Festiwal Literatury Górskiej

Festiwal Górski podzielony będzie na bloki tematyczne. W ramach Festiwalu Literatury Górskiej organizatorzy zajmą się popularyzacją książek i rozstrzygnięciem Konkursu na Książkę Górską Roku im. Wawrzyńca Żuławskiego. Jury przyzna nagrody w aż sześciu kategoriach oraz Grand Prix konkursu. W tym roku do walki o tytuł Książki Górskiej Roku zgłoszono prawie 70 pozycji. Znamy również nominacje do tegorocznego konkursu.
Festiwal Filmów Górskich

Kolejnym blokiem tematycznym w ramach imprezy będzie Festiwal Filmów Górskich. Konkurs, którego założenie to promocja filmów o tematyce górskiej, podzielony jest na 7 kategorii. Filmowi, który zdaniem jury będzie zasługiwał na największą uwagę, przyznana zostanie nagroda główna – Grand Prix. W tym roku w ramach Festiwalu Filmów Górskich zobaczymy 28 tytułów, w tym 14 premier, a także spotkamy się z ich twórcami i bohaterami.
LaMPA

LaMPA, czyli Ladek Mountain Photo Award, to kolejny konkurs, który odbędzie się w ramach Festiwalu. Jest to nowość w tegorocznym programie, która – jak liczą organizatorzy – zagości w nim już na stałe. Celem konkursu jest ukazanie pełnego spektrum różnorodności gór widzianego okiem obiektywu aparatu fotograficznego. Konkurs podzielony został na kilka kategorii:
- Kategoria “Pejzaż” obejmująca zdjęcia krajobrazowe obrazujące naturalne piękno gór.
- Kategoria “Społeczność i kultura górska”, która poświęcona będzie fotografiom przedstawiającym szeroko pojętą kulturę obszarów górskich z różnych stron świata. Celem jest interesujące ukazanie tradycji, zwyczajów, obrzędów, świąt i życia codziennego ludzi, grup etnicznych czy społeczności zamieszkujących góry.
- Kategoria “Eksploracja i przyroda” to zdjęcia przedstawiające formy aktywnego spędzania czasu w górach (amatorskie i zawodowe), podejmowanie wyzwań, pionierską działalność człowieka w górach, jaskiniach itp.
- Kategoria “Seria” obejmuje spójne materiały zdjęciowe, obejmujące maksymalnie 8 fotografii, o dowolnej tematyce w kontekście górskim.
- Kategoria “Young” dla fotografów w wieku 13-18 lat, która tematycznie obejmuje treści z poprzednich kategorii.
Festiwal Młode Góry

Z myślą o najmłodszych miłośnikach gór organizatorzy przygotowali Festiwal Młode Góry, którego tegoroczna edycja będzie miała formę trzydniowej półkolonii. Będzie to czas wypełniony aktywnością na świeżym powietrzu – warsztatami kulturowymi, górskimi, zręcznościowymi. Całość podzielono na grupy wiekowe, więc każdy junior znajdzie tu coś interesującego dla siebie.
Aby wziąć udział w atrakcjach Festiwalu Młode Góry, wystarczy wykupić karnet. Dostępne są całodniowe karnety upoważniające do udziału w zajęciach w piątek, sobotę lub niedzielę, lub zbiorczy karnet na wszystkie 3 dni. Niezależnie od rodzaju karnetu, każdy z nich obejmuje obiad, owocowe przekąski, wodę do picia i ubezpieczenie NNW uczestnika. Tu znajdziesz dokładne informacje o Festiwalu Młode Góry.
The Rocks And Roll Festival
Na muzycznej scenie Festiwalu, w ramach The Rocks and Roll Festival, zagości granie z najwyższej, rockowej półki: w czwartek 7 września zagrają Farben Lehre i Heebie Jeebies. W piątek scenę opanują Blenders, Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn i Stoned Agnes (feat. Thomas Huber). Sobota to bez wątpienia najważniejszy muzycznie dzień Festiwalu, bowiem uświetnią go takie gwiazdy, jak Krzysztof Zalewski, Smolik // KevFox, Zagrali i Poszli oraz Jabolowe Tulipany (feat. Maciej Dobrzański). Ale to nie wszystko! Festiwal Górski to również godziny imprez klubowych i techno.

Dostępne są wejściówki na każdy dzień, które uprawniają do wstępu na koncerty oraz do klubu festiwalowego. W sprzedaży jest także karnet 4-dniowy, który upoważnia do uczestnictwa we wszystkich muzycznych wydarzeniach Festiwalu, a także do wstępu na afterparty, które odbędzie się w niedzielę w Winiarni Radochowskiej. Posiadacze karnetów na Festiwal Górski nie muszą osobno kupować wejściówek na wydarzenia muzyczne.
Wydarzenia sportowe
Podczas Festiwalu Górskiego każdy chętny będzie mógł również zdobyć swój ośmiotysięcznik! Tradycyjnie podczas Festiwalu organizujemy zawody biegowe, na podstawie których stworzyliśmy Koronę Himalajów i Karakorum.
W ramach tegorocznego Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady odbędą się zawody inov-8 Lhotse Run i inov-8 Broad Peak Run, których dystanse odpowiadać będą wysokości obu tych szczytów. inov-8 Lhotse Run (8516 m) odbędzie się w sobotę, 9 września, natomiast inov-8 Broad Peak Run (8051 m) w niedzielę 10 września. Start i meta biegu znajdować się będzie w Parku Zdrojowym w Lądku Zdroju.
Aby wziąć udział w tym sportowym wydarzeniu, należy kupić pakiet – pojedynczy, na każdy bieg osobno, lub podwójny, który upoważnia do startu na obu dystansach.

