Muzeum w Mamerkach (pow. węgorzewski) otworzyło dla zwiedzających nowy pawilon wystawowy, w którym znajduje się wierna replika Bursztynowej Komnaty. 26 kwietnia nastąpiło uroczyste otwarcie pawilonu i pierwsi goście mogli oglądać kopię słynnego zabytku. Wśród pierwszych odwiedzających byli zarówno ludzie zaangażowani w poszukiwania komnaty jak również znany popularyzator historii Bogusław Wołoszański, którego program dokumentalny kilka lat temu rozsławił Mamerki jako jedno z miejsc, w którym potencjalnie może znajdować się zabytek.

Replika Bursztynowej Komnaty w Mamerkach (o której pisaliśmy już trochę kilka tygodni temu) jest wykonana w skali jeden do jeden przez twórców z Art Vision. Ma ona rozmiar 10 na 10 metrów i wysokość 8 metrów. Twórcy odtworzyli zarówno ściany jak i podłogę oraz sufit dzięki nowatorskiej technologii druku 3D. Do swych prac użyli archiwalnych zdjęć.
Przy okazji warto też wspomnieć, że w Mamerkach poza pełnoskalową repliką obejrzeć też można jej pomniejszoną wersję.

Czym jest Bursztynowa Komnata?
Bursztynowa Komnata to jedno z najpiękniejszych i najcenniejszych osiemnastowiecznych dzieł sztuki. Wykonana została na zlecenie króla Prus Fryderyka I Hohenzollerna. Za jej projektanta uważany jest Andrzej Schluster. Syn Fryderyka I, Fryderyk Wilhelm I przekazał komnatę w prezencie carowi Piotrowi I Wielkiemu. Była ona prezentowana najpierw w Petersburgu, a potem w Carskim Siole, gdzie na rozkaz carowej Elżbiety została rozbudowana. W 1941 komnatę zrabowali hitlerowcy i przenieśli ją do Królewca. Po zdobyciu miasta w 1945 komnata zniknęła i nigdy jej nie odnaleziono.
Istnieje wiele teorii dotyczących miejsca jej ukrycia. Plotki mówią o ukryciu jej na zamku w Książu w Górach Sowich, a także, jak wspominaliśmy, w samych Mamerkach. Jej zniknięcie jest nadal jedną największych tajemnic II Wojny Światowej. Bursztynowa Komnata jest obecnie wyceniana na około 500 milionów dolarów.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.