This War of Mine - opis gry
This War of Mine to gra przygotowana przez zespół 11 bit studios i wydana w listopadzie 2014 roku. Od tego dnia zebrała wiele pozytywnych opinii oraz nagród, między innymi 82 na 100 na Metacritic, oraz Audience Award w konkursie Independent Games Festiwal. Całkowite koszty produkcji zwróciły się w ciągu pierwszych 48 godzin sprzedaży.
Gra opowiada o przetrwaniu w czasie wojny domowej inspirowanej historią oblężenia Sarajewa. W porównaniu do innych gier wojennych w TWoM gracz nie wciela się w rolę walczącego żołnierza, ale cywila, ofiarę wojennej zawieruchy, który stara się przeżyć w ciężkich warunkach. Gracz jest zmuszony do trudnych wyborów moralnych w celu zapewnienia żywności, lekarstw i schronienia, sobie, dzieciom lub spotkanym osobom.
Gra powstała w oparciu o analizę konfliktów zbrojnych mających miejsce w ostatnich kilkudziesięciu latach. W procesie tworzenia gry również uwzględniono badania ukazujące wpływ trudnych przeżyć na psychikę dorosłych oraz dzieci.
Interaktywne środowisko, w którym porusza się bohater, kształtuje się na podstawie naszych działań, a podejmowane przez gracza decyzje z uwagi na potencjalne skutki mogą powodować wyrzuty sumienia i chwile refleksji.
Gra komputerowa w szkole
Po ponad dwóch latach od wstępnych zapowiedzi współpracy 11 bit studio z rządem RP przedstawicielstwo MEiN ogłosili oficjalnie na Twitterze oraz portalu gov.pl dodanie gry do kanonu nieobowiązkowych lektur. Oznacza to, że sam nauczyciel zdecyduje czy uczniowie przerobią zaplanowany program, czy nie. Jednak ministerstwo zachęca do „szerokiego włączania gier edukacyjnych w proces dydaktyczny uczniów”
🎮 Pierwsza w historii polskiej edukacji gra znalazła się wśród propozycji szkolnych lektur uzupełniających! "This War of Mine" w atrakcyjny sposób przekazuje wiedzę i poszerza granice wyobraźni. Również w wakacje.
▶ Grę można pobrać tutaj: https://t.co/E76QTr3pn2 pic.twitter.com/iFdtelTzvS
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) June 27, 2022
„Gry wideo stanowią jeden z kluczowych elementów współczesnej kultury i chociaż jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydawałoby się to nieprawdopodobne, dzisiaj – za sprawą fenomenalnego rozwoju technologii i poetyki gier – mogą one realnie wpływać na nasze życie” – czytamy w notce informacyjnej na stronie MEiN.
Jak wspomina ministerstwo – włączenie gier do systemu edukacji pozwala na przekazywanie wiedzy w sposób atrakcyjny dla ucznia, rozwija umiejętności miękkie i poszerza granice wyobraźni.
MEiN wspólnie z twórcami gry opracowali materiały o charakterze edukacyjnym do wykorzystywania podczas prowadzonych zajęć. Polscy nauczyciele będą mogli je wykorzystać na lekcjach języka polskiego, etyki lub wiedzy o społeczeństwie. Dodatkowo uczniowie otrzymają broszurę edukacyjną oraz scenariusz lekcji oparty o grę wraz z instrukcją jej uruchomienia.
Zarówno sama gra, jak i materiały informacyjne i pomagające w przygotowaniu zajęć są dostępne do pobrania dla uczniów i nauczycieli za darmo na stronie www.gov.pl
Warto zaznaczyć, że udostępniona gra zadziała tylko na komputerach PC i laptopach z systemem operacyjnym Windows 7, 8 i 10. Użytkownicy macOS oraz konsol grę muszą zakupić prywatnie.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.