OAC Skinbased
Rodem z Finlandii
OAC Skinbased to pochodzący z Finlandii producent nart i przeznaczonych do nich akcesoriów. Przedsiębiorstwo funkcjonuje na rynku od 2010 roku i stale rozwija swą ofertę. Stanowią ją narty trekkingowe (i nie tylko) o uniwersalnym przeznaczeniu.
Narty uniwersalne
Dla kogo przeznaczone są produkty OAC Skinbased? W zamyśle dla każdego miłośnika aktywności terenowych w sezonie zimowym. Konstrukcja zaprojektowana jest z myślą o łatwości obsługi, wytrzymałości i radzeniu sobie w zróżnicowanym terenie. Nie jest to sprzęt typowo wyczynowy, lecz rzekomo pozwalający użytkownikowi pokonywanie wszelkich dróg od stoków po polany oraz gęste lasy. W teorii sprostać powinny wymaganiom doświadczonych użytkowników jak i być przystępnymi dla świeżych entuzjastów
Szybkie zakładanie
Jednym z głównych czynników zapewniających uniwersalność maja być wiązania EA 2.0 Universal Bond, przypominające konstrukcyjnie wiązania desek snowboard. Nie wymagają specjalistycznych butów narciarskich – narty zakłada się bezpośrednio na trekkingowe obuwie (o elastycznej podeszwie). Technika poruszania się wedle producenta zbliżona jest do nart biegowych lub też skiturowych (z luźną piętą).
Konstrukcja
Konstrukcja Braid box cechować ma się lepszymi właściwościami podczas jazdy względem nart o konstrukcji klasycznej. Powłoka wykonana jest z mieszanki moheru i nylony w składzie 65%/35%. Rdzeń Raven Core stanowi odporna na kompresję, wodoodporna pianka. Zintegrowana ze ślizgiem foka OAC Unicoat Sole jest opatentowaną technologią producenta. Miejsce montażu wiązań wzmocnione jest wstawkami z aluminium. W zależności od modelu, wykorzystuje się krawędzie stalowe lub kompozytowe.
Krawędzie metalowe zapewnić mają większą odporność mechaniczną podczas przypadkowych kolizji z kamieniami czy korzeniami. Oprócz tego, oferować mają także lepszą przyczepność podczas bardziej stromych zjazdów w mniej dogodnym śniegu.
Krawędzie kompozytowe natomiast przeznaczone są do jazdy po puchu. Producent wskazuje je także jako odpowiednie do jazdy z udziałem dzieci lub zwierząt, gdyż ich ostrość jest mniejsza względem stalowych odpowiedników.
Najnowsze odmiany modeli KAR i WAP – odpowiednio o oznaczeniach 149 i 129 – cechują się:
- zmienioną konstrukcją czubka, która poprawić ma przemieszczenia się przez luźny śnieg,
- płaskim ogonem, który z kolei pomóc ma w przemieszczaniu się przez zbity śnieg,
- wstawkami z tworzywa ABS w miejscach narażonych na największe zużycie,
- stalowymi (KAR) lub polimerowymi (WAP) krawędziami.
Test w terenie
Teoria a praktyka
W teorii narty te powinny przykuć uwagę większości miłośników zimowych wypraw – w końcu ich planowane przeznaczenie nie ogranicza się jedynie do wzorowych górskich stoków. Jak jednak ma się to w praktyce?
Testowi poddane zostały twierdzenia producenta o rzekomej uniwersalności na zróżnicowanej powierzchni jak i wiązania EA 2.0. Jak modele KAR147 i WAP127 wypadają zdaniem osoby doświadczonej jak i tej mającej pierwszy kontakt z nartami? Odpowiedzi na te pytania w poniższym materiale filmowym.
Więcej szczegółów technicznych znaleźć można na oficjalnej stronie producenta. Oficjalnym dystrybutorem OAC Skinbased w Polsce jest CRAG SPORT.
Dziękujemy firmie CRAG SPORT za udostępnienie nart OAC Skinbased KAR147 i WAP127 do testów.
Współpraca reklamowa. Testy produktów prowadzimy niezależnie, opinie są wyłączną oceną autorki lub autora. Reklamodawca nie ma możliwości ingerencji w treść recenzji.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.