Opis
Seria Sparrow od Wisport (TEST: Wisport Sparrow II 30, MAPA) jest w Polsce poniekąd synonimem dobrego plecaka („Kostka”, czyli archetyp małego plecaka) – tak wynika z doświadczeń internautów, moich oraz mojego brata, użytkującego Sparrow 30 II od dobrych kilku lat.
Wisport stale rozwija swoje projekty – seria Sparrow doczekała się nowego modelu, Sparrow 303.
Jest to w zasadzie rozwojowa wersja 30 litrowego modelu, w której wprowadzono zmiany w systemie nośnym i konstrukcji przodu (dwie oddzielne kieszenie z organizerami zamiast jednej przegrody).
Pojemność podawana przez producenta to 30 litrów. Ogólna konstrukcja klasyfikuje się do potocznie zwanych plecaków walizkowych – zamek pozwala na otwarcie komory głównej pod kątem 180 stopni, podobnie jak w przypadku walizek podróżnych.
W oczy rzuca się znacznie mniejsza ilość taśm MOLLE – ów zabieg spowodowany jest informacjami zwrotnymi, zbieranymi przez lata od użytkowników. Taśmy rzadko były używane i według wielu osób zbytnio rzucały się w oczy w przypadku użytkowania typowo miejskiego. Zastosowano jedynie po cztery ich rzędy na każdy z boków – po dwa u góry oraz na półelastycznej kieszeni dolnej. Kompresja odbywa się tradycyjnie za pomocą (łącznie) czterech taśm z klamrami.
Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą jest zastąpienie drugiej przegrody dwoma przednimi, oddzielnymi kieszeniami.
Górna – w niej znajduje się organizer z kilkoma rodzajami kieszonek, w tym siatkową, zapinaną zamkiem. Jej zewnętrzną powierzchnię pokrywa rzep na naszywki.
Dolna – jej ściankę pokrywa szeroki panel z rzepa, umożliwiający montaż zrywalnych kieszeni (czy np. apteczek) lub organizerów pokroju Helikon VIS. Z zewnątrz wyposażono ją w tzw. gumosznurek (shockcord).
Uwaga autora: Taka zmiana jest według mnie bardzo dobrą decyzją. Niemalże identyczny układ jest w plecaku Tasmanian Tiger Modular Combat Pack 22L, który miałem okazję użytkować. Górna kieszeń mieściła drobne przedmioty jak długopis, słuchawki czy latarkę. Dolna natomiast – zrywalną kieszeń z przyborami higienicznymi i zrywalną apteczkę. Dzięki rzepu nie ma szans na przemieszczenie się ekwipunku i jest on zawsze w tym samym miejscu, co na pewno okaże się cechą przydatną w sytuacjach stresowych lub przy niedogodnym oświetleniu.
Wnętrze komory głównej nie zmieniło się zbyt wiele .Na tylnej ściance zamontować można bukłak (którego rurkę przeprowadza się przez umieszczony wyżej otwór). Przednią ściankę zagospodarowano na dwie siatkowe kieszenie.
Drugą sporą zmianą w konstrukcji względem starszego modelu jest nowe wyłożenie pleców. Zamiast dwóch pionowych paneli, użyto wyprofilowanego, monolitycznego panelu z pianki EVA (jak podaje producent – o zamkniętych porach, szybkoschnąca, ognioodporna, niechłonąca wilgoci i brudu), tworzącego system Air Foam System – AFS.
Moim zdaniem obrano bardzo dobrą drogę, której wynikiem jest jeden z lepszych plecaków do 30L jaki widziałem. Odejście od typowo militarnego przeznaczenia, jednocześnie zwiększając możliwości organizacji ekwipunku wewnątrz stworzyło ciekawy produkt, mający za sobą lata rozwoju i powodzenia na rynku.
Reklama: Cena wynosi 599zł na Militaria.pl, do wyboru są trzy wersje kolorystyczne: czarny, coyote i olive green.
Dane techniczne
Model: Sparrow 303
Kolor: czarny
Pojemność: 30 litrów
Klamry: ITW Nexus, Duraflex
Zamki błyskawiczne: Kroko
Materiał: Cordura 500D
Wymiary (wysokość/szerokość/głębokość): 500 x 350 x 300 mm
Waga: 1250 g
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.