Bank Danych o Lasach
BDL powstał na początku roku 2023, na bezpośrednie zlecenie Lasów Państwowych. Jest to system informatyczny, na który składają się portal internetowy, jego odpowiednik w postaci aplikacji mobilnej oraz dodatkowa aplikacja do zarządzania lasami prywatnymi.
Portal udostępnia dziewięć tematycznych map i kreator pozwalający na tworzenie zestawień i raportów statystycznych.
Bank Danych o Lasach stwarza wielkie możliwości pozyskiwania wiedzy o polskich lasach i stanowi filar całego systemu planistyczno-prognostycznego w polskim leśnictwie. To jeden z największych tego typu systemów w Europie, z tak obszerną informacją o lasach, do którego dostęp ma każdy obywatel – komentuje Dyrektor Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Janusz Dawidziuk.
Wszystkie dane w jednym miejscu
Dane, które wcześniej były porozrzucane po instytucjach, parkach narodowych i nadleśnictwach w całym kraju, od 10 lat są gromadzone na portalu. Są to takie informacje jak skład gatunkowy, wiek drzew, opisy dokładnych umiejscowień rezerwatów przyrody, parków i prywatnych lasów. Znajdziemy tam również informacje czy w danym dziesięcioleciu jest przewidziana pozyskiwanie drewna na dany terenie.
Przez dziesięć lat istnienia Bank Danych o Lasach stał się podstawowy źródłem informacji o lasach w całej Polsce. Jest również podstawowym narzędziem pracy dla osób bezpośrednio związanych z branżą leśną oraz publicznymi instytucjami np. Generalną Dyrekcją ochrony Środowiska czy Urzędem Statystycznym.
Warto dodać, że liczba użytkowników aplikacji mobilnej przekroczyła 140 tysięcy. Dowodzi to, jak taki portal był potrzebny nie tylko w branży leśnej, ale i samym obywatelom.
Bushcraft i program Zanocuj w Lesie
Na interaktywnych mapach portalu i aplikacji mobilnej znajdziemy elementy programu „Zanocuj w Lesie” (Biwakowanie staje się legalne – już na stałe). Jest to projekt, w którym Lasy Państwowe udostępniły ponad 600 hektarów terenów do dyspozycji miłośników bushcraftu i survivalu. Są to tereny, na których można legalnie nocować w lesie. W aplikacji znajdziemy mapy z odpowiednim oznaczeniem terenu podległego pod ten program.
Konferencja podsumowująca
9 lutego bieżącego roku odbyła się prawie pięciogodzinna konferencja, zorganizowana przez Lasy Państwie, gdzie zostały przedstawione najważniejsze informacje o portalu, zaprezentowane sposoby wykorzystania danych oraz przedstawiono plany na dalszą działalność BDL. Konferencja miała miejsce w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym Instytutu Badawczego Leśnictwa. Chętni mogą obejrzeć retransmisję dostępną na kanale Lasów Państwowych.
Mobilna aplikacja jest dostępna dla użytkowników telefonów z systemem Android (https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US&pli=1) oraz iOS (https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663).
Źródło: Lasy Państwowe
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.