Pierwsze wrażenia
Obuwie rodem z Europy
Estetyka Xventure
Twarde fakty, czyli kilka słów o konstrukcji Haix Xventure
Membrana
W podszewce wykorzystano 3-warstwową membranę GORE-TEX. Zapewnia to dobrą wodoodporność, a jednocześnie buty pozostają oddychające. Wierzchnia warstwa buta wykończona jest wysokiej jakości nubukiem o grubości 2,0 – 2,2 mm. Skóra ta jest znana z lekkości, a zarazem wytrzymałości i przy odpowiedniej konserwacji wytrzyma wiele lat użytkowania. Jest hydrofobowa, więc dodatkowo będzie chronić naszą stopę przed wilgocią z zewnątrz. Bardziej podstępna od deszczu jest jednak wędrówka przez wysoką, mokrą trawę, ale Xventure spokojnie zdały test wędrówki po chaszczach.
Brak gumowego noska
Dość częstym zabiegiem w butach trekkingowych jest wzmocnienie noska warstwą gumy. Haix nie zdecydował się na ten krok, dzięki czemu but ma nieco większą oddychalność. Obawiałam się przez to szybszego zużywania się skóry, jednak pomimo roku testowania Xventure, przód się nie zniszczył. Natomiast pięta jest wzmocniona wspomnianą warstwą gumy.
Optymalna masa
Pojedynczy but waży 565 g, co jest bardzo dobrym wynikiem jak na produkt, który nadaje się również na zimowe wyprawy. Nie ciążyły mi nawet w cieplejszych miesiącach, za to dawały spore poczucie komfortu i zabezpieczenia przed urazami.
Podeszwa
Sztywność i pewność na różnych powierzchniach
Grubsza podeszwa średniej sztywności dobrze sobie radzi na kamieniach. Jest jednocześnie wystarczająco miękka i komfortowa na płaskim terenie, a z drugiej na tyle sztywna, że chodzenie po twardych odłamkach nie nastręcza trudności. Wykorzystana guma dobrze radzi sobie na mokrych skałach i omszałych kamieniach. Pewną stabilność byłam też w stanie utrzymać na drobnym żwirze, na którym kompani ślizgali się w swoich butach. Chodzenie po śniegu nie było problematyczne. Choć kiedy powierzchnia zaczynała być gładka, ubita i coraz bardziej oblodzona, buty stopniowo radziły sobie coraz gorzej. Na tyle, że zaczęłam rozważać zakup raków – wynik jednak nie wypadał źle w porównaniu do innych butów turystycznych, które miałam do tej pory przyjemność nosić.
Wytrzymałość
Producent zapewnia, że podeszwa jest wykonana z antystatycznego materiału, dzięki czemu nie spowoduje zapłonu na oleju i paliwie. Jeśli chodzi o ścieranie materiału, to po roku użytkowania widać na gumie tylko lekkie zużycia, więc zapowiada się na dość wytrzymałą.
Cholewka
Wysoka, chroniąca cholewka
But ma w sumie 16 cm wysokości i bardzo dobrze zabezpiecza staw skokowy przed potencjalnymi urazami. Cholewka jest miękka, gruba i mięsista, co dodatkowo wspiera kostkę oraz izoluje stopę przed utratą ciepła. Boki i tył cholewki mają wstawki z oddychającej siatki, dając możliwość odprowadzania nadmiaru ciepła i wilgoci. Ten sam miękki materiał łączy język z cholewką, zabezpieczając przed wpadaniem do środka wody, śniegu oraz kamieni.
System sznurowania
Przelotki sznurowadeł wykonane są z twardego polimeru, a połączone z cholewką metalowymi nitami. Sznurowanie jest 2-strefowe, co pozwala na zgrabne dopasowanie obuwia do stopy i kostki. Sznurówki wyglądają na solidne, ale nie są śliskie, dzięki czemu buty się same nie rozwiązują.
Wnętrze trzewika Haix Xventure GTX
Amortyzacja
Skórzane wzmocnienie
Jak z szerokością?
Rozmiarówka
Kolory Haixów Xventure
Mała rodzina Xventure
Haix Xventure to na obecną chwilę niewielka seria, na którą składają się w zasadzie dwa modele. Kobiety mają do wyboru jedynie wersję GTX (czyli GORE-TEX) w dwóch odcieniach: Cloud oraz Khaki. Mężczyźni z tej samej serii mogą wybierać między kolorami Cloud, Coyote oraz Wood.
Wariant typowo zimowy
Dodatkowo Panowie mogą się zdecydować na model WTR GTX Grey (w nomenklaturze Haixowej jest to wersja zimowa buta), wyposażony w dodatkową, futerkową wyściółkę. Produkt ten oznaczony jest jako wersja męska, ale rozmiarówka zaczyna się od 35, możliwe więc, że odpowiednią wkładką i skarpetką dałoby się go dopasować do potrzeb większości kobiet. To samo dotyczy odcienia Coyote, gdzie rozmiary dostępne na stronie rozpięte są między 35– 51.
Testy i wrażenia z wędrówek
Xventure wcale nie takie całoroczne?
Ciemniejszy kolor lepszy? Niekoniecznie!
Za sztywne do kierowania
Podsumowanie i ocena butów Haix Xventure GTX
Po wielu testach myślę, że śmiało mogę polecić Haix Xventure GTX Ws, zwłaszcza pasjonatom wędrówek górskich i zimowych. Myślę, że posłużą mi jeszcze wiele lat. Dodatkowo producent zapewnia, że prowadzi naprawę butów, dzięki czemu są odnawiane, a nie wyrzucane. Zarówno sam produkt, jak i zrównoważona polityka firmy przekonały mnie do siebie.
A jeśli już wybrałaś swoje wymarzone buty, to zapraszam do tego artykułu, aby dowiedzieć się jak o nie dbać i odpowiednio konserwować.
Dziękujemy firmie Haix.de oraz jej polskiemu przedstawicielowi PPHU Krismark za udostępnienie obuwia do testów.
Testy produktów prowadzimy niezależnie, opinie są wyłączną oceną autorki lub autora. Reklamodawca nie ma możliwości ingerencji w treść recenzji.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.