę Gór Świętokrzyskich. Pomimo iż prace są na ukończeniu, a sam obiekt można już podziwiać z zewnątrz (będąc na wycieczce na Świętym Krzyżu lub w Osadzie Średniowiecznej), to oficjalne otwarcie zostało zaplanowane na kwiecień 2024 roku
Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Św. Jana Pawła II w Toruniu (9)
Od października 2023 na mapie Torunia pojawiło się nowe muzeum poświęcone Papieżowi Polakowi oraz historii Polski widzianej przez pryzmat religii chrześcijańskiej. Założeniem pomysłodawców tej inwestycji było stworzenie miejsca, w którym historia naszego kraju zostanie zaprezentowana nie w sposób liniowy i chronologiczny ale z wielu perspektyw umożliwiających zróżnicowany odbiór zarówno dziejów Polski, jak i jej dorobku kulturowego. Jest to niewątpliwie atrakcyjna oferta dla osób, które pasjonują się turystyką religijną, a w szczególności miejscami związanymi z Janem Pawłem II (który był honorowym obywatelem Torunia).
Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie (10)
27 maja 2023 roku na Szczecińskiej wyspie Łasztownia rozpoczęło swoją działalność Morskie Centrum Nauki. Jest to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. Na trzech piętrach udostępniono zwiedzającym ponad 200 interaktywnych stanowisk, których motywem przewodnim jest morze i żeglarstwo. W Centrum znajdują się m.in. kajak Aleksandra Doby, na którym przepłynął Ocean Atlantycki, czy mogące pomieścić nawet 60 osób planetarium, a z dachu budynku podziwiać będzie można panoramę Szczecina.
Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej w Urwitałcie (11)
23 listopada 2023 nastąpiło uroczyste otwarcie Mazurskiego Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej “Kumak” w Urwitałcie (województwo warmińsko-mazurskie), który powstał poprzez modernizację stacji terenowej Uniwersytetu Warszawskiego. Nowy kompleks składa się z dwóch nowoczesnych budynków. W pierwszym, edukacyjnym mieści się wystawa dotycząca ekosystemu małych zbiorników wodnych, przedstawiająca przyrodę Warmii i Mazur w szczególności ekosystemów bagiennych oraz jej związki z człowiekiem. Tutaj turyści mogą poprzez naukę i zabawę poznać i zrozumieć procesy zachodzące w przyrodzie. Drugi budynek pełni funkcję dydaktyczną – znaleźć w nim można laboratoria, sale dydaktyczną oraz pokoje dla prowadzących badania. Więcej na temat “Kumaka” można przeczytać tutaj.
Ku przestrodze
Planując wyjazd, możemy znaleźć informacje o wszystkich atrakcjach w okolicy do której się wybieramy. Możemy zaplanować trasę przejścia, czas przejazdu, postojów i powrotów tak, aby jak najefektywniej wykorzystać czas, który mamy do dyspozycji. Warto jednak pamiętać, że czasem bardziej wartościowe od zwiedzania kolejnego muzeum czy zaliczenia kolejnego szczytu jest czas spędzony wspólnie z ludźmi nam bliskimi. Warto odpuścić kolejne muzeum, aby posiedzieć w parku i pokarmić gołębie z dziećmi. Warto zatrzymać się na połoninie i pozbierać borówki, zamiast szybko zdobywać kolejne szczyty. Warto być elastycznym w swoich planach, bo może się okazać, że z perspektywy czasu więcej przyjemności sprawi nam zdjęcie ubrudzonych borówkami buziaków, niż pamiątkowa kartka z muzeum wklejona do klasera.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.