Ratownicy GOPR przekazali informację o tym zdarzeniu poprzez wpis na stronie internetowej.
„Z niedowierzaniem i wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci naszego Kolegi, ratownika Grupy Beskidzkiej GOPR Michała Wojarskiego, który w sobotę 20 kwietnia zginął w lawinie w Tatrach Wysokich. Michał zdał egzamin wstępny do GOPR w 2011 r. Kurs I stopnia ukończył w 2015 roku, składając na ręce naczelnika przyrzeczenie ratownicze. Należał do Klubu Wysokogórskiego Kraków, był wielkim pasjonatem gór, bardzo dobrym narciarzem, a z zamiłowania i wykształcenia geodetą i kartografem. Startował w wielu zawodach, m.in. biegowych ultra, w narciarstwie wysokogórskim czy górskich ekstremalnych zawodach na orientację”
Wspomnienie Michała Wojarskiego
Wojarski był aktywnym członkiem GOPR od 2011 roku, ukończył kurs I stopnia w 2015 roku i złożył przyrzeczenie ratownicze. Jego pasją były góry, narciarstwo wysokogórskie oraz kartografia. Był znany jako utalentowany narciarz i uczestnik wielu ekstremalnych zawodów. Razem z innymi ratownikami zjeżdżał pierwszy raz na nartach nową, ekstremalną trasą z wierzchołka Skrajnego Granatu. Dodatkowo, Wojarski był autorem Skiturowej Mapy Tatr, dostępnej online, która zawierała wszystkie istotne informacje o trasach narciarskich w Tatrach Wysokich.
W swoim ostatnim wywiadzie dla magazynu „Góry” (1/2024), Michał Wojarski opowiadał o swoim najnowszym projekcie.
„Bawiłem się w to jeszcze na studiach. Stylistyka jest typowo skiturowa, cieniowanie tam, gdzie skały, czyli od 45 stopni w górę. Na tej bazie dobrze widać nachylenia żlebów i ścian. Najwięcej czasu zajmowało rysowanie i mierzenie linii zjazdów”.
Michał Wojarski aktywnie uczestniczył w tworzeniu piątej, zaktualizowanej edycji popularnego przewodnika „Polskie Tatry Wysokie. Narciarstwo Wysokogórskie” autorstwa Józefa Wali i Karola Życzkowskiego.
„Góry zabrały nam bliskiego Przyjaciela. Michał był dobrym, uśmiechniętym i nade wszystko skromnym człowiekiem. Taki pozostanie w naszej pamięci. Rodzinie Michała składamy najszczersze wyrazy współczucia i kondolencje”
Napisali Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.
Lawina w Tatrach
Bliscy 34-letniego mężczyzny zgłosili niepokój ratownikom TOPR o północy z soboty na niedzielę, kiedy nie powrócił z samotnej wędrówki po Tatrach. Ratownicy wyruszyli na poszukiwania i około godziny 4:45 znaleźli go w rejonie Świnickiej Kotlinki- uwięziła go lawina. W chwili zejścia lawiny, mężczyzna poruszał się pieszo, nie korzystając z nart skiturowych, choć miał je przy sobie.
Dzięki detektorowi lawinowemu ratownicy szybko go odnaleźli, ale już nie udało się go uratować.
Górskie ABC
Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w górach, które mogą znacząco zminimalizować ryzyko nieszczęśliwych wypadków. ABC bezpieczeństwa to zasady, którymi warto się kierować przed wyruszeniem na wędrówkę górską:
A – Sprawdź pogodę.
B – Dobrze się przygotuj i zabierz odpowiednie wyposażenie.
C – Oceń swoją kondycję fizyczną.
Pamiętaj, że nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpiecznej wędrówki górskiej może skończyć się śmiertelnym wypadkiem.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.