Wydmy Maspalomas, czyli pustynia na Gran Canarii
Wydmy w rezerwacie przyrodniczym Dunas de Maspalomas to imponujący obszar o powierzchni 404 ha znajdujący się pod częściową ochroną. Wyspy Kanaryjskie, chociaż należą do Hiszpanii, terytorialnie bliżej im do subtropikalnego klimatu północnej Afryki. Z tego powodu, Dunas de Maspalomas stanowi siedlisko unikatowej fauny i flory typowej dla Afryki.
To miejsce, szczególnie w przeszłości, było ważnym schronieniem dla ptactwa i stanowiło oazę bujnej roślinności. W dzisiejszych czasach jednak uległo znacznej degradacji. Przede wszystkim dlatego, że cały obszar rezerwatu jest narażony na intensywną presję ze strony turystyki. Jest otoczony ośrodkami turystycznymi Maspalomas i Playa del Inglés. Te dwa co roku przyciągają tłumy ludzi. Aby chronić obszar przed zniszczeniem, rezerwat można zwiedzać tylko wyznaczonymi ścieżkami.

Akcja YouTubera na wydmach
Poszukiwanie walizki z pieniędzmi
Kontrowersyjna inicjatywa, która spotkała się z szeroką krytyką hiszpańskiej społeczności, została rozpoczęta przez YouTubera- influencera. Według miejscowej gazety „Tiempo de Canarias”, influencer zakopał 1000 euro w piasku na obszarze rezerwatu przyrody i podał lokalizację skarbu w mediach społecznościowych. W odpowiedzi na jego zaproszenie, na miejsce przybyła masa gotowych do poszukiwań ukrytego bogactwa. Podczas gdy Influencer nagrywał przebieg akcji, tłum ludzi przekopywał łopatami wydmy w poszukiwaniu skarbu. Najprawdopodobniej, akcja była wymierzona w promocję wydarzenia muzycznego, niestety przyniosła więcej szkody niż pożytku. Działania spowodowały znaczne szkody w delikatnym ekosystemie wydm.
Konsekwencje prawne
Cabildo, czyli rada miejska wyspy Gran Canaria potwierdziła, że na organizatorów wydarzenia nałożono karę w wysokości 600 euro. Jest to dość niska kwota w stosunku do powstałych zniszczeń bezcennego ekosystemu wydm. Możemy też domyśleć się, że nie odstraszy kolejnych, potencjalnych organizatorów różnych wydarzeń. Takie sytuacje przesuwają kolejne granice tolerancji wobec tego, co szkodliwe. Po akcji, agenci do spraw ochrony środowiska, którzy przybyli na miejsce incydentu, przygotowali również zawiadomienie do miejscowej policji i prokuratury. Organizatorzy oraz uczestnicy wydarzenia mogą stanąć w obliczu konsekwencji prawnych.
Obecnie film nie jest już dostępny na platformie. Jego ustawienia zostały zmienione na prywatne, dlatego nie można już obejrzeć przebiegu tej wzbudzającej oburzenie akcji.

Działania naprawcze
Zarówno Rada Wyspy Gran Canaria, jak i Rada Gminy San Bartolomé de Tirajana, która obejmuje tereny wydm, podjęły działania w celu ochrony tego obszaru. W minionych latach opracowały one długoterminowy Plan Ochrony Środowiskowej Wydm Maspalomas. Jego celem jest przywrócenie naturalnego stanu ekosystemu wydmowego poprzez wyznaczenie 8-kilometrowych tras i ścieżek przez rezerwat.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.