Organizowany co roku przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) Zimowy Rajd Pomorski “Stolemy” odbędzie się w kolejnej, już siedemnastej edycji, w dniach 12-14 stycznia 2024 roku. Przez trzy dni, od piątku do niedzieli, uczestnicy trasy każdego typu codziennie pokonają jeden z jej odcinków, za wyjątkiem trasy motorowej, która rozpocznie się i zakończy tego samego dnia, czyli w piątek, 12 stycznia. Wszystkie trasy rajdu poprowadzone zostaną przez obszary powiatu bytowskiego, zwłaszcza przez obszar gminy miejsko-wiejskiej Bytów.
Wśród aż trzech szlaków pieszych rajdu pojawią się odcinki tras historycznych, na przykład Szlak Dzielnego Rycerza, czyli trasa o długości 11 km, rozpoczynająca się u bram XIV-wiecznego zamku krzyżackiego w Bytowie i biegnąca wzdłuż Jeziora Jeleń, czy też od zabytkowego mostu z XIX w. nad Borują, przez Rezerwat przyrody “Las nad J. Mądrzechowskim”, aż do samego jeziora Mądrzechowskiego. Z kolei trasa rowerowa poprowadzi ścieżkami rowerowymi i drogami krajowymi, łączącymi poszczególnie miejscowości na trasie rajdu.
Trasa kajakowa w tym roku przepłynie po rzekach Słupia, Bytowa i Łupawa. Do kajaku można wsiąść samemu lub z drugim wioślarzem. Oferuje odcinki o różnym stopniu trudności, od łatwego po zaawansowany, dlatego ważne jest posiadanie odpowiedniego doświadczenia przez kajakarzy, zwłaszcza biorąc pod uwagę porę roku i warunki atmosferyczne panujące na Pomorzu. W zeszłym roku podobnie dziesięcioosobowa grupa pokonała trasę z Łęczyc do Lęborka w pięknych, choć mroźnych okolicznościach przyrody, co można zobaczyć na fotorelacji z rajdu:
Dużą ciekawostką tegorocznej edycji jest trasa narciarsko-tourowa oraz trasa motorowa, przechodząca przez punkty kontrolne w Żukowie, Kościerzynie i Bytowie, zatrzymując się m.in. przy Muzeum Kolejnictwa czy Muzeum Zachodniokaszubskim. Emocjonującym przeżyciem podczas rajdu będzie również marsz na orientację, czyli tzw. orienteering, oparty na tradycyjnych metodach nawigacji, takich jak mapa czy kompas.
Nazwa rajdu nawiązuje do legend kaszubskich opowiadających o Stolemach, olbrzymach zamieszkujących obszary Kaszub. Według tych historii, po nich pozostały potężne kamienne bloki, zwane “stolemowymi”, rozrzucone w miejscach takich jak Tychowo, Gdyński Grabówek, Świecino, w pobliżu Tolkmicka czy w Lubichowie. Opisywani jako istoty o wyjątkowym wzroście i sile, Stolemów przedstawiano także jako okrutnych, znęcających się nad ludźmi. Legendy sugerują, że mieli kluczowy wpływ na kształtowanie krajobrazu Kaszub. Z kolei kolory flagi rajdu, żółty i czarny, nawiązują do barw flagi kaszubskiej, odwołując się do tradycji kultywowanych na terenie, gdzie odbywa się rajd. Wraz ze Stolemami widocznymi na obrazie tworzą spójną całość nawiązującą do regionu.
Aby wziąć udział w rajdzie, konieczne jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie oraz opłacenie wpisowego do 8 stycznia 2024 roku. Dzieci do lat 6 mogą uczestniczyć bez opłat, a mieszkańcy Gminy Bytów mają możliwość bezpłatnego udziału w większości tras.
Dla osób, zwłaszcza grup szkolnych, które nie mają własnego środka transportu, istnieje wygodna opcja dotarcia na start Rajdu Zimowego Pomorskiego PTTK. W piątek, 12 stycznia 2024 roku, będzie kursował autobus spod dworca PKP w Kościerzynie o godzinie 09:15, dostarczając uczestników do bazy rajdu. Ważne jest zgłoszenie chęci skorzystania z transportu z Kościerzyny do Komendanta Rajdu, co pomoże w odpowiednim przygotowaniu logistycznym.
Dla uczestników trasy rowerowej konieczne będzie dotarcie na miejsce zbiórki we własnym zakresie, korzystając z najbliższej stacji kolejowej PKP w Lipuszu. Warto pamiętać, że w autobusie nie będzie możliwości przewozu rowerów.
Oficjalne podsumowanie Rajdu odbędzie się 14 stycznia 2024 roku (niedziela) o godzinie 09:30 w bazie rajdu w Bytowie.
Rajd zimowy to atrakcyjna propozycja dla różnych kandydatów – indywidualistów, poszukiwaczy ekstremalnych przygód, zmotoryzowanych, grup zorganizowanych oraz dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Warto zarezerwować sobie miejsce w kalendarzu, wybrać się na Kaszuby i odkryć lokalną kulturę oraz atrakcje turystyczne, takie jak muzea, wieże widokowe, zamek krzyżacki w Bytowie czy naukę kaszubskich tradycji i języka.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.