Zima za oknem, lato w sercu
Pogoda zniechęcała do wyjścia z domu – Kraków nawiedziła zima, sypiąc mokrym, nieprzyjemnym śniegiem i próbując przewiać nielicznych przechodniów. Nielicznych, bo ci zmierzający w kierunku KFG jak już weszli do budynku, to prędko z niego nie wychodzili.
Co przełożyło się nie tylko na pełne sale (w tym główną, o pojemności dobrych 1800 miejsc!), ale również ciągły gwar w przestrzeni otwartej, w której działały kawiarnie oraz rozłożyli swoje stoiska wystawcy. Powitania dawno nie widzianych znajomych, serdeczne rozmowy w korytarzach, kolorowe produkty na stoiskach, wystawy prac z widokiem na Wawel w tle stanowiły olbrzymi, bardzo pożądany kontrast po szarym niebie i zaśnieżonych ulicach.
Archiwalne zdjęcia autorstwa Wandy Rutkiewicz
Co istotne, organizatorzy zadbali nie tylko o strawę duchową, ale też tą bardziej przyziemną – przed wejściem zaparkowały foodtrucki, gdzie zgłodniali uczestnicy mogli pokrzepić się również na ciele, nie tylko na duchu.
I tak, przez dwa dni, do późnych godzin nocnych, toczył się festiwal. Miejsce nie tylko dla wspinaczy, ale też zwykłych, niedzielnych górołazów czy osób po prostu zainteresowanych ogólnie pojętym outdoorem.
Dzień drugi – odwiedzający zaczynają dopiero zapełniać przestrzenie ICE
Pokazy, prelekcje i szkolenia
Istotnym elementem KFG jest program.
Ten składał się nie tylko z bloku (i konkursu) filmowego, ale obejmował także odbywające się równolegle w mieszczących kilkaset osób Sali Teatralnej, Kameralnej i Przestrzeni Konferencyjnej prelekcje i spotkania z zaproszonymi gośćmi.
W tym roku KFG odwiedziło ponad 20 gości, w tym z zagranicy:
Mélissa Le Nevé, Hans Kammerlander, Stefan Glowacz, Michaił Fomin, Nikita Bałabanow, Peter Peru Chrzanowski, oraz bohater filmu Slegato – Alfredo Webber.
Melissa Le Neve na głównej scenie / Zdjęcie: Adam Kokot – KFG
O swoich tegorocznych wyczynach opowiedzieli również Polacy, między innymi:
Karolina Ośka i Michał Czech, Maciej Bedrejczuk, Paweł Karczmarczyk, Piotr Sułowski, Wadim Jabłoński, Filip Babicz, Maciej Kimel, Piotr Krzyżowski i Mariusz Hatala.
I Stefan Glowacz w kuluarach / Zdjęcie: Adam Kokot – KFG
Ważnym elementem KFG były również warsztaty: wspinaczkowe, alpinistyczne, lawinowe, skitourowe oraz te z autoratownictwa i pierwszej pomocy.
W tym roku ratownicy górscy i wykwalifikowani instruktorzy poprowadzili łącznie około 15 warsztatów i szkoleń, które odbywały się w mniejszych grupach, co pozwoliło na efektywne przekazanie wiedzy i umiejętności zainteresowanym.
Kiermasz,
…czyli przestrzeń wystawców. Ci w tym roku obrodzili. Można było zapoznać się (oraz zaopatrzyć) w prawie pełen asortyment sprzętu górskiego.
Od ubrań (gdzie na stoisku Cumulusa funkcjonował nawet mały warsztat naprawczy odzieży!), poprzez żywność, skończywszy na sprzęcie specjalistycznym – zarówno wspinaczkowym, lawinowym jak i prozaicznych latarek czy środków do pielęgnacji ubrań.
Nie zabrakło również księgarni, a także fundacji i stowarzyszeń wspierających turystykę górską.
