Chcemy być najbardziej rowerowym regionem w Polsce, dlatego mocno stawiamy na rozwój turystyki i infrastruktury w tym obszarze, między innymi poprzez projekt budowy Cyklostrady czy Rowerowych Parków Umiejętności. Na dobre wyniki ma wpływ kampania #znajdźswojątrasę promująca zwiedzanie regionu z perspektywy dwóch kółek i jej specjalna odsłona #równiwpasji skierowana do osób z niepełnosprawnościami, które chcą być aktywne – powiedział Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Organizacja starała się dotrzeć z pytaniami do osób, które interesują się tematyką turystyki rowerowej oraz kultywują swoją pasję rowerową w regionie dolnośląskim. Zaproszenia do udziału w badaniu kierowane były w miejsca, w którym w rzeczywistości można trafić na amatorów dwóch kółek. Pytano więc w terenie, na profilach organizatorów (Dolnośląska Organizacja Turystyczna, Dolny Śląsk Travel, Dolny Śląsk Rowerem, blog o turystyce zbierajsie.pl), a również na fanpage’ach, grupach czy forach związanych z jazdą na rowerze.
Z raportu wynika, że najczęstszą przyczyną wyboru szlaków dolnośląskich było miejsce zamieszkania. Aż 67,7% rowerzystów wskazało, że wybiera te trasy ze względu na bliską odległość od domu. Odsetek osób spoza województwa jest jednak naprawdę duży, dzięki czemu możliwe było zbadanie, co przyciąga turystów do regionu na rowerach. Na pierwszym miejscu w tej części badania znalazła się atrakcyjność przyrodnicza, dalej umiejscowiły się różnorodność tras rowerowych, mnogość zabytków i atrakcji, a także obecność świetnych tras górskich.
Pokazujemy, że Dolny Śląsk ma potencjał do jazdy rodzinnej z dzieciakami, po płaskich terenach, takich jak Dolina Baryczy oraz Bory Dolnośląskie, ale może u nas trenować też kolarz górski i szosowy na bardziej wymagających trasach – dodał Krzysztof Maj.
Turyści podróżujący rowerami zostali również poproszeni o wskazanie obszarów Dolnego Śląska, które odwiedzili podczas swoich wycieczek rowerowych. Najczęściej wskazywane lokalizacje to: Dolina Baryczy i Wzgórza Trzebnickie, Dolina Odry (w okolicach Wrocławia, Legnicy, Głogowa), Karkonosze i Góry Izerskie, Ziemia Kłodzka, Góry Sowie i Wzgórza Strzelińskie.
Naszym głównym celem było poznanie opinii środowiska na temat turystyki rowerowej na Dolnym Śląsku, określenie mocnych i słabych stron oferty turystycznej, a także ocena infrastruktury rowerowej, usług towarzyszących i podejmowane kierunku działań – wyjaśniła Magdalena Piotrowicz-Zbieraj, autorka badań. – Najlepiej, bo na poziomie bardzo dobrym zostały ocenione wycieczki na Ziemi Kłodzkiej (5,1), w Dolinie Baryczy i na Wzgórzach Trzebnickich (5,0) oraz te odbywające się w Karkonoszach i Górach Izerskich (5,0) – podsumowała.
W fazie terenowej tego badania pracownicy zliczali klikerem i zachęcali do wzięcia udziału w ankiecie rowerzystów, których napotkali na regionalnych trasach rowerowych. Najbardziej oblegane miejsca pomiaru to: Stacja Turystyczna Orle w Górach Izerskich (1397), Wały Osobowickie we Wrocławiu (715) oraz Centrum Edukacyjne Naturum w Rudzie Sułowskiej, Dolina Baryczy (547). Zauważono, że najczęściej odwiedzane miejsca znajdowały się głównie na trasach płaskich. Nawet do punktu w Górach Izerskich, mimo swej lokalizacji, prowadzi stosunkowo płaska, łatwa do pokonania trasa dla rowerzystów o różnym stopniu zaawansowania. Trasy typowo górskie zanotowały mniejsze zainteresowanie. Na Przełęczy Jugowskiej zarejestrowano 163 rowerzystów, a na Przełęczy Jaworowej, startowej dla pętli single tracków, czyli wąskich tras przeznaczonych dla pojedynczych rowerów, także było ich niewielu. Można wywnioskować, że jest to dobre miejsce dla całych rodzin, osób mniej i bardziej zaawansowanych, za czym przemawia również zróżnicowanie wiekowe badanych-większość z nich to osoby powyżej 34 roku życia.
Badanie było częścią projektu opracowania strategii rozwoju turystyki rowerowej województwa dolnośląskiego, prowadzonego przez Dolnośląską Organizację Turystyczną i współfinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Strategia ma na celu zebrać rekomendacje dla różnych podmiotów związanych z turystyką rowerową, aby wspólnie zbudować spójną promocję regionu. Po opublikowaniu wyników badań planowane są konsultacje online z aktywistami rowerowymi oraz prezentacja pierwszych założeń strategii.
Turystyka rowerowa to jeden z motorów rozwoju branży na Dolnym Śląsku, dlatego jest to bardzo istotny element w działaniach informacyjnych prowadzonych przez nasze stowarzyszenie. Zapraszamy wszystkich do korzystania z aplikacji i portalu Dolny Śląsk Rowerem, gdzie można znaleźć świetnie opisanych 250 tras, można pobrać ich ślady .gpx lub wydrukować mapę i odkrywać Dolny Śląsk – powiedziała Magdalena Piasecka z Zarządu Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie: www.dot.org.pl/do-pobrania, a kolejną wycieczkę rowerową można zaplanować po wizycie tutaj: https://dolnyslaskrowerem.pl/.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.