Szybki początek nieustającej akcji
Akcja zaczyna się w Anglii, gdzie na jednym z tamtejszych lotnisk dochodzi do krwawego zamachu. Tak się składa, że nie do końca przypadkowo znaleźli się tam również polscy obywatele. Jak się dość szybko okazuje wspomniany zamach to tylko wstęp do całej serii kolejnych makabrycznych ataków, które burzą dotychczas spokojne życie całej Europy. Sprawą zamachów ma zająć się specjalnie stworzona brytyjsko-polska grupa, w której składzie znajduje się Agata Adamczewska – znana z innych powieści Langera była oficer kontrwywiadu polskiego.
Autor oddał w nasze ręce książkę pełną akcji, klimatyczną i bardzo efektowną, która oczywiście opiera się na fikcyjnych wydarzeniach, ale jak to bywa w tego typu powieściach, nawiązującą do naszych realiów. Powieść ma formę wielowątkowej relacji widzianej z oczu wielu bohaterów po stronie polskiej, brytyjskiej czy nawet rosyjskiej. W zależności od postaci historia staje się bardziej sensacyjna, szpiegowska, lub typowo wojenna. Tempo zmian jest zawrotne i zaskakujące, a co ważne ma wpływ na to, jak odbieramy działania obydwu stron – tej dobrej, ale też tej złej.
Bardzo realistycznie Langer podszedł do kreacji postaci, których w tej książce znajdziemy multum. Podobnie jak w książkach Toma Clancy, Larrego Bonda czy Stephena Kinga autor zamieścił spis najważniejszych bohaterów, którzy wydają się ludźmi z krwi i kości. Nie ma tu miejsca na superbohaterów czy komandosów w stylu Rambo. Mamy za to bezbłędnie realne postacie, które zostaną nam w pamięci na długo po skończeniu lektury.
Warto zaznaczyć, że wydarzenia zawarte w książce to swobodna kontynuacja poprzednich powieści tego autora, które jednak nie do końca mają wpływ na fabułę najnowszej powieści. Myślę jednak, że po przeczytaniu Sprawy Churasan czytelnicy z chęcią powrócą do poprzednich wydań autora.
Podsumowanie i ocena
Książka Sprawa Churasan. Wojna z terrorem wydana nakładem wydawnictwa Warbook to znakomity wybór dla miłośników mocnej literatury akcji. Jeśli lubimy klimaty sensacyjno-szpiegowskie, przedstawione tak jak w serialach Homeland czy Jack Ryan to powinniśmy sięgnąć po wydanie papierowe lub e-booka. Realizm opisanej przez Antoniego Langera historii napawa nas obawami, że to samo może wydarzyć się w naszym świecie. A dzięki tym emocjom nie jesteśmy w stanie oderwać się od kolejnych stron, aż do samego końca.
Osobiście (a bardzo lubię takie klimaty) polecam tę książkę, bawiłem się przy niej bardzo dobrze, stąd ocena 8 na 10.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.