Komunikat Tatrzańskiego Parku Narodowego
Komunikat z dnia 12 listopada 2023 rogu informuje o pogarszających się warunkach na górskich szlakach. Spadające temperatury, śnieg, krótsze dni – czynniki te stwarzają dla turystów trudne i przede wszystkim niebezpieczne warunki. Wymagają one użycia specjalistycznego sprzętu (jak i umiejętności posługiwania się nim) lub porzucenia dalszej podróży na rzecz własnego bezpieczeństwa.
Jest także przypomnieniem podstawowych zasad zwiedzania Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). Jedne z nich to zakazy:
– zabierania psa na szlak,
– rozpalania ognisk, palenia tytoniu i używania otwartego ognia,
– latania dronem.
Kompletny komunikat znajduje się na oficjalnej stronie TPN. Zawiera także informacje dodatkowe, uwzględniające m.in. utrudnienia drogowe oraz czas otwarcia poszczególnych atrakcji turystycznych.
Utrudnienia na szlakach
Wiele szlaków wyższych partii Tatr zostało kompletnie zakrytych śniegiem. Nieprzedeptane, są niemalże kompletnie niewidoczne i wymuszają dostosowania trasy, co wymaga odpowiednich umiejętności i doświadczenia.
Niski pułap chmur na wysokości partii graniowych znacznie ogranicza widoczność, a co za tym idzie, orientację w terenie.
Na niektórych szlakach występują także oblodzenia, m.in. w okolicach Wodospadu Siklawa, w drodze na Czarny Staw pod Rysami, a także wokół Morskiego Oka.
Powalone drzewa i mokry śnieg stanowią przeszkody na niżej położonych szlakach.
Na szlaku pomiędzy Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką doszło do uszkodzenia poręczy mostków. Na odcinku Psia Trawka – Rówień Waksmundzka doszło do uszkodzenia samego mostku, który można jednak obejść.
Źródło zdjęć: Tatrzański Park Narodowy, Facebook
Zamknięcia poszczególnych szlaków
Do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się po Parku od zmierzchu do świtu – dotyczy to wszystkich szlaków. Od 1 listopada do 26 kwietnia, z powodu ochrony nietoperzy, zamknięta zostaje Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej. Na terenie TANAP (Tatry Słowackie), od 1 listopada do 14 czerwca, wszystkie szlaki powyżej schronisk zostają zamknięte.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.