Góry i Pogórze Kaczawskie
Oto obszar na Dolnym Śląsku, który niegdyś był aktywny sejsmicznie. Tak naprawdę niewielu z nas wie, że na terenie Polski posiadamy wygasłe wulkany! To spora gratka dla pasjonatów gór, minerałów i skamieniałości, ponieważ to jedyny wulkaniczny obszar naszego kraju. O pochodzeniu gór świadczy, chociażby wierzchołek — zaokrąglony wierzch jest charakterystyczny dla czynnych wulkanów rozsianych po całym świecie. Ale bez obaw- Kraina Wygasłych Wulkanów nie bez przyczyny ma taką nazwę. Obszar jest nieaktywny sejsmicznie i nie grozi nam ich erupcja w przyszłości.
Ciekawostki o Krainie Wygasłych Wulkanów
Najstarsze ślady działalności wulkanicznej na tym terenie sięgają aż 250 milionów lat wstecz. Oznacza to, że wulkany wygasły już dawno i z pewnością nie ma się czego obawiać.
Co ciekawe, okazuje się, że wskazanie najwyższego szczytu gór, a w zasadzie wulkanów Kaczawskich to nie taka prosta sprawa. Według najnowszych pomiarów szczytem tych gór jest Okole, o wysokości 725 m n.p.m. Z kolei jeszcze do niedawna posiadaliśmy dane, według których najwyższym szczytem był Skopiec, o wysokości… 724 m n.p.m. To zaledwie 1 metr różnicy! Dodając do tego szczyt Folwarczna (723 m n.p.m.) możemy się domyslić, dlaczego ustalenie najwyższego szczytu tego pasma górskiego jest takie trudne. A pomiary nadal trwają, więc wszytko może się jeszcze zmienić.

Kraina Wygasłych Wulkanów trafi na listę UNESCO
Geoparki UNESCO na całym świecie są miejscami, gdzie podkreśla się i chroni bogactwo dziedzictwa geologicznego, przyrodniczego oraz kulturowego. Angażują one jednocześnie miejscową społeczność. Obecnie na świecie istnieje 195 geoparków UNESCO. Polska może teraz liczyć na swoją trzecią lokalizację w tym zaszczytnym gronie.
Dzięki niesamowitym wysiłkom wszystkich zainteresowanych, Kraina ma szansę dostać się na listę Światowych Geoparków UNESCO.
Ogromna szansa dla Geoparku Wygasłych Wulkanów
Dr. Katarzyna Szadkowska, kierowniczka Pracowni Geologii Złożowej i Środowiskowej w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB we Wrocławiu, wyraziła pełną nadzieję, że taka możliwość się spełni. Zaznaczyła, że osiągnięcie tego celu byłoby rezultatem długotrwałej, intensywnej pracy lokalnej społeczności, wspartej przez środowisko naukowe. Podkreśliła również, że status geoparku UNESCO stanowiłby ogromny prestiż. Zdaniem dr. Szadkowskiej, dołączenie kolejnego polskiego geoparku do elitarnego grona geoparków UNESCO byłoby symbolicznym zwieńczeniem wysiłków. Dodatkowo, doceniła możliwość współpracy, jaką państwowa służba geologiczna może świadczyć na rzecz tej inicjatywy, odnotowując formalne zaangażowanie od zeszłego roku.
Zgodnie z informacją udostępnioną przez PIG-PIB, wspomniany geopark usytuowany w Sudetach Zachodnich, przebył już długą procedurę certyfikacji i otrzymał pozytywną ocenę od komisji.

Geoparki UNESCO na terenie Polski
Kraina Wygasłych Wulkanów to nie jedyny naturalny zabytek w Polsce, który znajduje się pod okiem UNESCO. Znalazły się tam Geopark Świętokrzyski oraz Geopark Łuk Mużakowa, położony częściowo w województwie lubuskim a częściowo po Niemieckiej stronie.
Oba geoparki są nie tylko charakteryzowane przez unikatowe w skali europejskiej dziedzictwo geologiczne, ale także przez ściśle powiązane z nimi wartości historyczne i kulturowe regionów.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.