System ostrzący Work Sharp
Work Sharp
Work Sharp to pochodzący z Ashland w stanie Orlando (USA) producent systemów ostrzących do noży. W jego ofercie znajdują się zaawansowane systemy ostrzące z regulacją kąta ostrzenia, ostrzałki elektryczne oraz kieszonkowe ostrzałki do działań w terenie. Katalog obejmuje produkty przeznaczone zarówno do wymagających noży składanych z wysokogatunkowych stali jak i te dla typowych narzędzi roboczych.
Zdjęcia: Work Sharp
System Precision Adjust ELITE
W skład systemu wchodzi podstawa umożliwiająca ostrzenie pod określonym kątem, w zakresie od 15 do 30°. Regulacje umożliwia prowadnica umieszczona na śrubie. Sam nóż umieszczany jest w specjalnym imadle, które obraca się w zakresie 180°, eliminując tym samym potrzebę demontażu noża w razie potrzeby zmiany strony ostrzenia.
Pręty z ostrzałkami diamentowymi
W skład zestawu wchodzą łącznie trzy wielofunkcyjne pręty odpowiadające za różne etapy ostrzenia.
- Coarse Tri-Abrasive – ostrzałki o gradacjach 220, 320 i 400,
- Fine Tri-Abrasive – ostrzałki o gradacjach 600 i 800 oraz pręt ceramiczny,
- pręt ze skórzanym paskiem (pokrytym pastą polerską) i cienkim prętem ceramicznym do ostrzenia ząbków.
Obrotowe imadło
Imadło w którym unieruchamia się nóż wyłożone jest od wewnątrz gumą, chroniąc klingę przed zarysowaniem. Podobnie jak pręty, mocowane jest magnetycznie.
Stabilizator
Sklep dołącza do zestawu stabilizator własnego projektu, którego zadaniem jest dodatkowe zwiększanie sztywności ramienia z imadłem.
Cena i zawartość zestawu
Zestaw składający się z podstawy z regulowaną prowadnica, trzema prętami, walizką transportową i stabilizatorem dostępny jest na stronie internetowej sklepu w cenie 659 PLN.
System ostrzący - dla kogo?
System ostrzący w wielu przypadkach jest o wiele większą inwestycją w porównaniu do podstawowych osełek czy płytek ostrzących. Jego zaletą jest stałe utrzymywanie kąta ostrzenia, co okaże się istotne dla osób dbających o symetryczność krawędzi tnącej swoich noży. Oprócz tego przyda się w przypadku wyprowadzania nowej krawędzi w razie wyszczerbienia czy decyzji o zmianie jej nachylenia. Jako iż ruch użytkownika zostaje ograniczony jedynie do jednoręcznej obsługi pręta z ostrzałką, rozwiązanie to może okazać się wydajniejsze przy długotrwałej pracy. Taka potrzebna może być w przypadku stali zahartowanych do wysokich wartości – jakie spotkać można w droższych nożach.
Redakcyjne doświadczenia z Work Sharp
Poszukiwanie ostrzałki kieszonkowej
Moje doświadczenia z Work Sharp ograniczają się jedynie do modelu Guided Field Sharpener. Jego nabycie było owocem dośc długich poszukiwań idealnej ostrzałki kieszonkowej, cechującej się nie tylko niską masą, ale również wygodą użytkowania. Zachęcony licznymi pozytywnymi recenzjami, zakupiłem ostrzałkę mniej więcej w połowie lipca. Odbywając praktyki na magazynie, poddałem swoje ulubione foldery (noże z głownią składaną) nie lada próbie – mniej więcej w połowie każdego tygodnia, każdy z noży (stal 4116, AUS 10 i D2) wymagał już podostrzenia. Guided Field Sharpener spełnia swoją rolę znakomicie dzięki dwóm gradacjom oraz ceramice i skórze, które pomagają w usunięciu tzw. druta (burr) i wygładzeniu krawędzi tnącej. Jej prostokątny kształt umożliwia stabilne i wygodne chwycenie, podobnie jak w przypadku tradycyjnej osełki.
Więcej o Guided Field Sharpener w recenzji Jarosława Lisa – Test: Work Sharp Guided Field Sharpener – ostrzałka na początek.
Ostrzałki elektryczne
Work Sharp ma w zanadrzu kilka modeli ostrzałek elektrycznych wykorzystujących taśmy ścierne. O nich przeczytać można w kolejnej recenzji Jarosława Lisa – Ostrzałki elektryczne Work Sharp. Zawarto w niej także historię firmy Work Sharp, której korzenie sięgają lat 70. ubiegłego wieku.
Współpraca reklamowa
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.