Z inicjatywą utworzenia nowego szlaku turystycznego wyszło PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej. Sam pomysł na nowy szlak turystyczny oznaczony kolorem żółtym w centrum Wałbrzycha to z kolei pomysł Krzysztofa Michałka. Ten wrocławianin z pochodzenia kilka lat temu przeniósł się do Wałbrzycha, pokochał to miasto i jest z nim mocno związany. Jest znany ze swojego popularnego profilu na temat prognozy pogody (Pogodny Wałbrzych), a jego obserwacje meteorologiczne zwykle się sprawdzają.
Szlak górski przecinający centrum miasta to rzadkość. Michałek podkreśla, że to jeden z nielicznych przykładów w Polsce, gdzie z głównego placu miasta prowadzą szlaki górskie na szczyty. Już po 20 minutach spaceru można osiągnąć pierwszy z nich. Trasa biegnie przez urokliwą dolinę między dwoma szczytami: Górą Powstańców i Górą Leniwiec. Jej malowniczy charakter z pewnością przypadnie do gustu zarówno mieszkańcom, jak i turystom.
Harcówka, będąca unikatowym schroniskiem górskim w samym sercu miasta, stanowi punkt wyjścia nowego szlaku turystycznego w Wałbrzychu. W okolicy schroniska, na
wysokości 489 m n.p.m, krzyżują się szlaki niebieski, zielony i żółty. Stąd możliwe jest podróżowanie w różnych kierunkach: na Górę Chełmiec, która znajduje się 851 metrów nad poziomem morza, Górę Dzikowiec z wieżą widokową położoną na wysokości 836 m n.p.m. i ze stokiem narciarskim czy też w stronę Niedźwiadków, wzgórz położonych prawie w centrum miasta. Michałek poleca tę trasę o każdej porze roku, zarówno o świcie, jak i o zmierzchu, kiedy warto zwrócić uwagę na na pięknie oświetlony Park Sobieskiego, na terenie którego znajduje się schronisko.
Harcówka jest jedynym schroniskiem górskim w Polsce położonym w mieście. Znajduje się ona na wysokości 500 m n.p.m i oferuje wspaniałe widoki na panoramę miasta m.in. neogotycką wieżę kościoła pw. Św. Aniołów Stróżów czy budynek Ratusza. Na miejscu działa restauracja serwująca kuchnię śląską.
Więcej informacji o szlaku można znaleźć na stronie PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej.
Co zwiedzić w Wałbrzychu?
Jeżeli ilość górskich wzniesień i szlaków jeszcze was nie przekonała do zaplanowania wyprawy na Wałbrzych, warto wspomnieć, czym tak naprawdę dysponuje to miasto o fascynującej historii górniczej. Warto odwiedzić Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, ponieważ to jeden z najbardziej imponujących zabytków techniki w Europie. Byli górnicy oprowadzają gości po trasie liczącej 2,5 km, gdzie można podziwiać zabytkowe wieże szybowe, panoramiczną wieżę widokową oraz tajemniczy podziemny tunel.
Kilka kroków dalej wznosi się najbardziej znany zamek w Polsce. Przeżywa on obecnie kolejną falę turystycznego zachwytu, chociażby za sprawą pierwszego polskiego serialu Netflixa w reżyserii Agnieszki Holland, 1983. Mowa o zamku Książ – trzeciej pod względem wielkości twierdzy w Polsce, położonej na skalistym cyplu, zachwycającej architekturą, historią i widokami na góry. Zwiedzanie siedziby rodu von Hochberga jest niezwykłym doświadczeniem; można to zrobić z przewodnikiem albo za pośrednictwem audiobooka.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.