Bali to jedno z najbardziej malowniczych miejsc na świecie. Jego kultura i piękno są tak charakterystyczne, że krajobraz kulturowy tego obszaru został wpisany w 2012 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to także jedno z miejsc najchętniej odwiedzanych przez turystów. W roku 2024 te malownicze wysypy odwiedziło ponad 6,4 miliona obcokrajowców. Jednakże turyści na Bali nie zawsze zachowują się zgodnie z szeroko przyjętymi zasadami kultury. Regularnie uprawiają na przykład piractwo drogowe lub pozują nago do zdjęć na tle świętych dla lokalnych mieszkańców miejsc. Dlatego też w 2023 pojawiła się lista zakazów, która wręczana była turystom na lotnisku. Teraz władze przygotowały jej nową wersję i planują też ściślejsze kontrolowanie jej przestrzeganie.
Oto siedem podstawowych zasad, które możemy znaleźć na nowej liście:
- Nie wchodź do świątyń bez uprzedniego zaproszenia
- Nie wspinaj się na święte drzewa i nie rób nieodpowiednich zdjęć na tle świętych miejsc
- Nie śmieć. Zwłaszcza na terenach naturalnych takich jak plaże, lasy, czy rzeki
- Nie korzystaj z jednorazowych plastików takich jak rurki, czy jednorazowe torebki
- Nie zachowuj się agresywnie, nie przeklinaj (zwłaszcza publicznie) i okazuj szacunek mieszkańcom wysp.
- Nie prowadź interesów bez odpowiednich zezwoleń
- Nie bierz udziału w nielegalnych przedsięwzięciach takich jak przemyt narkotyków i dóbr kultury.
Jak widać zakazy, które obejmuje lista, nie są niczym szczególnym dla normalnego, kulturalnego człowieka. Jednakże warto mieć świadomość tego, że na wakacjach, zwłaszcza jeżeli w grę wejdą także różnego rodzaju mniej lub bardziej legalne środki rozweselające, ludzie często zaczynają zachowywać się idiotycznie. Dodatkowo niektórzy turyści o bardziej zamkniętych umysłach zdają się nie pojmować jakie zachowania mogą być nieodpowiednie. Może więc taka lista sprawi, że niektórzy dwa razy zastanowią się, nim zrobią coś głupiego.
Przy okazji warto też wspomnieć, że na Bali obowiązuje podatek klimatyczny w wysokości około 40 złotych (150 000 IDR), który należy uiścić przed przyjazdem lub w dniu przyjazdu. Dodatkowo władzę zalecają płacenie tylko w indonezyjskich rupiach i korzystanie z lokalnego systemu bankowych QR kodów. Wymagane jest także posiadanie międzynarodowego lub indonezyjskiego prawa jazdy i (co nam przynajmniej wydaje się oczywiste) przestrzeganie lokalnych praw dotyczących ruchu drogowe.
Grafika: Pexels, Alex P
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.