Wielbicieli rowerów górskich zapraszamy natomiast na Flow Trip – wyjątkową przygodę na singletrackach Kotliny Kłodzkiej, którą 7 września poprowadzi Szymon Godziek – jeden z najlepszych na świecie freeriderów MTB. Bilety na to wydarzenie dostępne są zarówno dla posiadaczy karnetów na Festiwal (w specjalnej cenie), jak i dla tych, którzy chcą skorzystać z tej jednej atrakcji.
W trakcie Festiwalu tradycyjnie odbędą się także warsztaty wspinaczkowe – w ramach współpracy z Integrowanie Przez Wspinanie – Tricamp. Bilety na warsztaty dostępne są dla uczestników Festiwalu posiadających karnety (również w specjalnej cenie), ale można też kupić bilet tylko na konkretny warsztat. Zostały ostatnie miejsca!
Aplikacja Festiwalu Górskiego
Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady to kilkaset wydarzeń i ponad 200 gości. To 4 dni wypełnione po brzegi bardzo atrakcyjnym, festiwalowym programem. Jak nad tym zapanować? Jak się zorganizować, aby nie przegapić najważniejszych spotkań, warsztatów, rozmów? Odpowiedzią na te pytania będzie festiwalowa aplikacja.
FestAppka wraz z uzupełnianiem festiwalowego programu będzie do pobrania i to właśnie dzięki niej zaplanujecie swój udział w 28. Festiwalu Górskim w Lądku-Zdroju.
Architektura aplikacji pozwoli Wam podzielić wydarzenia na podstawowe bloki, jak np. warsztaty, koncerty, spotkania literackie, filmy górskie. Znajdziecie tam opisy miejsc, gości. Aplikacja to również konkursy, a te zawsze budzą wiele emocji 🙂

Pozostałe atrakcje
Oprócz tego, podczas tegorocznej edycji Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady nie zabraknie muzyki na żywo, warsztatów oraz prelekcji i spotkań z ludźmi gór.
W tym roku, wśród postaci, z którymi będzie można porozmawiać i wymienić doświadczenia znajdą się: wybitny wspinacz młodego pokolenia Adam Ondra, jeden z najlepszych alpinistów i wspinaczy big-wallowych Thomas Huber, niezwykła Federica Mingolla, mająca w dorobku sukcesy we wspinaczce wielowyciągowej, tradycyjnej i górskiej, narciarz wyczynowy Bartek Ziemski, Olga Kosek – jedna z najlepszych na świecie kobiet uprawiających wspinaczkę lodową czy wspinacze i alpiniści – Marcin Tomaszewski i Paweł Hałdaś, którzy jako pierwsi na świecie zdobyli zimą ścianę Big Wall na Grenlandii oraz wielu innych znakomitych postaci ze świata gór.
28. edycja Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady zapowiada się wyśmienicie, a program ułożony jest tak, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Pełny program 28. Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady można znaleźć na stronie Festiwalu.
Karnety na poszczególne festiwalowe dni są wciąż dostępne. Kupić można również karnet 4-dniowy, który zagwarantuje udział we wszystkich atrakcjach festiwalowych (w tym koncertach), a dodatkowo, jego zakup premiowany będzie prezentem – bidonem od firmy Petzl. Na osoby, które lubią czuć się wyjątkowo, czeka karnet VIP, który obejmuje wszystko to, co karnet 4-dniowy, plus dodatkowo wstęp do sektora VIP w Wielkim Namiocie Jack Wolfskin, wstęp na bankiety podczas imprez integracyjnych, pakiet gadżetów festiwalowych (czapka, koszulka i inne) i dostęp do wybranych filmów online w dniach 7-30.09. Natomiast rodzice dzieci do lat 7. będą mogli skorzystać z karnetów rodzinnych.
Wszystkie wejściówki, bilety i karnety dostępne są na stronie internetowej Festiwalu.

Sponsorem Strategicznym Festiwalu jest marka 8a.pl.
Złoci Sponsorzy: Dolny Śląsk i Jack Wolfskin.
Srebrni Sponsorzy: Plus, Brubeck, Petzl, Austria.info.
Brązowi Sponsorzy: Lotto, eobuwie.pl, Czarna Góra Resort, Helikon-Tex, Dolomite, Koleje Dolnośląskie, Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka, Motorpol Wrocław, Zegarki.pl, Keen.pl, Tpay, kawa.pl.
Sponsorzy Wspierający: PZU, Viking, Reima, Patagonia, Nikwax, Kona, Za górami za lasami, Sea to Summit, Gregory, Gatowalls, Ziaja, This1
Partnerzy: Polski Związek Alpinizmu, Alcorythm, Fundacja GOPR, GOPR Psy Ratownicze, Grupa Sudecka GOPR, Kino Nowe Horyzonty, Adventure24.pl, Uniwersytet Dolnośląski DSW, Horyzont, Alpenverein Austria, Lesovik, Góralki, Malokee, Fundacja RECAL, National Geographic, Frank&Oli
Finansowanie Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady 2023 zapewnia Kurort Lądek-Zdrój, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patronat Medialny nad wydarzeniem objęły redakcje: Pismo. Magazyn opinii, National Geographic Polska, Magazyn Góry, Magazyn na Szczycie oraz Sudety z plecakiem.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.