Wybrzeże w okolicach miejscowości Dąbki i Mielno należą do najurokliwszych nad Bałtykiem. Ich piękny, złocisty piasek, delikatnie opadający do morza brzeg i otaczające je sosnowe lasy to tylko kilka atutów tego regionu. Między tymi dobrze znanymi ośrodkami leży mniej znana osada Łazy. W ostatnim czasie zyskała rozgłos z powodu nietypowych znalezisk odsłoniętych przez sztorm na miejscowej plaży. Z dna ziemi wyłoniły się pozostałości pradawnej puszczy, której wiek sięga nawet 3 tysięcy lat. Na profilu społecznościowym gminy Łazy pojawił się post zachęcający do odwiedzenia tego miejsca, wskazując na możliwość zobaczenia prehistorycznych pni drzew.
Podobne zjawisko miało miejsce kilka lat temu na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Na wybrzeżu niedaleko Czołpina po gwałtownym sztormie pojawiły się pozostałości potężnych drzew z korzeniami. Te zaskakujące ślady należą do dawnej dębowo-bukowej puszczy, która kiedyś rosła na tych obszarach, gdy linia brzegowa Morza Bałtyckiego znajdowała się kilka kilometrów na północ. Istnieją hipotezy o zatopieniu lasu przez działalność morskich fal lub potencjalny pożar. Ten unikalny zatopiony las znajduje się między Czołpinem a Rowami, w rejonie Jeziora Dołgie Duże, stanowiącego część malowniczego Słowińskiego Parku Narodowego. Dotarcie tam wymaga przejścia kilku kilometrów szlakiem przez piaszczysty teren. Nie jest to więc podróż dla każdego, ale stanowi unikalne doświadczenie dla pasjonatów historii naturalnej.
Rocznie setki turystów odwiedzają to miejsce, pragnąc zobaczyć i dotknąć wyeksponowanie pnie prehistorycznych drzew. Chociaż odsłonięte pnie w Łazach nie dorównują rozmiarami tym koło Czołpina, ich wiek i geneza mogą być porównywalne. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych niezwykłymi zjawiskami do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca, zanim przykryją je ponownie wiatr, fale i piasek.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.