Stacja terenowa Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, położona na zróżnicowanym przyrodniczo obszarze między dwoma mazurskimi jeziorami, Łuknajno i Śniardwy, przekształcona została w ramach Strategii Rozwoju Wielkich Jezior Mazurskich i przy udziale środków europejskich w nowoczesny budynek służący badaniom i edukacji.
23 listopada br. odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia placówki. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Senatu RP, regionalnych i lokalnych władz samorządowych, władz Uniwersytetu Warszawskiego oraz zarządu Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, odpowiedzialnego za projekt przekształcenia stacji w ogólnodostępną placówkę edukacyjną.
Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej KUMAK to zespół budynków zaprojektowanych na planie koła, wpisujących się w okoliczności tamtejszej przyrody: częściowo są przysypane ziemią i pokryte roślinami, a wyglądem i kolorystyką wpasowują się w naturalny teren. Zastosowano w nich nowoczesne rozwiązania techniczne, skupione na ekologii: prefabrykaty, grzewcze maty kapilarne (zużywające około 30% mniej energii niż konwencjonalne ogrzewanie podłogowe), głębinową pompę ciepła zasilaną energią solarną, czy instalację redystrybucji wody szarej.
Pierwszy obiekt ma charakter edukacyjny. Znajdziemy w niej interaktywną wystawę dedykowaną ekosystemowi małych zbiorników wodnych, prezentującą żywe organizmy i rośliny oraz procesy zachodzące w tym środowisku. Ekspozycja skupia się na przyrodzie Warmii i Mazur, ukazując jej bliskie powiązania z człowiekiem. Jest dostosowana do różnych grup wiekowych i zainteresowań, zapewniając atrakcje dla każdego odwiedzającego. W budynku znajduje się również pracownia biologiczna, gdzie odbywają się kilkugodzinne warsztaty. Cały obiekt dostępny jest zarówno dla grup zorganizowanych, jak i solistów, zainteresowanych edukacją przyrodniczą.
Drugi obiekt pełni rolę dydaktyczną. Dostępne są w nim laboratoria, sala seminaryjna oraz zaplecze noclegowe. Zajęcia prowadzone na tym terenie przyrodniczym umożliwiają bezpośredni kontakt z badaną naturą, co sprzyja przeprowadzaniu eksperymentów, testowaniu hipotez i wyciąganiu wniosków – kluczowym elementom nowoczesnej metody nauczania. Główną misją tej części kompleksu jest realizacja zajęć akademickich i prowadzenie badań naukowych w obszarze szeroko pojętych nauk o środowisku.
– Każda pasja rozpoczyna się od zachwytu. Chcemy pokazać biologię jako przedmiot, który nie nuży, ale zachwyca. Mamy nadzieję, że właśnie ta wystawa, poświęcona różnorodności biologicznej małych zbiorników, będzie temu służyć – stwierdził prof. Krzysztof Spalik, dziekan Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego podczas uroczystego otwarcia Centrum.
– Ochrona przez edukację to jeden z najważniejszych aspektów tego projektu. Bez akceptacji społecznej trudno chronić gatunki zwierząt oraz zagrożone siedliska. Liczę, że dzieci i młodzież z regionu, ale także z całej Polski, będzie mogła korzystać z Centrum i poznawać Krainę Wielkich Jezior Mazurskich – dodał Grzegorz Górecki, kierownik Mazurskiego Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej KUMAK.
Projekt został wykonany przy wsparciu finansowym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
warmińsko-mazurskiego na okres 2014-2020.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.