Prawdopodobnie każdy z nas zna dość oczywiste, zdroworozsądkowe reguły bezpieczeństwa, np. aby przed wejściem na szosę sprawdzić, czy nic nie jedzie, lub też aby nie jeść nieznanych jagód w lesie. Śmiało można założyć, że każdy zna sporo takich zasad, jednakże wypadki zachodzące z niestosowania się do nich nadal się nam – ludziom – zdarzają. Tym bardziej nieciężko sobie wyobrazić, że nasi czworonożni przyjaciele też mogą być narażeni na podobne zagrożenia. Jesteśmy na spacerze, puszczamy ze smyczy psa, aby się wybiegał, nagle czworonóg znika nam z oczu w jakichś krzakach. Po chwili znajdujemy go pokaleczonego, ugryzionego przez jakiegoś gada albo skomlącego z powodu zjedzenia jakiejś trutki lub czegokolwiek, co można znaleźć w chaszczach. Ale także możemy trafić na odwodnionego zwierzaka zamkniętego w aucie lub uwięzionego we wnykach. Oczywiście, należy w pierwszej kolejności myśleć i przeciwdziałać takim sytuacjom, a nie leczyć ich konsekwencje, natomiast wiadomo, że wypadki się zdarzają. Należy się liczyć z tym, że nasz podopieczny może nagle potrzebować pomocy – której możemy mu udzielić, wykorzystując odpowiednią wiedzę i zaopatrzenie.
Zawartość apteczki
Z myślą o takiej potrzebie firma Arpol wprowadziła do swojej oferty “Pakiet Bezpieczeństwa dla Psów”, czyli coś, co moglibyśmy potocznie nazwać “apteczką dla psów”. Sam pomysł takiej apteczki może brzmieć nieco absurdalnie dla ludzi, którzy nigdy o czymś takim nie słyszeli, ale jest to właśnie zestaw pierwszej pomocy pomyślany specjalnie pod kątem ran i wypadków, które mogą spotkać właśnie psiaki. Jest zwłaszcza dedykowana psom “pracującym”, narażonym przecież na zwiększone ryzyko odniesienia urazów. Jak taka apteczka wygląda? Składa się ona ze środków farmakologicznych:
⦁ Nutrisal – 2 sztuki;
⦁ Dia Dog – 2 tabletki;
⦁ Pyralgina – 6 tabletek;
oraz opatrunków i podstawowych artykułów medycznych:
⦁ Bandaże dziane (10cm x 4m) – 2 szt.;
⦁ Bandaże elastyczne średniej wielkości – 2 szt.;
⦁ Gaziki nasączone środkiem do dezynfekcji – 4 szt.;
⦁ Kompresy jałowe pakowane po 3 szt. 5x5cm;
⦁ Kompresy jałowe 10×10 cm – 2 szt.;
⦁ Strzykawki (2 szt.) plus igły ( 2 szt.);
⦁ Woda w saszetkach po 50 ml – 4 szt.;
⦁ Koc termiczny – 1 szt.
Nutrisal to preparat elektrolitowy rozpuszczalny w wodzie. Może być on przydatny w wypadku odwodnienia psa, jak i też jako źródło łatwo przyswajalnej energii przy długotrwałym wysiłku czy pomoc w szybszej regeneracji.
Tabletki Dia Dog natomiast mają zastosowanie w sytuacji połknięcia szkodliwych substancji i należy je zastosować tak szybko, jak to możliwe… Oczywiście już po spożyciu nieodpowiedniej substancji.
Zastosowania pyralginy, gazików do dezynfekcji czy też bandaży nie ma sensu tu omawiać. Należy wykorzystywać je wraz z kocem termicznym według ogólnych reguł stosowania pierwszej pomocy. Anatomicznie aż tak się od psów nie różnimy 🙂
Apteczka zawiera również parę strzykawek z igłami. Są one dodane w celu podania psu środku o nazwie Corhydron. Jest to lek przeciwwstrząsowy, który może się przydać w wielu sytuacjach zagrażających życiu psa: ukąszenia żmii lub owadów, stany wstrząsowe różnego pochodzenia. Lek ten jednak nie może się znaleźć w apteczce i trzeba się w niego zaopatrzyć osobno. Corhydron – zgodnie z przepisami – podawany jest wyłącznie przez weterynarza bądź pod jego nadzorem. Nieprawidłowe zastosowanie tego leku bezpośrednio nie zagraża zdrowiu psa, może skutkować swędzeniem w miejscu iniekcji oraz częstszym oddawaniem moczu czy – jak też ktoś woli – oznaczaniem terenu. Dolegliwości te nie powinny się długo utrzymywać.
Na koniec dodam jeszcze, że producent ma w ofercie również dedykowaną torbę z mocowaniem w systemie MOLLE dla nieco bardziej taktycznych czworonogów.
Cała apteczka, jak i wiedza teoretyczna ze stosowania pierwszej pomocy, powinna wystarczyć, aby ustabilizować stan psa na miejscu zdarzenia, przynajmniej aż do czasu ewakuacji i dotarcia do specjalistycznej placówki.
Apteczkę można znaleźć m.in w sklepie Militaria.pl.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.