Gdzie oglądać perseidy?
Perseidy widać „za miastem”
Co istotne: najlepszą widoczność zapewnimy sobie „za miastem”, czyli tam, gdzie jest jak najniższe zanieczyszczenie światłem.
Na końcu artykułu znajdziecie propozycje, gdzie perseidy można oglądać razem. Jeżeli jednak nie macie tam blisko, wystarczy wsiąść w auto i pojechać dokądkolwiek, gdzie widzicie solidnie niebo.
O której godzinie zacznie się spektakl?
Tak naprawdę perseidy widoczne są na nieboskłonie już od conajmniej kilku dni. Co prawda, nie nie z taką intensywnością jak ta zapowiedziana na dzisiejszą noc, ale widoczne były już chociażby wczoraj wieczorem. Tak naprawdę, to perseidy, czyli rój meteorów to nie jedyne spadające gwiazdy w roku.
Rokroczne zjawisko
Meteory pojawiają się na niebie przez cały rok. Jednak te, na których skupiamy się w artykule są najaktywniejszym rojem, a w dodatku latem mamy najlepszą okazję do ich obserwacji. Taka aktywność perseidów pojawia się z roku na rok w okresie letnio-wakacyjnym, a w tym roku ich aktywność zaczęła się 17 lipca i potrwa do 24 sierpnia.
Najistotniejszy jest jednak okres, który przypada zwykle w nocy z 12 na 13 sierpnia.
Czym są, a czym nie są perseidy?
Tak naprawdę, to nie perseidy przelatują nad nami. To nasza orbita, co roku o tej samej porze przecina się z orbitą meteorów. Teoretycznie, w idealnych warunkach dzisiejszej nocy, możemy zauważyć nawet 100 komet na godzinę! Co ciekawe, perseidy to rój meteorów znany od starożytności. Co więcej, często po ich przelocie utrzymuje się ślad, co często uchwytywane jest w dziecięcych grafikach spadającej gwiazdy. Może nie wygląda to tak spektakularnie, jak na grafikach, ale często widoczny jest „ogonek” spadającej gwiazdy. Dodatkowo, osiągają one prędkość 59 km na s. i zwykle padają grupami w ciągu kilku minut.
Perseidy, czyli kosmiczne okruszki
Perseidy to ni mniej ni więcej rozbłysk towarzyszący przelotowi meteoroidu, znanego również jako skalny okruch, przez atmosferę ziemską. Większość takich drobin spala się w atmosferze, co widzimy w postaci nocnego spektaklu, „deszczu meteorytów”, takiego jak dzisiaj w nocy. Tylko coponiektóre dostają się do naszej atmosfery i uderzają w ziemię, jak chociażby ten w Morasku. Nie ma co się bać- jest to bardzo rzadkie zjawisko. Ten w Poznaniu pochodzi prawdopodobnie z 4100 a 2700 rokiem przed naszą erą.
Konkurencja w postaci Starlinków
Tylko nie pomylcie meteorów ze Starlinkami- w 2020 roku Elon Musk wypuścił swoje satelity właśnie w tym okresie. Szybowały one ciągiem, mieszając się na nieboskłonie z perseidami.
Gdzie można będzie obejrzeć nocne spektakle wspólnie?
W Łodzi będzie można wspólnie obserwować spadające gwiazdy w ogrodzie botanicznym, dzięki wydarzeniu organizowanemu przez Planetarium EC1 Łódź we współpracy z Zieloną Łodzią. W trakcie podziwiania tego zjawiska na niebie uczestnicy będą mieli również okazję poznać fascynujące ciekawostki o kosmosie.
Noc spadających gwiazd można będzie również obserwować w innych miejscach w Polsce, takich jak Góry Izerskie, gdzie organizowane są spotkania w Izerskim Parku Ciemnego Nieba, czy w Bieszczadach, gdzie odbywają się specjalne pokazy w Bieszczadzkim Parku Narodowym. W wielu miastach i miasteczkach organizowane są również lokalne wydarzenia, umożliwiające wspólne oglądanie Perseidów w sprzyjających warunkach.
Osobiście polecamy wybrać się dokądkolwiek- w końcu takim outdoorowiczom jak nasi czytelnicy warunki sprzyjają zawsze i wszędzie.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.