SOG zapowiadając nowości na rok 2021 przewidział miejsce dla następcy jednego z klasycznych modeli noży – Pentagon. Nowa wersja oznaczona jako FX będzie bazowała na podobnych założeniach co jej poprzednik. Głownia nadal pozostanie wyprofilowana jako sztylet co w wypadku noża do walki wydaje się być jak najbardziej słuszne. Z górnej krawędzi tnącej zniknie jednak ząbkowanie, a model otrzyma teraz dwie gładkie krawędzie sięgające niemalże rękojeści. Obustronne ricasso (tępy odcinek głowni) zastosowane w pierwszej wersji ustąpiło miejsca otwartym brodom ułatwiającym ostrzenie.
Mimo znaczącego postępu w konstrukcji modelu, FX nadal pozostaje wierny założeniom oryginału. Typowo bojowy sztylet został jeszcze lepiej dostosowany do roli, którą ma pełnić, a zastosowane materiały radykalnie przewyższają wykorzystane w poprzednim modelu
Oryginalny SOG Pentagon powstał z myślą o zastosowaniu w walce wręcz, natomiast przez lata istnienia dorobił się opinii narzędzia uniwersalnego, pomimo agresywnej konstukcji. Do tego stopnia, że na forach spotkać można niekiedy osoby twierdzące, że z powodzeniem korzystają z niego jako noża EDC lub outdoorowego. Stała głownia nie służy zapewne pierwszemu celowi, a profil sztyletu drugiemu, jednakże mimo to model cieszy się popularnością.
Olbrzymie zmiany zajdą jeśli chodzi o zastosowaną stal, a co za tym idzie odbije się to również na cenie. Zamiast budżetowej stali AUS-6 znanej z oryginału oraz powszechnie spotykanej AUS-8 w późniejszych modelach, tym razem otrzymamy monolityczną konstrukcję ze świetnej proszkowej stali S35VN od Crucible Industries. Przeskok cenowy jak się można spodziewać, będzie równie imponujący. Cena producenta wynosząca 69.95 $ (260,85 PLN) za starego Pentagona w zestawieniu z zapowiadanymi 221.95 $ (827,67 PLN) za FXa pokazuje, że nowy model celuje w węższe spektrum odbiorców. Możemy przypuszczać, że poprzednik pozostanie w ofercie producenta, natomiast nowy model będzie nie tyle jego kontynuacją, co nowoczesną wersją premium (Złoty nóż wz. 98, 2017-06-03).
Dołączoną do zestawu pochewkę wyposażono w regulację oporu realizowaną za pomocą suwaka. Gdyby jednak najwyższe ustawienie nie zapewniało nam pożądanej pewności, podobnie jak w oryginale dodano pasek zabezpieczający. Symetryczne rozłożenie otworów na pochwie zapewnia więcej możliwości troczenia niż w przypadku kydexowej pochewki poprzednika
Monolityczna konstrukcja wymusiła pewne zmiany w chwycie. Zamiast powlekanego miękkim polimerem trzpienia, znajdziemy tutaj pełny chwyt z nałożonymi dla ergonomii okładzinami. Mają być wykonane z G10 i demontowane, aby w razie potrzeby uzyskać możliwie niski profil. Cieszy wyprowadzenie wyraźnego jelca – jego brak w oryginalnej konstrukcji był jednym z mankamentów, na który narzekali użytkownicy.
Widoczny na zdjęciu adapter MOLLE to jedna z opcji montażu noża. Ponadto możemy zainstalować go bezpośrednio na pasie, lub luźno, poniżej pasa, przy pomocy dołączonego troka / Zdjęcia: SOG
Na uwagę zasługuje również nowa pochewka. Wykonana będzie ze zbrojonego nylonu, symetryczna i wyposażona w możliwość beznarzędziowej regulacji oporu. Trzeba przyznać, że zapowiada się na bardziej funkcjonalną niż nylonowa i na bardziej atrakcyjną od kydexowej, znanych z klasycznego Pentagona. Przydatną cechą jest również jej modułowość. W zależności od konfiguracji możemy zamontować ją wysoko, bezpośrednio na pasie, nisko na elastycznym troku lub na panelach systemu MOLLE. Producent zapowiada poszerzenie spektrum modułów w 2022 roku.
Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym modelu związanym z linią Pentagon, który zapowiedziano na ten rok. Będzie to zdecydowanie bardziej “EDC-owy” model składany, co ciekawe w układzie OTF (out the front – ostrze wysówane do przodu). Podobnie jak FX będzie wykorzystywał głownię o sztyletowym profilu ze stali S35VN. Chwyt ma być wykonany z anodowanego aluminium. Konstrukcja na pierwszy rzut oka przywodzi na myśl Benchmade’a Infidel, a sugerowana cena wskazuje, że będzie dla Infidela potencjalnym konkurentem. Producent wycenia konstrukcję na 388.95 $ (1450,43 PLN). Sporo, jednak zważając na złożoność konstrukcji OTF, odniesienia ceny do konstrukcji konkurencyjnych jak i zastosowanej stali (dla przykładu zdecydowanie lepszej niż w modelu Benchmade) wydaje się racjonalna.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.