To nie jest zakaz ani ograniczenie dostępu – to konieczność. Latem ubiegłego roku w godzinach szczytu na terenie Blue Lagoon przebywało jednocześnie do 12 tysięcy osób. Przy takich liczbach trudno mówić o odpoczynku, bezpieczeństwie czy poszanowaniu natury. Nowy system ograniczy tę liczbę do maksymalnie 4 tysięcy osób w jednym czasie. To zmiana, której domagali się zarówno mieszkańcy, jak i odpowiedzialni podróżnicy.

Jak będzie działał nowy system?
Wspomniany system działa według zasady “Book, Protect, Enjoy” („Zarezerwuj, Chroń, Ciesz się”). Każda osoba lub grupa przebywająca na wyspę Comino prywatną lub komercyjną jednostką pływającą, będzie musiała wcześniej dokonać darmowej rejestracji przez stronę internetową: bluelagooncomino.mt. Dostępne są trzy przedziały czasowe: 08:00–13:30, 13:31–17:30 oraz 17:31–22:00.
Po wypełnieniu krótkiego formularza i podaniu adresu e-mail, system wygeneruje unikalny kod QR, który należy okazać przy wejściu – zarówno od strony morza, jak i lądu. Na miejscu turyści otrzymają specjalne opaski uprawniające do przebywania w lagunie w zarezerwowanym przedziale czasowym. Brak rezerwacji może skutkować mandatem. Na szczęście przewidziano okres przejściowy. Przez pierwsze tygodnie od uruchomienia systemu urzędnicy na miejscu będą udzielać wskazówek osobom, które mogą jeszcze nie znać procedury rezerwacyjnej.

Co jeszcze planują władze Malty?
Już tego lata zostaną wprowadzone kolejne działania w celu ochrony i zachowania cennego przyrodniczo ekosystemu tego popularnego obszaru Natura 2000 na Malcie. Mowa o rozszerzeniu i zabezpieczeniu stref do pływania, nowoczesnej infrastrukturze sanitarnej, efektywniejszym zarządzaniem odpadami oraz wzmożonych kontrolach i egzekwowaniu przepisów.
Zmiany na Comino są realizowane w ramach projektu „Team Blue Lagoon”, w którym uczestniczą m.in. Maltańska Organizacja Turystyczna, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Turystyki, Ministerstwo ds. Gozo i Planowania, Transport Malta, Urząd ds. Środowiska i Zasobów, Policja, LESA oraz Służba Ochrony Cywilnej.
Maltańska Organizacja Turystyczna i Ministerstwo Turystyki rozpoczną także konsultacje społeczne dotyczące kolejnych, długoterminowych działań związanych z ochroną Comino. Wszystkie planowane działania mają zostać wprowadzone do lata 2026 roku.
Informacja prasowa biura MTA Warsaw
Grafika: MTA Warsaw
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.