Jak ugryźć temat
Zanim wykupisz pół sklepu sportowego i zaplanujesz treningi na ścianie, lepiej w pierwszej kolejności spróbuj, czy ten rodzaj sportu Ci odpowiada i co najważniejsze: czy sprawia radość. Wspinanie może być wspaniałą rozrywką długoterminową, jak to się stało w moim przypadku, ale też może zakończyć się na jednorazowej przygodzie, po której przez lata będziemy wspominali zastrzyk adrenaliny.
W pierwszej kolejności warto się zastanowić, jaki rodzaj wspinaczki by Cię interesował. Oczywiście form wspinania jest bardzo wiele, ale w ramach fajnej przygody, pomysłu na weekend albo po prostu spróbowania czegoś nowego polecam trzy formy: wspinanie na wędkę na skałach, wspinanie na wędkę na sztucznej ścianie oraz wspinanie typu bouldering również na sztucznej ścianie. Czym są wędka i bouldering? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Wspinanie skałkowe
Wspinanie skałkowe daje bardzo dużo satysfakcji, ale zanim z ochotą pomkniesz w kierunku pierwszego kamienia, trzeba zapewnić sobie odpowiednią opiekę osoby doświadczonej.
Tutaj nie ma odstępstw – miej pewność, że będzie z Tobą osoba posiadająca właściwe doświadczenie wspinaczkowe. Jeżeli masz znajomego, który od bardzo długiego czasu zajmuje się wspinaczką oraz jego umiejętności są niepodważalne, to warto zapytać, czy nie mógłby jechać z Tobą na skały. Natomiast jeżeli nie masz takiej możliwości, to musisz poszukać osoby, która mogłaby odpłatnie w sposób profesjonalny pokazać Ci wspinanie skałkowe.
Możesz skontaktować się z dowolną szkołą wspinania albo zapytać w recepcji na sztucznej ścianie wspinaczkowej, czy organizują albo mogliby zorganizować zajęcia rekreacyjne. Takie zajęcia są możliwe do zorganizowania zarówno indywidualnie jak i grupowo, a dzięki internetowi będziesz w stanie znaleźć propozycje wielu warsztatów dla osób początkujących. Najważniejsze, że biorąc udział w tak zorganizowanych zajęciach rekreacyjnych, masz pewność, że osoba, która będzie z Wami, zadba o Wasze bezpieczeństwo oraz posiada odpowiednie certyfikaty. Podczas warsztatów będzie również zagwarantowany sprzęt, toteż nie musisz wydawać pieniędzy na zakup uprzęży czy kasku.
Pozostała jedna kwestia – gdzie? Tu warto celować w południowe rejony Polski. Najpopularniejsze lokalizacje wspinaczkowe to Jura Północna i Południowa, czyli tereny między Krakowem, Katowicami oraz Częstochową, a także Sokoliki, Rudawy czy Lądek Zdrój w południowo-zachodniej Polsce. Odradzałabym pierwsze kroki w Tatrach, gdzie mamy do czynienia głównie ze wspinaniem wielowyciągowym, wymagającym już więcej doświadczenia.

Wspinanie z liną na panelu
Najczęściej spotkanie ze wspinaczką zaczyna się na sztucznej ścianie, nazywanej także panelem. Jej niewątpliwą zaletą jest dostępność przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Na ścianie wspinaczkowej będziemy mieć też możliwość wypożyczenia odpowiedniego sprzętu oraz butów.
Podczas naszej pierwszej wizyty dostaniemy w recepcji informację o obowiązkowym przeszkoleniu, które przeprowadzi pracownik ściany wspinaczkowej. Podczas takiego szkolenia dowiemy się więcej o zasadach bezpieczeństwa i o sposobie użytkowania dostępnych sprzętów. Odbędziemy także szkolenie z asekuracji przy pomocy tak zwanego kubka, czyli podstawowego przyrządu asekuracyjnego do wspinania się z liną, lub jednego z wielu dostępnych przyrządów półautomatycznych, jak na przykład grigri. Za pierwszym razem najlepiej wybrać się na ściankę z kimś, dzięki czemu będziemy mogli zmieniać się podczas wspinania. Warto pamiętać, aby różnica wagi pomiędzy wspinaczem a osobą asekurującą nie przekraczała 20 kg, ale najlepiej na początek obniżyć tę wartość nawet do 15 kg. Pro tip: dla pewności, że nie będziecie zbyt długo czekali na przeszkolenie, zawsze warto wcześniej zadzwonić i dopytać o szczegóły.
Wspomniałam o tak zwanym wspinaniu na wędkę i jako nowi adepci zapewne zaczniecie właśnie od niego. Polega ono na użyciu liny, która przechodzi przez stanowisko górne na końcu naszej drogi wspinaczkowej. Wówczas z jednej strony liny mamy wspinacza, następnie lina od góry przechodzi przez stanowisko, a z drugiej strony mamy osobę asekurującą. Jeżeli wolisz stawiać pierwsze kroki wspinaczkowe wśród skał, to będziesz się wspinać dokładnie w ten sam sposób. Różnica polega na tym, że w skałach wędkę przygotuje Ci osoba przeprowadzająca warsztaty, a na sztucznej ścianie zazwyczaj lina jest już gotowa i przechodzi przez górne stanowisko.
A co, jeśli nie masz partnera? Nic nie szkodzi, coraz więcej ścian ma w swojej ofercie automatyczne systemy asekuracji Trublue, które pozwalają cieszyć się wspinaniem nawet wtedy, gdy nie uda nam się znaleźć partnera. W tym przypadku też powinniśmy poprosić pracownika ściany o krótkie szkolenie z obsługi, zapytać, jakie obciążenie maksymalne posiada urządzenie, i oczywiście upewnić się, że jest ono w ofercie miejsca, które odwiedzimy.

