Styczeń to popularna pora na zdobywanie zaśnieżonych szczytów górskich. Ta zimowa odmiana turystyki górskiej wymaga odpowiedniego przygotowania, praktyki i rozsądku. Aby móc bezpiecznie wyruszyć w trasę, potrzebujemy sprawdzać na bieżąco, czy aktualne warunki pogodowe są odpowiednie. Jeżeli zagrożenie lawinowe jest wysokie, nawet osobisty detektor lawinowy czy odpowiednie umiejętności mogą nie być wystarczające w zderzeniu z tym naturalnym i groźnym zjawiskiem.
Aktualnie pogarszające się warunki pogodowe na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego zostały zaklasyfikowane jako trzeci, czyli znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Alert obowiązuje już teraz, a dalsze prognozy wskazują na utrzymanie się takiego stanu rzeczy przez dłuższy czas. Jeżeli chodzi o pogodę, w Tatrach przeważa porywisty wiatr wraz z opadami śniegu, co w przełożeniu na wędrówkę znacznie utrudnia poruszanie się i ogranicza widoczność. Ratownicy przewidują, że w kolejnych dniach, a na pewno do czwartku, turyści będą potrzebowali zweryfikować swoje plany na wyjście w góry.
Na oficjalnej stronie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego https://topr.pl/ możemy się dowiedzieć, że
pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.
Ratownicy zaznaczają, że przy obecnych warunkach poruszanie się po terenach górskich wymaga ogromnego doświadczenia i umiejętności oraz zdolności do oceny ryzyka lawinowego.
Należy pamiętać, że nasza subiektywna ocena dotycząca własnego przygotowania może nie być wystarczająca, chociaż wiemy, że nasi czytelnicy to w dużej mierze wieloletni praktycy górscy. Przed wyjściem w trasę, dla zachowania bezpieczeństwa zachęcamy do skonsultowania się z innymi profesjonalistami, czy jesteśmy odpowiednio nastawieni i przygotowani do górskich podbojów w tak nieprzewidywalnych warunkach. Ponadto TOPR apeluje o unikanie stromych stoków, zwłaszcza tych, które swoją wysokością wierzchołków i wystawą są bardziej narażone na lawiny. Należy pamiętać, że przy znacznym, trwającym obecnie ryzyku lawinowym, w razie wypadku, ratownicy mogą nie dotrzeć do nas na czas.
Jakie warunki pogodowe zastaniemy obecnie na miejscu?
Pokrywa śnieżna w Tatrach jest mało związana, rozmieszczona nierównomiernie, przez co trudno bez odpowiedniego sprzętu i umiejętności ocenić jej grubość i stabilność. W pobliżu grani depozyty odłożonego śniegu sąsiadują z gołą nawierzchnią. Złogi śniegu leżą na warstwie starszego lodu i są słabo ze sobą związane. Możemy ocenić, że warunki są obecnie niebezpieczne, wskazujące na zagrożenie lawinowe. Warto pamiętać, że w stromym terenie należy unikać miejsc akumulacji śniegu, w szczególności tam, gdzie pokrywa śnieżna zmienia swoją grubość.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.