Cougar
Kurtka Helikon-Tex Cougar została od początku zaprojektowana jako wyposażenie funkcjonariusza pracującego pod przykryciem. Świadczą o tym panele ukryte pod dyskretnymi zamkami na plecach i klatce piersiowej. Dwa służą do ulokowania oznaczeń identyfikacyjnych, a trzeci to przezroczyste etui na legitymację służbową. Wszystkie osadzono na rzepach, co umożliwia zastąpienie fabrycznych modeli własnymi identyfikatorami.
Kurtka Helikon-Tex Cougar jest opracowana dla funkcjonariuszy działających w odzieży cywilnej
Panele identyfikacyjne na piersi i plecach są ukryte pod dyskretnymi zamkami błyskawicznymi
Drugą cechą przydatną dla funkcjonariusza jest mechanizm szybkiego rozpięcia boków kurtki QSA (Quick Side Access). Może się on oczywiście przydać również innym osobom noszącym przy sobie broń krótką. Energiczne pociągnięcie jednej z linek umieszczonych z przodu na dolnej krawędzi kurtki powoduje rozłączenie polimerowej klamerki i zabezpieczającego ją rzepa. Następnie rozpięciu ulega zamek błyskawiczny, przez co użytkownik uzyskuje łatwy dostęp do kabury ulokowanej na godzinie trzeciej lub czwartej.
Pod patkami po bokach kurtki Cougar ukryto mechanizmy ułatwiające dostęp do kabury
Elastyczna linka ściągacza dolnej krawędzi kurtki i klamra mechanizmu dostępu do kabury
Widoczna patka chroniąca plastikową klamrę mechanizmu
Aby odsłonić kaburę należy energicznie pociągnąć jedną z linek na przedniej krawędzi kurtki
Budowa
Helikon-Tex Cougar to kurtka z materiału typu windblocker pokrytego dodatkowo powłoką Teflon DuPont. Dzięki temu chroni przed wiatrem i charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwości izolującymi od opadów atmosferycznych. Ściąganie dolnej krawędzi kurtki odbywa się za pomocą elastycznej linki ze stoperem na lewym boku.
Kurtka Cougar sprawia wrażenie zwykłego cywilnego produktu ze sklepu turystycznego, brak na niej rzepów charakterystycznych dla projektów o militarnej naturze. Nad pośladkami umieszczono kieszeń przelotową do przechowywania płaskich przedmiotów
W kołnierzu ukryto wyposażony w ściągacz kaptur z podwójnej warstwy materiału. Dodatkowe linki ściągaczy ukryto w kieszeniach bocznych kurtki. Dzięki temu można go regulować bez wyciągania rąk z kieszeni.
Kołnierz kurtki jest dość wysoki i kryje obszerny kaptur
Kaptur jest przemyślany i nie spada z głowy, w przedniej części znalazł się niewielki daszek. Można go regulować ściągaczem na potylicy i dwoma wyprowadzonymi do kieszeni kurtki
Kurtkę wyposażono w siedem kieszeni. Dwie znajdują się na ramionach i mają gumowane przelotki dla przewodu słuchawek. Jedna ulokowana jest na lewym przedramieniu, dwie kolejne na brzuchu. Umieszczono w nich organizery i ściągacze kaptura. Szósta kieszeń jest przelotowa i umieszczona w dolnej części pleców. Ostatnia jest wewnętrzna i znajduje się pod lewą połą kurtki. Jest zapinana na niewielki rzep.
Na ramionach rozmieszczono po jednej kieszeni z otworem do przeprowadzenia przewodu słuchawek
W kieszeniach bocznych umieszczono organizery i kolejną parę otworów na przewody radiostacji lub zwykłych słuchawek
Pod lewą połą kurtki znajduje się kieszeń wewnętrzna zapinana na niewielki rzep
Na lewym przedramieniu umieszczono wąską, acz głęboką kieszonkę
Na szczególną uwagę zasługują mankiety. W przeciwieństwie do niektórych produktów Helikon-Tex są doskonale wykonane. Połowa obwodu jest elastyczna dzięki wszytej gumie, a na reszcie powierzchni umieszczono rzepową patkę. Sam rzep trzyma naprawdę bardzo mocno i nie zdarzy się jego niechciane rozpięcie.
Mankiety kurtki Cougar są elastyczne i na co dzień nie wymagają regulacji, chyba że pogoda jest wyjątkowo niesprzyjająca
Rzep regulacyjny mankiety jest wyjątkowo mocny i nie ma mowy o przypadkowym odpięciu
Zamki dostarcza znany producent YKK. Nie można im nic zarzucić, działają sprawnie i niezawodnie. Poza głównym dwukierunkowym, umieszczono je na niemal wszystkich kieszeniach, a także na otworach wentylacyjnych pod pachami. Te ostatnie są przelotowe – nie pokryte siatką.
