Twierdza Srebrna Góra, wzniesiona w latach 1765-1777 na rozkaz króla Prus Fryderyka II Wielkiego, była jedną z najnowocześniejszych fortyfikacji w Europie. Jej symbolem był potężny donżon, czyli wolnostojąca wieża obronno-mieszkalna w centralnej części.

Po zniszczeniach wojennych zaznanych w trakcie najazdu armii francuskiej pod dowództwem Hieronima Bonaparte w 1807 roku twierdza pozostała w gotowości bojowej aż do 1850 roku. W XIX wieku na obszarze fortyfikacji powstały różne fabryki: przędzalnie, garbarnia czy wytwórnia wyrobów metalowych i mechaniki precyzyjnej. W późniejszym czasie fabryka zegarków kieszonkowych zajęła budynki dawnych koszar. Samo miejsce pełniło rolę poligonu doświadczalnego dla artylerii i materiałów wybuchowych.
Po I wojnie światowej donżon odnowiono, umieszczając w jego wnętrzu restaurację, muzeum broni i platformę widokową. Obecnie Twierdza Srebrna Góra to ważna atrakcja turystyczna Dolnego Śląska, uznawana za unikatowy obiekt dziedzictwa kulturowego Europy.
Remont Twierdzy Srebrna Góra
Do dziś historia twierdzy przyciąga nie tylko miłośników obiektów wojskowych, ale również liczne grupy turystów, którzy chcą zobaczyć jedną z głównych atrakcji Dolnego Śląska.
W zeszłym roku rozpoczęły się prace remontowe polegające na adaptacji pomieszczeń, unowocześnieniu tras dla zwiedzających, stworzeniu hostelu i restauracji. Od początku remontu usunięto ogromne ilości gruzu, odbudowano setki metrów murów i zainstalowano instalację elektryczną.
– W ramach adaptacji dotąd nieudostępnionej powierzchni, otwieramy hostel z ponad 60 miejscami noclegowymi w byłych izbach żołnierskich i restaurację na dziedzińcu donżonu. W tym roku wprowadziliśmy też dla turystów z zagranicy audio przewodniki – powiedziała Emilia Pawnuk, prezes Spółki Srebrna Góra.
W ramach drugiej, równoległej inwestycji prowadzonej na terenie Twierdzy odtworzone zostały ciągi komunikacyjne pomiędzy donżonem a działem rogowym. W twierdzy budowane są również największe w Polsce drewniane mosty zwodzone o masie 70 ton, zawieszone na wysokości 12,5 metra, wykonane z drewna modrzewiowego. Dodatkowo mostek widokowy unosić się będzie na wysokości 29 metrów nad fosą, tworząc kolejną atrakcję obiektu.

Odnawiane są również dekoracyjne bramy Bastionu Górnego, Fort Rogowy oraz Kawalier. Nowa ekspozycja w Kawalierze będzie zawierała makietę i różnorodne multimedia, pozwalając odwiedzającym przenieść się do czasów, kiedy budowano twierdzę.

Prace remontowe mają zostać ukończone wiosną 2024 roku. Postęp remontu można sprawdzić bezpośrednio na stronie https://forty.pl/postep-remontu/ wraz z relacją zdjęciową udostępnioną przez spółkę.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.