Międzynarodowy i Polski Konkurs Filmowy
Podczas jubileuszowej edycji Krakowskiego Festiwalu Górskiego w konkursach filmowych, międzynarodowym i polskim, wzięło udział ponad 50 filmów. Spośród nich jury w składzie Dariusz Załuski (przewodniczący), Piotr Głowacki, Roberto Mantovani, Keith Partridge, Marcin Polar, Monika Witkowska, wyłoniło zwycięzcę. Grand Prix trafiło do filmu opowiadającego historię Toma Ballarda, The Last Mountain. Oprócz nagrody głównej przyznano również nagrody w ośmiu kategoriach (w tym jednej nowej) oraz dwie nagrody w konkursie polskim.
Grand Prix 20. KFG – „The-Last-Mountain. The story of Tom Ballard / Zdjęcie: KFG
Oto lista laureatów (uzasadnienia jury znajdziecie na kfg.pl):
- Grand Prix: „The Last Mountain”
- Najlepszy Film Górski: „Longing for Ahkka”
- Najlepszy Film Wspinaczkowy: „Ephemeral”
- Najlepszy film w kategorii Przygoda i Eksploracja: „Wild Waters”
- Najlepszy film w kategorii Kultura, Przygoda, Człowiek: „Kumari, a father’s dream”
- Nagroda dla filmu zaangażowanego społecznie: „An Accidental Life”
Wyróżnienia:
- „Ego-Land”
- „Dhaulagiri is My Everest”
W Polski Konkurs Filmowym
- I miejsce: “Droga”
- II miejsce: “Śniła mi się Połonina”
Kraków Climbing Award i Kraków Mountain Award
Podczas 20. KFG przyznano trzy nagrody. Kraków Climbing Award za całokształt osiągnięć (Lifetime Achievement), Kraków Climbing Award za najlepsze osiągnięcie oraz Kraków Mountain Awards – Góry wartości (Values).
W 2018 roku pierwsza nagroda Kraków Climbing Award powędrowała do Jerry’ego Moffatta. Rok później do jego rodaka Bena Moona. Tych pierwszoligowych graczy sceny wspinaczkowej lat 80. i 90. XX wieku, nie trzeba chyba bliżej przedstawiać. Obaj byli oczywiście gośćmi KFG. W 2022 roku efektowna statuetka powędrowała do kolejnej legendy – Stefana Glowacza!
Wspinaczka skalna i sportowa łączy wiele konkurencji i rodzajów wspinania. Piękną emanacją najważniejszych jej wartości jest wspinanie w wielkich ścianach Yosemite. To właśnie na El Capitanie miało miejsce wiele historycznych wydarzeń ściśle związanych z rozwojem wspinania skalnego. Dlatego wspinaczka Karoliny Ośki i Michała Czecha – klasyczne przejście El Corazon 5.13b – zasłużyła na wyróżnienie. To nie tylko wyczyn sportowy, ale również piękna wspinaczkowa przygoda, realizowana w skromnym, pełnym uśmiechu i umiejętności stylu à la KW Sakwa.
Podczas 20. edycji KFG, za sprawą filmu Mendiak 1976, wróciliśmy do niezwykłych wydarzeń na afgańskim Shakhaurze. To tam wielkimi zgłoskami „fair play” wsławili się uczestnicy wyprawy Krakowskiego Akademickiego Klubu Alpinistycznego. I to właśnie do bohaterów wydarzeń z lat 70. powędrowała tegoroczna Kraków Mountain Award – Values.
Tegoroczna Kraków Mountain Award – Values-powędrowała-do-uczestników wyprawy Krakowskiego Akademickiego Klubu Alpinistycznego / Zdjęcie: Adam Kokot – KFG
Edycja 2023
A tymczasem, organizatorzy już zapraszają na kolejną, 21 już edycję KFG, która odbędzie się również w ICE Kraków, tym razem w dniach 1-3 grudnia 2023 r.
My na pewno będziemy!
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.