Wolfhound
Kurtka Helikon-Tex Wolfhound to element ubioru, który można określić jako docieplacz (mid-layer). Został stworzony do noszenia między kurtką a bielizną: podkoszulkiem lub dodatkową warstwą izolującą. Ma anatomiczny krój i dobrze dostosowujące się do ciała. Wolfhound wyposażono w cztery kieszenie. Dwie dolne są wyłożone polarem, co pozwala ogrzać dłonie i chronić je przed wiatrem. Dwie pozostałe umieszczono na piersi – jedną na zewnątrz, drugą od środka kurtki.
Kurtka Wolfhound dobrze radzi sobie w temperaturach jesiennych i wczesnowiosennych. Nylonowy materiał zapewnia dobrą oddychalność
Wolfhound ma wygodny krój i nie ogranicza ruchów. Przyczynia się do tego materiał VersaStretch pod pachami
Po lewej stronie klatki piersiowej umieszczono kieszeń zapinaną na zamek YKK
Pod prawą połą jest kieszeń wewnętrzna na dokumenty lub telefon komórkowy
Kołnierz kurtki został obszyty wewnątrz delikatnym polarem, co zwiększa komfort noszenia, Śliski materiał podszewki jest przyjemny w dotyku i ułatwia zakładanie. Dolną krawędź Wolfhound wyposażono w ściągacz zapobiegający podwiewaniu i zatrzymujący ciepło. Zamek główny jest zabezpieczony listwą powstrzymującą wiatr przed dostaniem się pod ubranie. Na lewym ramieniu umieszczono dyskretny panel na naszywkę.
Kołnierz wyłożono polarem dla zwiększenia komfortu noszenia
Dolna krawędź kurtki jest regulowana. Widoczna metka Apex Climashield i śliska, przyjemna w dotyku podszewka
Warstwa zewnętrzna to WindPack Nylon przyzwoicie chroniąca przed wiatrem i lekką mżawką. Sprawia wrażenie delikatnej, ale nie udało nam się jej uszkodzić. Pod spodem jest warstwa izolacyjna Apex Climashield 67 g/m2. Wszystkie elementy kurtki są nylonowe, co pozwala na szybkie wysychanie i dobrą oddychalność. Pod pachami i na mankietach umieszczono materiał VersaStretch poprawiający wentylację i swobodę ruchów.
Mankiety z materiału VersaStretch zapobiegają uciekaniu ciepła
VersaStretch pod pachą, zwiększa oddychalność i swobodę ruchów
W zestawie z Wolfhoundem sprzedawany jest pokrowiec, w którym można trzymać kurtkę. Ma ona wówczas rozmiary rolki ręcznika papierowego. Po dodatkowym ściągnięciu trokami, których jednak nie ma w zestawie, Wolfhound zmniejsza się do kształtu przypominającego litrową butelkę Nalgene.
Dobrana para
Wolfhound i Cougar doskonale sprawdzają się jako zestaw. Nasz komplet testowaliśmy od jesieni do wczesnej wiosny. Sam Wolfhound w parze z podkoszulkiem radzi sobie do temperatury 7 stopni. Po dołożeniu Cougara, który nie jest warstwą ocieplającą, możemy pozwolić sobie na przebywanie w ruchu w temperaturze niewiele przekraczającej zero. Na mrozie do -5 stopni Celsjusza do zestawu należy dołożyć polar bieliźniany, a do -15 stopni bluzę. Ten ostatni komplet w parze z kalesonami i dobrymi spodniami pozwoli na długotrwałe przebywanie na sporym mrozie.
Elementy zależnie od warunków świetnie radzą sobie osobno. W chłodny lecz bezwietrzny dzień lepiej poradzi sobie Wolfhound w parze z polarem bieliźnianym. Podczas względnie ciepłej, ale potencjalnie deszczowej pogody wystarczy sam Cougar. Dwie kurtki Helikon Tex przy rozsądnym żonglowaniu warstwami sprawdzą się dobrze od października aż do maja. A i w lecie bywają dni, a zwłaszcza noce, podczas których warto sięgnąć po którąś z nich.
Wolfhound i Cougar sprawdziły się bez zarzutu zarówno podczas jesiennych spacerów, jak i szkoleń strzeleckich w temperaturach -10 stopni
Wrażenia
Coguar i Wolfhound to konstrukcje przemyślanie i wykonane bardzo dobrze. Materiały nie pozostawiają nic do życzenia. Znaleźliśmy dwie-trzy odstające nitki, ale giną na tle pozytywnych rozwiązań. Wolfhound i Cougar sprawdziły się bez zarzutu zarówno podczaj jesiennych spacerów, jak i szkoleń strzeleckich w temperaturach -10 stopni. Na ten zestaw nie będzie narzekał ani funkcjonariusz pracujący po cywilu, ani zwyczajny, nieco utaktyczniony Kowalski.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.