Wspinanie typu bouldering na panelu
Gdy myślimy o wspinaczce, najczęściej do głowy przychodzi nam oczywiście lina, ale warto wspomnieć o rodzaju wspinaczki, który jej nie wymaga. Możliwie, że właśnie z przerażeniem wyobrażasz sobie skakanie po ścianach skalnych bez żadnej asekuracji, ale spokojnie, nic bardziej mylnego, a przynajmniej nie do końca to tak wygląda.
Bouldering to forma wspinania polegająca na robieniu bardzo krótkich dróg wspinaczkowych, zazwyczaj maksymalnie do 4 m wysokości. Po pokonaniu takiego odcinka zeskakuje się na materac znajdujący się pod Tobą. Ten rodzaj wspinania można uprawiać zarówno na sztucznej ścianie, jak i w skałach, lecz na początek warto się skupić wyłącznie na boulderingu na sztucznej ścianie. Dopiero gdy nabędziesz większego doświadczenia, rozwijając swoje umiejętności, warto spróbować boulderingu w skałach.
Obecnie wiele miejsc ma w swojej ofercie zarówno wysokie ściany do wspinania z liną, jak i niskie panele pod bouldering. Ponadto w ostatnich latach w całej Polsce pojawiło się bardzo dużo nowych miejsc posiadających wyłącznie ściany boulderowe.
Tak samo jak w poprzednim przypadku, warto wcześniej skontaktować się z takim miejscem i zapytać jak wygląda pierwsza wizyta. W większości takich miejsc będziecie mogli wypożyczyć też buty wspinaczkowe. Osobiście swoją przygodę z boulderingiem zaczęłam od zajęć nazwanych „Pierwsze baldy”, gdzie przez 1,5-2 h instruktor uczył nas zasad bezpieczeństwa oraz podstaw techniki. Jest to idealna forma zajęć na pierwszy raz, ponieważ są jednorazowe i z pewnością po takich zajęciach będziemy pewni, czy ten rodzaj aktywności nam odpowiada.

Spodobało mi się i może chcę kontynuować przygodę!
A co dalej, gdy już Ci się spodoba? Odpowiedź jest prosta – rozwijaj się. Jeżeli tylko poczujesz, że to coś dla Ciebie, koniecznie jeszcze parę razy odwiedź ścianę wspinaczkową rekreacyjnie. Może ponownie wybierz się w skały pod opieką osoby doświadczonej, a w następnym etapie rozważ dołączenie do sekcji wspinaczkowej, gdzie podczas regularnych treningów uda Ci się wyrobić siłę i popracować nad techniką. Sekcje są organizowane dla każdego poziomu oraz dla różnych grup wiekowych, ponadto poznasz tam nowych ludzi, którzy będą pewnie tak samo zafascynowani wspinaniem jak Ty.
Jeżeli chcesz rozwijać swoje umiejętności we wspinaczce skalnej, to warto przemyśleć uczestnictwo w kursie skałkowym I stopnia, podczas którego nauczysz się odpowiednich operacji linowych oraz sprzętowych. W kursie I stopnia można uczestniczyć, nie mając wcześniej styczności z jakąkolwiek formą wspinania. Natomiast w pierwszej kolejności mimo wszystko zachęcam do spróbowania powyżej opisanych form, gdyż da nam to ogólny pogląd oraz solidne podstawy, dzięki czemu podczas kursu będziemy w stanie wyciągnąć znacznie więcej wiedzy.

Podsumowanie
Jak wspomniałam na początku, samo wspinanie powinno przede wszystkim sprawiać Ci radość. Ta forma aktywności daje niesamowitą satysfakcję, pozwala przełamywać własne granice i stanowi ciekawą alternatywę na spędzanie wolnego czasu w sposób indywidualny, z grupą znajomych, ale też z rodziną. Nie pozostaje mi nic innego, jak zakończyć słowami, które usłyszysz najczęściej na ścianie albo w skałach: „Dawaj! Dawaj!”
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.