Co na tegorocznym KFG?
Jak co roku, festiwalowymi gośćmi będą osobistości dobrze znane w świecie alpinizmu. Wygłoszą swoje prelekcje, opowiedzą o swoich zakończonych projektach, podsumują rok 2023 i opowiedzą o dalszych planach na kolejny. Zaproszeni są między innymi:
Chris Sharma – wspinacz sportowy, aktywnie zaangażowany w rozwój kultury wspinaczkowej i projektowanie tras. Jego osiągnięcia wpłynęły na rozwój tej dyscypliny, a on sam jest nadal jedną z najważniejszych postaci w światowej wspinaczki;
Edu Marín – po raz drugi na festiwalu, pierwszy raz na żywo. Jego prelekcja dostarczy opowieści z Valhalli, jednej z najtrudniejszych wielowyciągowych dróg skalnych świata, biegnącą przez ogromny łuk w Getu, Chinach;
Bartek Ziemski- polski skialpinista, wraz z reżyserem Oswaldem Rodrigo Pereirą. Obaj uczestniczyli w wyprawie na Annapurnę i Dhalulagiri, podczas której Bartek wspiął się i zjechał na nartach z tych dwóch ośmiotysięczników.
Podczas rozmowy Justyny Kowalczyk-Tekieli, znanej polskiej biegaczki narciarskiej, z Piotrem Sułowskim i Maćkiem Ciesielskim, uczestnicy będą mieli okazję wspólnie powspominać Kacpra Tekielego. Rozmowa dotyczyć będzie jego osiągnięć oraz pasji, która stanowiła źródło inspiracji dla wielu młodych entuzjastów. Dziedzictwo Kacpra z pewnością będzie kontynuowane przez kolejne pokolenia wspinaczy, którzy znajdą w nim wzór do naśladowania.
Równolegle do prelekcji będą odbywać się warsztaty prowadzone przez doświadczonych wspinaczy, instruktorów i ratowników górskich. Będzie też coś dla osób, które cenią sobie wspinaczkę w naszych rodzimych warunkach: wykłady o bezpiecznej wspinaczce, trasach na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a także w niskich Tatrach, które warto zobaczyć i są turystycznie fantastycznym regionem na wyprawy dla całych rodzin. Chętni uczestnicy nauczą się również pierwszej pomocy w górskich warunkach, a na sam koniec festiwalu obejrzą reportaż z wyprawy Greenpeace na ratunek lasom w Karpatach.
Konkursy filmowe
W trakcie trwania festiwalu odbędą się dwa konkursy filmowe, w których będą wyświetlane polskie i międzynarodowe filmy. Filmy będą oceniane przez jury, a uczestnicy tradycyjnie będą mogli wziąć udział w plebiscycie na nagrodę publiczności. Przewidziane są 32 projekcje światowe oraz 8 polskich. Będą to przede wszystkim filmy krótkometrażowe, ale pojawi się kilka długometrażowych filmów, w tym sporo pokazów premierowych, co czyni festiwal jeszcze atrakcyjniejszym.
Pełną listę filmów, oraz ich opis i trailery można znaleźć na stronie festiwalu:
W planach są także spotkania z reżyserami filmów festiwalowych, a także z pisarzami tematyki okołogórskiej.
Organizator zapowiada, że jednym z ciekawszych punktów programu będzie sobotni panel dyskusyjny „Alpinizm i himalaizm współczesny”. Pytania, które zostaną zadane to: Jakie przejścia zasługują na uznanie? Gdzie leży granica pomiędzy wspinaniem a komercją? Czy w górach wysokich jest jeszcze miejsce na poświęcenie i partnerstwo? Jaki sens mają rekordy? Czym jest, a czym nie jest prawdziwy himalaizm? Będzie to doskonała przestrzeń do dyskusji, wymiany poglądów i doświadczeń, poszerzenia własnej perspektywy i zdobycia nowej wiedzy.
W sobotni wieczór, czyli 03.12 festiwal zaprasza również na imprezę pod szyldem współpracy z Bronx Bouldering Competition- w planach są muzyka i tańce do późnego wieczora, z powtórką w niedzielę, tuż po zakończeniu festiwalu.
Podsumowując: warto przyjechać, zobaczyć, doświadczyć. Uczyć się od najlepszych, poszerzyć grono znajomych z pasją, zainspirować się czymś nowym. Taka okazja zdarza się tylko raz w roku!
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.