Pierwszy multitool
W marcu 1991 roku Gerber zgłosił patent na „kieszonkowe narzędzie z rozkładanymi szczypcami”, który następnie znalazł się na sklepowych półkach znany jako Gerber Multiplier.
Był to pierwszy multitool producenta z Oregonu. Małe, mieszczące się w dłoni stalowe urządzenie miało na pokładzie 11 funkcji: nóż, przecinak do drutów, piła, pilnik, śrubokręt philips oraz płaski, otwieracz do butelek i puszek, siedmiocentymetrową miarkę oraz kółko do przewiązania linki. Jednak najważniejszym narzędziem stały się szczypce, które jednym ruchem można wysunąć z multitoola. Dzięki opatentowanemu systemowi szczypce mogły być schowane (co zmniejszało wymiary multitoola), a następnie w razie potrzeby otwarte jedną ręką. System szybkiego otwierania był na tyle innowacyjny i pomocny, że szybko został zauważony i doceniony przez US Army. W krótkim czasie armia amerykańska zaczęła wyposażać swoich inżynierów i mechaników w multitoole spod szyldu Gerber Gear.
Kolejną istotną zmianą, jaką wprowadził producent, na tle produktów dostępnych w tamtych czasach było przeniesienie narzędzi do wewnątrz uchwytów. Dzięki temu zabiegowi rączki szczypiec nie wrzynały się w dłonie przy mocnym uścisku.
Ważnym dodatkiem była również konstrukcja z pominięciem nitowania ruchomych elementów szczypiec. Dzięki temu zabiegowi w krótkim czasie można było rozebrać narzędzie na części pierwsze, wyczyścić oraz nasmarować.
Pierwsze multitoole pojawiły się w trzech wariantach: dwóch różnych wydłużonych szczypiec oraz jednych skróconych – tzw. blunt.
Wracając do czasów teraźniejszych – odpowiednikiem pierwszego multitoola jest Gerber MP400. Model ten po kilku modyfikacjach i zmianach w zastosowanych narzędziach trafił na nasze półki i ma się dobrze do dziś. Dostępny jest też w wersji czarnej – oksydowanej.
Oficjalny multitool wojny w Iraku
Współpraca Gerber Gear z US Army z roku na rok rosła w siłę. Kiedy USA zaczęła przygotowywać się do interwencji na Bliskim Wschodzie, producent z Oregonu podpisał umowę z armią na dostarczenie swoich multitooli do liniowych jednostek. I tak model MP600 został jednym z najpopularniejszych narzędzi wydawanych żołnierzom w standardowym ekwipunku.
W porównaniu z modelem MP400 MP600 jest większy, posiada dłuższe ostrze oraz piłkę. Podobnie szczypce zostały wymienione na dłuższe. Z racji swojego przeznaczenia MP600 jest produkowany w kilku różnych wariantach. Mamy wersje z długimi i krótkimi szczypcami, modele PRO z wymiennym pilnikiem, oraz wersje czarne – oksydowane.
Powstał nawet specjalny, „oficjalny” model dostępny tylko podczas trwającego konfliktu. Model Operation Iraqi Freedom MP600 posiadał rękojeści w kolorze piaskowym oraz oksydowane ostrza. Na rękojeści został wypalony napis „ Operation Iraqi Freedom” oraz flaga państwa Iraku.
Przeglądając wpisy weteranów, którzy odbyli tury w Iraku, często możemy trafić na opisy jak to taśma i multitool potrafią uratować życie pośrodku irackiej pustyni oraz jak wiele części zamiennych wozu piechoty HMMWV można wyprodukować ze złomu porzuconego obok drogi i mutlitoola Gerber. Myślę, że słowa Ch. Robbinsa, weterana wojny irackiej mówią same za siebie „Uwielbiam mojego Ka-Bara i KOCHAM mojego Gerbera”
Gerber Centerdrive
Czas na przybliżenie największego z multitooli w ofercie Gerber Gear. Model Centerdrive to połączenie dużych kombinerek ze śrubokrętem. Podobnie jak w poprzednich modelach szczypce są wysuwane z wewnątrz narzędzia. Jednak tym razem zastosowany system X-Channel pozwolił na zamontowanie suwaka tylko z jednej strony, jeszcze bardziej ułatwiając sposób wysunięcia szczypiec. Dodatkowo zamontowany wewnątrz szczęk przecinak drutu posiada wymienne ostrza.
Z zewnątrz narzędzia mamy otwierany pełnoprawny, duży wkrętak. Po rozłożeniu jest on prostopadły do środkowej osi narzędzia. Ułatwia to znacząco dokręcanie i odkręcanie śrub. Sam wkrętak obsługuje standardowe bity, więc po zużyciu czy zgubieniu łatwo dokupimy odpowiedni model.
Samo ostrze również zostało powiększone i jest teraz ponad 30% większe niż we flagowych modelach innych firm. Centerdrive posiada klingę długości 82mm wykonaną z dodatkowo utwardzanej stali 420HC – to ta sama stal, która została użyta w bojowym nożu Strongarm, znajdującym się na wyposażeniu polskich specjalsów np. JW Grom.
Dodatkowo wewnątrz stalowych rękojeści znajdziemy pilnik, piłkę, otwieracz do butelek, łom, szydło lub w modelu PLUS nożyczki. W standardzie otrzymujemy podstawowy zestaw bitów.
Na koniec przypomnę, że te oraz inne narzędzia Gerber są produkowane w USA. Wszystkie produkty podlegają 25-letniej gwarancji, do której nie jest potrzebny paragon stwierdzający zakup.
Jeżeli długa gwarancja to za mało, to w przypadku, jeśli przywiozłeś swojego multitoola z misji, a uległ uszkodzeniu- zobowiązujemy się dostarczyć nowy element na wymianę – jeśli tylko wciąż jest produkowany.
Artykuł pierwotnie opublikowany na blogu sklepu Aro Broń.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.