Szokujące nagranie z gór Aravis
Nagranie można obejrzeć na instagramowym profilu tatry_official. Wideo to część filmu dokumentalnego, ukazująca dwóch alpinistów znajdujących się na grzbiecie szczytu Étale w górach Aravis. Po wbiciu czekana w śnieżną nawierzchnię, kawał lodu się osunął, ukazując 300 metrową przepaść. Okazało się, że w miejscu, w którym alpinista wbił swój czekan, pod śniegiem nie było skalnej nawierzchni.
Górskie gzymsy
W alpinizmie ten fenomen jest znany jako gzyms. Jest to usypana i ukształtowana przez wiatr luźna hałda śniegu, przypominająca zwyczajną górską nawierzchnię przysypaną śniegiem. Te struktury są niezmiernie ryzykowne. Osobom uwielbiającym góry szczególnie zaleca się unikanie poruszania się nad nimi lub pod nimi. Takie działania mogą prowadzić do tragicznych konsekwencji, włącznie ze śmiercią lub poważnymi obrażeniami ciała.
Wyjaśnienie twórców filmu
Fanpage Tatry_official w poście do tego filmu udostępnił wyjaśnienie.
Co roku, złamane górskie gzymsy są przyczyną wypadków w górach, z których niektóre kończą się tragicznie.
Gzyms to kupa śniegu, zbudowana przez zimę i ukształtowana przez wiatr. Te formacje są niezwykle niebezpieczne, i niezbędne jest unikanie poruszania się nad nimi lub pod nimi.
Ten film to fragment naszego dokumentu. To kluczowy moment naszej przygody. Świadkujemy spektakularnemu zerwaniu gzymsu na grzbiecie Étale w górach Aravis, zostawiając nas naprzeciwko 300-metrowej przepaści.
W alpinizmie kluczowe jest zachowanie odpowiedniego odstępu bezpieczeństwa od grani, aby zapobiec zerwaniu gzymsu.
Trzeba także zachować zdrowy rozsądek i zawrócić, jeśli warunki pogodowe nie są odpowiednie.
Niebezpieczeństwo gzymsów szczególnie wzrasta wraz ze wzrostem temperatury.
Warto pamiętać, że bez względu na nasze doświadczenie, góry zawsze będą miały przewagę.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.